Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Цикл уроків з теми «Лінгвістика тексту» (9 клас)

Цикл уроків з теми «Лінгвістика тексту» (9 клас)

Назва:
Цикл уроків з теми «Лінгвістика тексту» (9 клас)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,85 KB
Завантажень:
486
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.7


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Цикл уроків з теми «Лінгвістика тексту» (9 клас)


На вивчення теми «Лінгвістика тексту» програмою відведено сім годин, до того ж зазначено, що оскільки у підручниках відповідний матеріал відсутній, то вчитель розподіляє виділені на нього години на свій розсуд.
Учні повинні вміти робити мовний аналіз текстів, розуміти, які лінгвістичні засоби створюють певне емоційно-експресивне забарвлення художнього тексту.
Вивчення теми не лише допоможе учням краще зрозуміти твори відомих авторів, але й дасть ґрунтовні теоретичні знання для створення власних текстів.
Л.І. Бондарчук у навчальному посібнику «Методику підказує текст» зазначає, що «...творчі завдання є найскладнішими, найважчими для учнів на будь-якому етапі пізнавальної діяльності. Чимало дітей, зневірившись у своїх силах, взагалі не хочуть брати участі у творчих завданнях або вибирають шлях списування у свого товариша».
Отже, чітко спланований цикл уроків з теми «Лінгвістика тексту» буде тією сходинкою, яка наблизить учнів до впевненого виконання завдань творчого характеру.
Урок 1
Тема. Лінгвістика тексту.
Мета: пригадати з учнями відомості про текст; дати поняття про лінгвістику тексту; розвивати творчі здібності дев’ятикласників.
Хід уроку Мотивація навчальної діяльності
Учитель зазначає, що вивчення теми «Лінгвістика тексту» дасть можливість збагнути закономірність побудови текстів різних типів мовлення. Ці знання є просто необхідними для написання творів з літератури та мови, творів-мініатюр, переказів з творчим завданням чи створення усних висловлювань і т. д.
Робота над темою
Учитель з’ясовує з учнями, що означає слово «текст».
Текст (з гр.) — це тканина, поєднання.
Отже, текст — це не набір речень, а певна єдність, де речення поєднуються за смислом та граматично.
Завдання учням: записати два уривки та довести, який з них є текстом, а який — ні.
1. Ліс ще дрімає в передранішній тиші, непорушно стоять дерева, загорнені в сутінь, рясно вкриті краплистою росою. Тихо навкруги, мертво...
2. Озеро тихо спить. Туман — це атмосферне явище, яке пов’язане із випаровуванням та конденсацією води. Сонячне проміння нагріває атмосферу Землі. Приємно на березі озера.
Дев’ятикласники діляться своїми міркуваннями і виконують таке завдання: перетворити другий уривок у текст, пояснити, як цього можна досягти.
(Кращі роботи учні зачитують і обговорюють; отримують оцінки.)
Учитель пояснює, що у тексті можна простежити опорні слова, саме вони створюють художній зміст. Для прикладу візьмемо текст Л. Михайловського «Диво поліських водоймищ».
Над лісовим озерцем запалав рожевий ранок. На тихому плесі почали виринати зелені пуп’янки. Минула година. Золоті промені перетворили смарагдові бруньки на білосніжні чашечки з пучками гарячого сонця. Розквітла водяна лілея — біле латаття.
Назву тексту вчитель не зачитує. Учні записують текст з голосу, потім виписують опорні іменники, прикметники і самі дають назву.
Учитель наголошує на ролі опорних слів у творенні образності тексту і пропонує ще одну творчу роботу.
Завдання: використавши здобуті знання, написати текст «Світанок».
(Деякі роботи учні зачитують, аналізують, отримують оцінки).
Підсумок уроку (робить учитель).
Отже, для того, щоб самостійно створювати гарні тексти, треба знати закономірності будови тексту, спостерігати красу слова.
Домашнє завдання: перечитати опис села Вербівки з повісті І. Нечуя-Левицького «Микола Джеря». Виписати опорні слова.
Урок 2
Тема. Текст, актуальне членування: «дане» і «нове».
Мета: вчити дев’ятикласників будувати текст; поновити відомості про актуальне членування як засіб побудови тексту; розвивати чуття мови.
Хід уроку Перевірка домашнього завдання та усне опитування—
Що називається текстом?—
Яка роль опорних слів?—
Що вивчає розділ «Лінгвістика тексту»?
Робота над темою
Учитель. Кожен текст умовно можна поділити на «дане» і «нове». «Дане» — це певні назви, дії, значення яких відразу зрозуміле. «Нове» — це особливості «даного», які виділені саме у цьому тексті.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Цикл уроків з теми «Лінгвістика тексту» (9 клас)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок