Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Скачати реферат: Неперервність пошуків джерел становлення української літературної мови

Неперервність пошуків джерел становлення української літературної мови / сторінка 4

Назва:
Неперервність пошуків джерел становлення української літературної мови
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,57 KB
Завантажень:
132
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Беручи до уваги фонетичні ознаки, специфічні граматичні риси, окремі лексичні елементи, виходячи з даних про місце створення учительних Євангелій, дослідники зробили висновок про діалектне забарвлення мови цих пам’яток. Зокрема, У.Добосевич, зазначала, що “сукупність діалектних особливостей, відбитих у цих документах, вказує на їх приналежність до бойківсько-лемківського регіону” [Добосевич 1997 : 16]. Г.Чуба вказала на те, що “проаналізований мовний матеріал відбив складний процес реформування української літературної мови у другій половині XVI ст. і становлення її на якісно нових принципах – народнорозмовній основі південно-західних діалектів” [Чуба 1998 : 15].
Як бачимо, за багато років штучної неґації мовознавці не втратили інтересу до вивчення рукописних євангелій. Останнім часом цей інтерес навіть зріс. Але поза увагою дослідників досі залишаються інші пам’ятки цього стилю. Серед них рукописні збірники апокрифів – релігійних творів, не канонізованих християнською церквою. Проте саме ці тексти найбільш популярні серед народу вже протягом багатьох століть. Іван Франко писав, що апокрифи, “оповідані дуже інтересно, не раз поетично і драматично…, сильно вдаряли на фантазію” [Франко 1899 : 3]. Тому цілком закономірно, що ці твори зазнали численних літературних і народних обробок. Як відомо, літературознавче дослідження апокрифічних збірників здійснив І.Франко. Він же вказав і на деякі їхні мовні особливості, зокрема на помітний народнорозмовний вплив. Учений зазначав, що більшість рукописних збірників має “закраску місцевого діалекту, декуде з невеличкою примішкою церковщини, не більшою як її можна було чути в устах дяків і сільських грамотіїв” [Франко 1900 : 102].
М.Станівський зробив спробу охарактеризувати мову двох буковинських апокрифічних збірників – Іспаського рукопису й рукопису Іллі Яремецького-Білахевича (обидва – з середини XVIII ст.). Але це були лише окремі зауваження щодо двох буковинських збірників (докладніше про це див. [Станівський 1958], [Перепелиця 2001], а також наші дослідження [Бичкова 2001], [Бичкова 2003]). А таких рукописів чимало – рукописна збірка С.Теслевцьового, Дрогобицький рукопис, Замойський рукопис, рукописи Т.Поповича, П.Кизикевича, Перемиський рукопис та ін., створені в Галичині, Буковині, Закарпатті, ґрунтовних досліджень про які ми не виявили. Взагалі монографічного дослідження мови пам’яток південно-західного регіону досі немає.
Потребує спеціального вивчення й стильова належність апокрифів. Прийнято відносити їх до конфесійного стилю, але апокрифи жанрово неоднорідні. Це і гадальні книги, сонники, громники, і твори ораторсько-епістолярного та катехізичного характеру – промови, казання, пророцтва, заповіти, послання і найцінніші з історико-літературного погляду – легендарні оповідання [Історія української літератури 1967 : 48].
Очевидно, що вивчення мовностилістичних ознак текстів сприятиме й уточненню жанрово-стильової їх характеристики, а загалом дасть змогу об’єктивно висвітлити роль цих пам’яток у процесах становлення літературної мови на народній основі.


Література
Бичкова Т. Іспаський рукопис як джерело вивчення історії фонетичної будови української мови // Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових праць. Вип. 107. Слов’янська філологія. Чернівці: Рута, 2001. С.94-99.
Бичкова Т. Діалектні фонетичні особливості мови буковинських рукописних збірників XVIII ст. // Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових праць. Вип. 170-171. Слов’янська філологія. Чернівці: Рута, 2003. С.77-81.
Бузук П. Нарис історії української мови. Вступ, фонетика і морфологія. К., 1927. 96 с.
Добосевич У. Мова і стиль рукописних учительних Євангелій кінця XVI початку XVII ст.: Автореф. дис. … канд. філол. наук. Львів, 1997. 18 с.
Єдлінська У. Ділова мова XIV - XV ст. в українському мовотворчому процесі // Міжнар. конгр. україністів (2; 1993, Львів): Доп. і повідомл.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Неперервність пошуків джерел становлення української літературної мови

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок