Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Функціональна топологія концептів як одиниць культури

Функціональна топологія концептів як одиниць культури

Назва:
Функціональна топологія концептів як одиниць культури
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,46 KB
Завантажень:
287
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Функціональна топологія концептів як одиниць культури


У контексті сучасних досліджень з когнітивної лінгвістики на особливу увагу заслуговує проблема функціональної топології концептів. Її актуальність обумовлена тим, що в лінгвістичних дослідженнях ще не розроблене саме поняття топології концептів. Як таке ми віднаходимо його лише в одній із робіт С.Г.Воркачова, де автор говорить про особливості функціонування концептів в окремих сферах суспільної свідомості [Воркачев 2002]. Зрозуміло, що зазначене тлумачення цього ще не усталеного в лінгвістиці терміна вимагає диференціації у плані розмежування як топології концептів взагалі, так і функціональної топології зокрема, що власне і буде предметом нашого дослідження.
Саме поняття “топологія” запозичене з математики, де воно окреслює окремий розділ цієї галузі знання, що вивчає властивості фігур, які не змінюються за будь-яких деформацій... [СЭС:1336], і фігурує в контексті різних теорій простору, де розрізняють топології: загальну, геометричну / алгебраїчну, функціональну, класичну / реальну, внутрішню / зовнішню, фрактальну, диференціальну, комп’ютерних сіток, предметної структури тощо [ИОМ 1968; Колмогоров 1981; Чайлахян 2001; Нохрин 2003; Пуртов 1998]. Лінгвістична інтерпретація частково представлена у монографічному дослідженні Л.В.Полубіченка. Автор адаптує це поняття до проблеми розуміння історико-філологічного фону (контексту) художнього твору, тобто інформативної компетентності читача щодо історії та матеріальної культури народу, географії, економічного й політичного устрою країни, її літературного та культурного життя тощо. У зв’язку з чим дослідник вводить поняття “філологічна топологія”, під яким усвідомлює “загальні інваріантні знання, необхідні читачеві для розуміння того чи іншого художнього твору”, а також розглядає в цьому контексті питання щодо характеру та обсягу таких знань. Іншими словами, філологічна топологія, за визначенням Л.В.Полубіченка, охоплює проблеми, пов’язані із дослідженням “вертикального контексту”, тобто історико-філологічної та соціально-культурної інформації, об’єктивно закладеної у тому чи іншому художньому творі, як його невід’ємної частини, а також “фонових знань” як таких, що є належністю людини [Полубиченко 1988: 4, 6-7, 17].
В аспекті нашого дослідження видається також актуальним оперування ще одним математичним поняттям –“топологічний простір”, відповідно вживаного на позначення множини, що складається з елементів будь-якої природи (їх умовно називають точками), в якій у той чи інший спосіб визначені граничні співвідношення, тобто якась система підмножин, яку прийнято також називати відкритими множинами простору [ИОМ 1968: 437]. Іншими словами, топологічний простір розглядають як систему будь-яких відкритих множин, між елементами яких встановлюються певні структурні відношення. Мовою математики, щоб задати топологічний простір, потрібно насамперед задати певну множину (Х) і в ній задати топологію (Т), тобто вказати ті підмножини, які вважаються в Х відкритими. Задати топологію означає також виокремити систему або всіх відкритих підмножин, або лише кількох основних підмножин, тобто бази топологічного простору [ИОМ 1968: 439; Колмогоров 1981: 84].
У нашому випадку такою множиною є: 1) основоположні властивості / ознаки / характеристики концептів як ментальних одиниць, які визначають їхню відносну тотожність та незмінність у просторово-часовому континуумі, незважаючи на змінні параметри; 2) компоненти / елементи ментальної та змістової структур концепту; 3) власне самі концепти як фрагментарні цілісності, що співвідносяться між собою. Іншими словами, топологічний простір концептів можна задати в різний спосіб, накладаючи певні обмеження: у першому випадку це обмеження за параметром “топологічна ознака”, у другому – за параметром “компонент / елемент структури”, у третьому – “ментальна / когнітивна структура / одиниця / модель”. Тобто, задати топологічний простір концептів значить задати систему підмножин або основоположних характеристик цих одиниць, або компонентів їхньої ментальної та змістової організації, що власне й визначають їхнє місце-творення / місце-подію у просторі й часі людського буття, або систему підмножин самих концептуальних структур, що здебільшого асоціюється із типологією як такою.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Функціональна топологія концептів як одиниць культури

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок