Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> ПОЕТИКА ЕПІТЕТА - ЕПІТЕТОЛОГІЯ: ВІД ОКАЗІОНАЛЬНОГО ДО УЗУАЛЬНОГО ВЖИТКУ

ПОЕТИКА ЕПІТЕТА - ЕПІТЕТОЛОГІЯ: ВІД ОКАЗІОНАЛЬНОГО ДО УЗУАЛЬНОГО ВЖИТКУ

Назва:
ПОЕТИКА ЕПІТЕТА - ЕПІТЕТОЛОГІЯ: ВІД ОКАЗІОНАЛЬНОГО ДО УЗУАЛЬНОГО ВЖИТКУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,37 KB
Завантажень:
476
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 82.0
Волковинський О.С.
ПОЕТИКА ЕПІТЕТА - ЕПІТЕТОЛОГІЯ: ВІД ОКАЗІОНАЛЬНОГО ДО УЗУАЛЬНОГО ВЖИТКУ
У статті йдеться про необхідність введення в активний науковий обіг понять "поетика епітета" й "епітетологія". Проводиться конкретизація змісту та сутності цих понять, їхнє функціональне розмежування.
Ключові слова: епітетологія, поетика епітета.
Ужиткове використання терміну "поетика" синтезує дві семантичні складові, "два різні значення" - 1) наукову теорію "словесної художньої творчості" чи систему "методично розроблених рекомендацій" та 2) практичну поетику, "іманентну самій літературній творчості" [1, с. 7]. Звідси, й поетику епітета варто розглядати як таку, що складається з теоретичної та практичної часток. Однак розмежування цих елементів важко витримати в чітких обсягах. Залишаючи відчутно високим рівень умовності, термін "поетика епітета" можна застосовувати як еквівалент теоретичної частки, для позначення ж практичної - вживати "поетика епітетних структур". Хоча зменшити ризик певних труднощів у принциповому дотримуванні диференціації теоретичного та практичного елементів дозволяє вага ужиткової традиції та "зручність" дефініційної конструкції "поетика епітета". Тому зупинимось на підсумковому твердженні: поетика епітета — це взаємозумовлене застосування принципів наукового підходу та звернення до конкретних продуктів словесної творчості.
Наукові проблеми поетики епітета та визначені прояви поетики епітетних структур доцільно розглядати "на основі загальної систематичної естетики" [4, с. 6]. Розуміння поетики як систематизованої єдності інтегрує позиції багатьох філологів минулого та сучасності. З поміж інших виділимо особливо слушне судження В. Виноградова: "Поетика досліджує історичні закономірності формування різних типів словесно-художніх структур як цілісних естетичних єдностей. У своїх аналізах (структурно-описових, історичних, порівняльно-історичних і порівняльно-типологічних) літературних творів вона виходить з того положення, що всі елементи художньої структури літературного твору утворюють цілісну злитість естетичного об'єкта" [8, с. 168]. Поетика епітета й ґрунтується на розумінні цілісної єдності епітетної структури.
Дійсно, загальне розуміння поетики словесного мистецтва та поетики його складових, зокрема поетики епітета, варто розгортати в аспекті системної природи загальної естетики: "Поетика, що позбавлена основи (засад) систематико-філософської естетики, стає хиткою та випадковою в самих основах своїх. Поетика, що визначається системно, повинна бути естетикою словесної художньої творчості. Це визначення підкреслює її залежність від загальної естетики" [4, с. 10]. З позицій загальної естетики та її конкретизації в поетиці епітета можна стверджувати наступне: предмет, що підлягає вивченню поетики епітета — природа та засоби художньої прикметизації (означуваності) в слові. Поетика епітета вивчає форми, типи (модифікації), прийоми організації та способи посилення емфатичності епітетних структур.
Конкретизуючи думку М. Бахтіна з метою визначення обсягу поняття, можна стверджувати, що поетика епітета повинна бути естетикою словесної художньої творчості. Принцип естетичної доцільності творення епітетної структури та її впровадження в текст літературно-художнього твору передбачає націленість на перцепцію та вивчення впорядкованої (архітектонічно, композиційно, семантично) епітетної структури. Покажчиками естетично впорядкованості епітетної структури не можуть бути окремі словесні ланки. Інакше кажучи, абсолютно неприйнятною є оцінка на зразок "вдало підібраний епітет до поняття". Естетична впорядкованість епітетної структури ґрунтується на взаємозбагаченні означення та означуваного, що й призводить до їхнього предметного злиття в дуальній організації.
Успішне вивчення поетики епітета важко уявити без врахування того, що М. Бахтін називав "естетична пам'ять" [5, с. 34] та "емоційна пам'ять" [4, с. 68]. Ці категорії діалектично поєднують особистісну унікальність і міжособистісні зв'язки, окреме та загальне.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: ПОЕТИКА ЕПІТЕТА - ЕПІТЕТОЛОГІЯ: ВІД ОКАЗІОНАЛЬНОГО ДО УЗУАЛЬНОГО ВЖИТКУ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок