Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Прості речення з умовною модальністю

Прості речення з умовною модальністю

Назва:
Прості речення з умовною модальністю
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,65 KB
Завантажень:
478
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Прості речення з умовною модальністю


Поле умовності є складною семантико-синтаксичною системою. Кожен тип речень займає у цій системі певне місце. Тому необхідно перш за все ознайомитись з кожним типом умовності в системі сучасного українського синтаксису, визначити місце умовних конструкцій серед синтаксичних одиниць української літературної мови.
Метою статті є вивчення, узагальнення та систематизація умовних конструкцій простого речення сучасної української мови. Відповідно до мети ставимо такі завдання: обґрунтувати поділ умовних конструкцій на семантико-граматичні типи; – створити прийнятну узагальнену класифікацію речень з умовною модальністю; – вивчити явище синтаксичної синонімії на прикладі умовних синтаксем та частин складних конструкцій; – проаналізувати прості речення з умовними синтаксемами, дати їм семантико-синтаксичну характеристику.
Питання умовності не раз ставало об’єктом опису в науковій літературі. Мовознавці І.Р. Вихованець, І.К. Білодід, Н.Є. Лосєва, А.М. Кирсанова розглядали структуру та семантико-синтаксичні особливості простих речень з умовними детермінантами. Однак прості конструкції як складова частина поля умовності ними ще не досліджені.
Прості речення зі вторинними синтаксемами за семантико-синтаксичними ознаками належать до ускладнених конструкцій: крім типових субстанційних відношень вони мають ще і вторинні відношення предикативного типу (адвербіальні, атрибутивні й модальні). На основі цих відношень вирізняють адвербіальні, атрибутивні та модальні синтаксеми. Серед адвербіальних синтаксем виділяють умовні синтаксеми, які є виразниками потенційної чи ірреальної умови, за якої могли б відбутися чи відбуваються події та явища. Значення умови складають диференційні ознаки “передування в плані часової перспективи, гіпотетичної і можливої модальності” [Вихованець 1993: 78].
Умовне значення синтаксеми не має строго закріпленого лексичного вираження. Ірреально-умовна модальність у простому реченні виражається предикатами у формі умовного способу і за своїми семантичними характеристиками нічим не відрізняється від ірреально-умовних зумовлювальних речень складних конструкцій. Потенційно-гіпотетична модальність визначається у простому реченні “морфологічною чи лексико-синтаксичною формою зумовленого компонента, що виражає умовну модальність” [Лосєва 1985: 57]. Тобто план змісту визначає специфіку плану вираження. По суті, умовний детермінант є згорнутим підрядним реченням. Такі речення називають ще «реченнями з вторинними присудками» [Вихованець 1993: 78], і вони є синонімічними до складнопідрядних конструкцій.
Прості конструкції з умовними детермінантами називають ще “конструкціями мотивуючого характеру” [Кирсанова 1985: 48]. Це фактор, який визначає можливість чи неможливість здійснення дії, а також те, що стає мотивуванням для свідомої дії. Вживання тих чи інших форм у ролі умовного детермінанта “не визначається семантикою слова, а зв’язане із завданням комунікації: необхідністю передати умовні мотивуючі відношення” [Лосєва 1985: 89].
Внутрішній зв’язок простого речення з умовними детермінантами передбачає мотивування двох явищ-подій, їх передбачення (гіпотетичність, можливість). Головне для цих конструкцій – наявність альтернативної опозиції. Між предикатом і умовною синтаксемою встановлюється підрядний детермінований зв’язок. За типами умовних детермінантів ми виділяємо такі типи речень:
1) речення із детермінантами із самостійним значенням умови (конструкції з семантичними прийменниками типу у разі, за умови, за необхідності, у випадку і т.д.);
2) речення із детермінантами із ситуативним значенням умови (набуває значення умови лише в певному контексті).
Істотною ознакою умовних детермінантів є їхній найтісніший зв’язок із структурами складного речення, оскільки вони творяться шляхом згортання однієї з частин складнопідрядного чи складносурядного речення. За своїми характеристиками просте речення з умовною модальністю є синонімічним до складнопідрядного речення, тому ми виділяємо такі основні групи простих речень:–
ірреально-умовні речення з умовними предикатами;–
потенційно-умовні (альтернативно-потенційні та допустово-потенційні) речення з ситуативним значенням детермінантів умови;–
потенційно-умовні (альтеративно-потенційні та допустово-потенційні) речення з самостійним значенням детермінантів умови.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Прості речення з умовною модальністю

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок