Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Майстерність мовлення. Умови досягнення майстерності мовлення

Майстерність мовлення. Умови досягнення майстерності мовлення

Назва:
Майстерність мовлення. Умови досягнення майстерності мовлення
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,62 KB
Завантажень:
413
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат
Майстерність мовлення
Умови досягнення майстерності мовлення


План
1. Техніка мовлення як необхідна передумова словесної дії
а) дихання; б) голос;
в) дикція; г) орфоепія;
1. Техніка мовлення як необхідна передумова словесної дії
Теоретичні основи виразного читання, як і художнього, ґрунтуються на системі К.Станіславського, зокрема на його вченні про словесну дію. Тому виразне читання вважається художнім тільки в умовах загальноосвітньої школи у педагогічному процесі.
Основним принципом своєї системи, К.Станіславський вважав життєву правду. У сценічному мистецтві все мусить бути реальним, життєвим, правдивим. Актор має діяти на сцені за законами людського життя. Нічого не повинно бути штучного, механічного, все в акторі має підкорятися вимогам органічності.
Усе це стосується і читця, бо органічно пов’язане з безпосереднім живим словом. Важливість своєї системи Станіславський зводив до важливості слова, словесної дії. Виразне читання це своєрідне мистецтво. (м-цтво художнього читання).
Оволодіти основами теорії і практики виразного читання або досягти високого результату словесної дії, тобто емоційного впливу на слухачів під час читання, мовлення, є професійним обов'язком кожного вчителя. Проте високому результату словесної дії мають передувати добрі знання техніки мовлення. Можна досконало знати положення виразного читання, але якщо не мати відповідно підготовленого, розвиненого мовленнєвого механізму, то високих результатів словесної дії не досягти. Справді, не можна вплинути на слухачів мовленням, у якому явно чуються певні вади: нечітко, неправильно вимовляються окремі звуки, слова, вирази або надто різкий, подразливий або глухуватий хриплий голос, який перетинається частим невиправданим диханням.
Отже, майстерність мовлення, безпосередність словесної дії вимагають від читця, мовця не тільки знань теорії і методики, навичок і умінь виразного читання, а й добре виробленої техніки мовлення — комплексу теоретично-практичних основ вимови (досконале володіння мовним апаратом, уміння правильно користуватися в педагогічних, навчально-виховних цілях мовою І мовленням).
Техніка мовлення складається з таких елементів:
1) дихання — фізіологічної основи мовлення;
2) голосу— головного, інструмента читця;
3) дикції — чіткого вимовляння звуків, слів, виразів;
4) орфоепії — правильної літературної вимови.
Без глибокого знання, практичного засвоєння елементів техніки мовлення не можна досягти виразності читання. Зупинимося на розгляді цих елементів.
Дихання
Основу розвитку техніки мовлення створює правильна постановка дихання, яка здійснюється завдяки вправам дихального апарату.
Від правильного дихання залежить сила і рівномірність звучання мови, а також зміст і краса мовлення взагалі. Адже дихання безпосередньо пов'язане з паузами, а паузи (про них йтиметься нижче) диктуються змістом і в зв'язку з цим членують потік мовлення на мовні такти. Часте набирання повітря під час читання створює нічим не виправдані паузи, а це в свою чергу впливає на красу мовлення. Дихання з широкими інтервалами позбавляє читця можливості робити необхідні за змістом паузи і врешті призводить до монотонного мовлення. Отже, дихання може відіграти відповідну роль у процесі читання лише за тієї умови, коли читець правильно ним керуватиме.
Диханням треба досконало володіти, раціонально використовувати його в процесі мовлення. Звичайний природний, не керований процес дихання складається з трьох моментів, які ритмічно повторюються: вдихання, видихання і паузи (стану спокою, відпочинку м'язів). Звичайне природне дихання не потребує свідомої уваги, бо відбувається поза мовленням. Тому вдих і видих його плавні, спокійні і майже однакові за тривалістю: зразу після вдиху йде пасивне й мимовільне видихання, а після нього — невеличка пауза і знову вдих і т. д.
У керованого дихання процес зовсім інший. Вдихання, видихання і паузи підпорядковані волі читця. Логічна й емоційна сторони мовлення потребують від мовця певної організації цього процесу: швидкого вдихання і повільного видихання, уміння керувати витратою повітря.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Майстерність мовлення. Умови досягнення майстерності мовлення

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок