Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Українські колядки в дослідженні Олени Пчілки

Українські колядки в дослідженні Олени Пчілки

Назва:
Українські колядки в дослідженні Олени Пчілки
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,48 KB
Завантажень:
144
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.5


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Українські колядки в дослідженні Олени Пчілки


Так склалося, що основна фольклористична праця Олени Пчілки (О. Косач) "Українські колядки", опублікована у чотирьох номерах журналу "Киевская старина" за 1903 р., ще дотепер практично невідома сучасній науці. Зрозуміло, що окремі вчені у своїх дослідженнях українських колядок час від часу згадували прізвище матері Лесі Українки, але чи не всі вони перебували під магічним враженням різко негативної рецензії визначного українського фольклориста В. Гнатюка в "Записках НТШ" за 1904 р., котрий виділив кілька головних, на його думку, недоліків праці. Найбільш суттєвою з них, за В. Гнатюком, є те, що Олена Пчілка не бачить різниці між фольклорними колядками і церковними колядами. Гнатюк при цьому зазначав, що "у нас знає її (себто різницю.– О.М.) майже кождий селянин, називаючи штучні пісні, співані переважно в церкві і зложені на теми різдва Христового <…> – колядами, а народні пісні, не співані ніколи в церкві, лише попід вікнами <…> – колядками, щедрівками…" [1, c. 27] Другою "важною хибою", на думку фольклориста, є негативне ставлення дослідниці до порівняльного методу.
Разом з тим уже саме ім’я Олени Пчілки та наукова серйозність її дослідження мали б змусити фольклористів з належною увагою поставитися до цієї праці, яка є етапною у дослідженнях поетики цього унікального жанру.
Олена Пчілка здавна виявляла дослідницький інтерес до народної творчості. В автобіографії вона згадувала: "Ще в гурті брата Михайла я захопилась етнографією. Цей нахил до записів етнографічних я привезла з собою у Звяглі. Та який багатий рунт для цього знайшла я на Волині! Вся ця країна, а особливо той куточок – Звягельщина, просто чарували мене" [2, c. 20]. Саме на Волині вона записала дуже багато народних пісень, обрядів, зібрала велику колекцію народного орнаменту. А згодом з’явилися такі її фольклористичні та етнографічні праці, як "Украинский народный орнамент. Вышивки, ткани, писанки" (1876), "Отживающая или начальная форма вертепной драмы" (1883), "Украинские колядки" (1903), "Відродження кобзи" (1907).
Фундаментальною студією Олени Пчілки є "Украинские колядки". На той час було небагато узагальнюючих наукових досліджень обрядових пісень, зокрема колядок (можна назвати хіба що дослідження О. Потебні та О. Веселовського), але українська фольклористика нагромадила вже тоді чимало збірників народних пісень, що охоплювали і пісні зимового обрядового циклу. Серед них: "Украинские народные песни" (1834) М. Максимовича, "Народные песни Галицкой и Угорской Руси" (Т. 1-2, 1878) Я. Головацького, "Этнографическо-статистическая экспедиция в Юго-Западный край. Труды и материалы..." (Т. 3, 1889) П. Чубинського.
У своїй праці Олена Пчілка не лише подала тексти колядок, а й зробила загалом вдалу спробу їхнього осмислення. Авторка поставила низку актуальних на той час проблем, пов’язаних із дослідженням колядок.
Українські фольклористи другої половини ХІХ ст. практично не розмежовували колядки і щедрівки, вважаючи термін "щедрівки" більш архаїчним. Аналогічної думки додержується і Олена Пчілка. Ось що вона писала з цього приводу: "…"Колядки" и "щедривки", повидимому, – синонимы, да и содержание их – одинаковое, за исключением очень небольшого числа щедривок, относящихся к св. Васылю…" [3] Тому у своїй праці дослідниця багато щедрівок відносить до колядок. Відомо, що колядки виконують від Різдва і до Нового року, а щедрівки на Новий рік і на другий Свят-вечір. Про це згодом писав і М. Сумцов у "Хрестоматії по українській літературі" (1922). Окрім того, колядки і щедрівки мають різну структуру вірша: колядка – 5 + 5 + рефрен, а щедрівка – 4 + 4 + рефрен. Колядувати могли і дівчата, і хлопці, і старші люди, а щедрувати – лише діти або дівчата. Сучасна українська фольклористична наука також схиляється до думки, що це різні жанри (О. Дей, О. Курочкін).
У фольклористиці є різні думки щодо походження терміна "колядка".

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Українські колядки в дослідженні Олени Пчілки

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок