Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Співвідношення понять термінологія – професіоналізм – номенклатура

Співвідношення понять термінологія – професіоналізм – номенклатура

Назва:
Співвідношення понять термінологія – професіоналізм – номенклатура
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,65 KB
Завантажень:
521
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Співвідношення понять термінологія – професіоналізм – номенклатура


Розвиток мовлення майбутніх учителів природничого профілю починається із збагачення їхнього словникового запасу. Чим більший лексичний запас студента, тим проникливіше він бачить світ, тонше відчуває явища, точніше сприймає прочитане й почуте, а отже, йому легше дається навчання, ширшає його кругозір, і найголовніше – він упевненіше висловлюється.
За твердженням учених, лексика науки охоплює три шари: загальновживану, загальнонаукову й термінологічну лексику [Даниленко 1974]. Важко собі уявити плідний розвиток природничих наук, якщо сутність понять, які ця наука розглядає й викладає, не має наукової термінології. Мова “входить” у науку перш за все термінологією. Термінологія зародилася в надрах лінгвістики, але тільки в середині ХІХ ст. набула самостійності. Методологічні засади дослідження термінології в лінгвістиці пов’язані з іменами Б.Головіна, В.Даниленко, Д.Лотте, О.Реформат-ського. Щодо природничих наук об’єктом системних досліджень є біологічна лексика (Л.Симоненко), ботанічна (А.Капська, І.Сабадош, М.Фещенко), геологічна (М.Годована).
Мета цієї розвідки – простежити співвідношення понять термінологія –термін – професіоналізм – номенклатура у науковій літературі.
Уперше проблему системності термінологічної лексики порушив у своїх працях Д.Є.Лотте [Лотте 1961: 10]. Термінологія не постає відразу, а твориться самим життям упродовж тривалого історичного періоду розвитку суспільства й мови, відбиваючи процес пізнання матеріального світу й людських відносин. Саме галузеві терміносистеми відповідають суспільним потребам і нормам літературної мови, національним традиціям і принципам міжмовної уніфікації.
І.Ковалик, О.Ахманова, В.Головін, О.Реформатський, Г.Мацюк вислов-люють думку, за якою термінологія – це частина загальнолітературної мови. В.Даниленко підкреслює, що термінологія належить до лексики наукової мови, яка є самостійним функціонуючим різновидом загальнонаукової мови [Даниленко 1971: 78-90]. На відміну від загальновживаної лексики термінологія пов’язана з науковими концепціями і з предметним знанням тієї галузі, поняття якої термінується.
Однією з суттєвих особливостей термінології є те, що вона найбільше піддається свідомому творенню в процесі подальшого розвитку термінологічного фонду літературних мов, удосконалення якого дедалі набуває все більшого значення [Гердт 1971: 15].
Під термінологією будь-якої галузі знань ми розуміємо систему термінів, що виражають сукупність специфічних понять, які розглядаються в конкретній галузі. Важливою проблемою дослідження термінології є також дефініція її основного поняття-терміна.
Неправильно думати ніби терміни з’являються тоді, коли починається наука, теоретичні знання. У всі часи будь-яка професія, будь-який вид трудової діяльності породжує свою термінологію. Деякі слова, які сприймаються як загальновживані, а отже, не термінологічні, у мові професіоналів набувають значення й функції термінів. Так, у повсякденному спілкуванні слова середовище, атмосфера, опади, ґрунт – загальновживані слова, а в мові географів і екологів – терміни.
Термін – це слово або словосполучення, яке має спеціальне значення, що виражає й формує професійне поняття й уживається в процесі пізнання й засвоєння наукових об’єктів і відношень між ними.
О.Реформатський уважає, що “терміни – це слова спеціальні, обмежені своїм призначенням, слова, які намагаються бути однозначними як точне вираження понять і називання речей” [Реформатський 1967: 76]. За визначенням А.Крижанівської та Л.Симоненко, терміни – “це номінанти системи понять (реалій) науки, техніки, офіційної мови..., причому кожен термін у конкретній галузі має суспільно усвідомлене значення” [Крижанівська, Симоненко 1987].
Термін – член конкретної термінологічної системи, тому термінологія – це не випадкова сукупність слів, а система взаємопов’язаних термінів, які позначають систему понять якоїсь галузі знань.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Співвідношення понять термінологія – професіоналізм – номенклатура

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок