Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Легенда про великого грішника та її фольклорно-літературні інтерпретації

Легенда про великого грішника та її фольклорно-літературні інтерпретації

Назва:
Легенда про великого грішника та її фольклорно-літературні інтерпретації
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,83 KB
Завантажень:
354
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему:
Легенда про великого грішника та її фольклорно-літературні інтерпретації


"Романтизм був справжньою революцією в мистецтві, але водночас він використовував і уже введені в духовний ужиток елементи, по-новому їх осмислюючи і включаючи у свою безперечно оригінальну систему" [1, с. ]. Звернення до вже відомих у літературі чи фольклорі тем та образів є для письменника-романтика природним і навіть бажаним, адже "одна з визначальних рис романтизму – усвідомлена установка на створення узагальнених образів-символів. Романтиків приваблювали міфи: біблійні, античні, середньовічні, фольклорні – і вони їх багаторазово переосмислювали й опрацьовували. Але головне – вони хотіли дати свої образи-міфи" [1, с. ]. Серед масиву інтерпретованих міфів є відомі і не дуже, такі, до яких зверталися часто, і такі, увагу на які звертали зрідка. Та є кілька надвідомих і надпопулярних. Один із них – міф про великого грішника, варіанти якого можна віднайти водночас у біблійних переказах, античних міфах, середньовічних легендах та фольклорі. Один і той же сюжет, по-різному переосмислений різними культурними системами, стає джерелом натхнення для багатьох фольклорно-літературних традицій.
Причини широкої популярності легенди про великого грішника серед письменників різних епох і мистецьких поглядів (а особливо романтиків) закладені у самому першотворі-міфі. Це було пов’язано з тим, що даний сюжет давав можливість синтезу в одному творі історичного минулого, старовини, незвичайно сильних людських особистостей, фантастики й міфології. Велике розмаїття варіантів легенди тільки сприяло творчості чи співтворчості, що повністю вписується у специфічно романтичний підхід до використання міфології в літературі: "романтична інтерпретація міфів є надмірно вільною, нетрадиційною, творчою, стає інструментом самостійного міфологізування" [2, с. ]. А фантастична, незвичайна постать головного героя давала можливість показати незвичайну людину, її почуття та вчинки, що було дуже важливим для письменників саме епохи романтизму, адже "проблема особистості стає для романтиків центральною, саме навколо неї групуються всі інші аспекти їхніх ідейно-естетичних позицій" [3, с. ].
Вічне протистояння добра та зла, типово романтичний герой-мандрівник, найбільший у світі грішник та водночас найбільший у світі страждалець і спокутник, "проклятий за вину перед людьми або за бунт проти Бога, приречений на вічні мандри-поневіряння, який безперервно страждає, але не може померти…" [4, с. ] – готові розроблені сюжети й образи дала літературі усна народна творчість. А як саме фольклорні джерела стали основою для цілого ряду літературних інтерпретацій легенди про великого грішника – спробуємо показати на матеріалі української романтичної прози.
Та перш ніж звернутися до аналізу художніх текстів, варто в загальних рисах окреслити типові та специфічно-українські риси легенди про великого грішника.
Вже у ХІХ ст. українські фольклористи звертають увагу на цю легенду. Її записи можна зустріти у багатьох фольклорних збірниках (П.Куліша, М.Драгоманова, О.Афанасьєва, П.Чубинського, В.Гнатюка та ін.), її дослідженню присвячені окремі праці та статті ("Легенда про кровосмесителя" М.Костомарова та "Слав’янські перерібки Едіпової історії" М.Драгоманова). Завдяки цьому маємо чимало зафіксованих саме українських варіантів легенди, що уможливлює визначення її місцевих особливостей.
Не претендуючи на повноту й вичерпність аналізу, спробуємо окреслити спільні та відмінні риси різних типів легенди про великого грішника лише у тих межах, які необхідні для дослідження паралелей із літературними текстами.
Українські письменники-романтики могли знати, а тому й використовувати у своїх творах декілька різних типів легенди. Це стародавні міфи (найвідоміший з них – давньогрецький міф про Едіпа); апокрифічні перекази, що побутували у писемному та усному вигляді, а тому набували рис специфічно фольклорних; та власне українські фольклорні легенди про великого грішника, у яких на давній міф про трагедію долі наклалися риси житійних оповідань.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 



Реферат на тему: Легенда про великого грішника та її фольклорно-літературні інтерпретації

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок