Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Зона вібрацій на наддністрянсько-подільському діалектному суміжжі

Зона вібрацій на наддністрянсько-подільському діалектному суміжжі

Назва:
Зона вібрацій на наддністрянсько-подільському діалектному суміжжі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,59 KB
Завантажень:
177
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему:
Зона вібрацій на наддністрянсько-подільському діалектному суміжжі


Інтерпретація даних лінгвістичних карт, що після картографування є наступним етапом лінгвогеографічного вивчення діалектного простору, дає дослідникам дані про синхронне розташування, взаємодію та взаємозумовленість діалектних рис у просторі; про хід історичного розвитку окремих діалектних особливостей (історизм властивий легендам багатьох карт Атласу української мови – АУМ); про міграційні процеси та інші історичні та демографічні явища, які впливають на стратиграфію ареалів; про зумовлені позамовними чинниками осередки діалектотворення та ін. Інтерпретація даних лінгвістичних карт також унаочнює особливості діалектного мовлення в їх просторових виявах [Українська лінгвогеографія 2003 : 3].
Вияви динаміки діалектного мовлення особливо виразні в зонах зіткнення діалектних одиниць одного рівня. Такі зони зіткнення стають об’єктом особливого вивчення з уваги на те, що лінгвогеографія оперує даними про суцільний діалектний простір. Діалектологія, виявляючи подібні за діалектними рисами ціліcні утворення типу груп говірок чи наріч, дає змогу тільки приблизно окреслювати їхні межі. Саме проблема розмежування діалектних просторових конструкцій, визначальна для діалектологів, з огляду на вибірковість спостережень у діалектному просторі стимулювала вивчення обширів, що пролягають між визначеними діалектними територіями і на яких діалектні риси було важко локалізувати.
Сучасна лінгвогеографія оперує низкою терміносполук на позначення території міждіалектного та міжмовного контактування: „зона вібрацій” Коць-Григорчук 2002 :13 „зона перехідності”, „зона змішаності”, „зона інтерференції”, „зональні ареальні елементи”, „зональні ареальні утворення” (нові мовні компоненти, зумовлені локальним контактуванням) Жилко 1990 :19, „інтерферовані ареали” як результат міжмовного чи міждіалектного контактування Назарова 1970 : 22.
Враховуючи те, що межі між діалектними просторовими конструкціями нечіткі та розмиті, в лінгвогеографії використовують термін „зона”. Якщо ареал – це територія поширення окремих мовних явищ, ізоглоса визначає його межі, то зона, часто як неповний синонім ареалу, – це діалектний обшир, що об’єднує декілька
подібних мікроареалів, основною ознакою якої є неточність, приблизність меж Бородина 2002 : 137.
Зона вібрацій є складовою частиною комплексного аналізу діалектного континууму, який вміщує також центр та периферію. Зіткнення латеральних частин ареалів діалектних рис, властивих суміжним діалектним просторовим конструкціям, – місце творення зон вібрацій, у межах яких можуть формуватися зони змішаності (з їх паралелізмами) чи зони перехідності (відповідно, з контамінаціями, архаїзмами, розщеплювання значень слів, гіперизмами тощо) [Українська лінгвогеографія 2003 : 3].
Поняття „зона вібрацій” використовує та теоретично обґрунтовує Л. Коць-Григорчук, відзначаючи, що на периферії суміжних діалектних просторових конструкцій формуються проміжні смуги – зони діалектних вібрацій, у межах яких частини ареалів стикаються або накладаються, творячи в другому випадку зони змішаності (з їх паралелізмами, розщіплюваннями значень елементів діалектного мовлення, транссемантизацією) і зони перехідності, які можуть ставати зародками нових конструкцій (з гіперизмами, контамінаціями, архаїзмами й уже оформленими семантичними трансформаціями) Коць-Григорчук 2002: 222.
Зона вібрацій – це надрядне поняття до зони інтерференції, змішаності, перехідності, основними ознаками яких є нестабільність одиниць, викликана як безпосередньою віддаленістю від ядра діалекту, так і близькістю периферійних ареалів сусіднього обширу; співіснування паралельних діалектних структур, часто із семантичним розрізненням, гіперизмів, контамінованих сполук, збереження архаїзмів Коць-Григорчук : 13. Виникнення зони вібрацій можливе за умови зіткнення частин суміжних діалектних просторових конструкцій.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Зона вібрацій на наддністрянсько-подільському діалектному суміжжі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок