Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Прізвища Лубенщини на -енк-о (-єнк-о)

Прізвища Лубенщини на -енк-о (-єнк-о)

Назва:
Прізвища Лубенщини на -енк-о (-єнк-о)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,14 KB
Завантажень:
418
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Прізвища Лубенщини на -енк-о (-єнк-о)


Суфікс -енк-о(-єнк-о) є найпоширенішим і найхарактернішим формантом сучасних українських прізвищ, тому в ономастиці йому приділено вже багато уваги. Проблеми генези суфікса -енк-о торкалися в своїх працях В.Сімович, С.П.Бевзенко, О.Б.Ткаченко, А.Степович, М.Л.Худаш, І.Фаріон та інші. А питання створення і розвитку украінських прізвищ на -енк-о(єнк-о), їх деривації, територіального поширення в діахронії та синхронії розглядали Р.І.Осташ, І.Д.Сухомлин, О.Д.Неділько, В.Д.Познанська, Т.В.Марталога, Ю.К.Редько та інші ономасти, які досліджували антропонімійні системи різних регіонів України.
За даними М.Худаша, антропоніми з цими формантами фіксуються уже в першій половині XV століття в латино-польських писемних пам'ятках, що належать західноукраїнським територіям. Ці патронімічні назви первісно мали демінутивне значення, і згодом почали домінувати в Східній Україні, що не збігається з їх першими фіксаціями. У XVII столітті у “Реєстрі усього Війська Запорозького після Зборівського договору 1649 року” за частотою вживання прізвищеві назви з суфіксом -енк-о стоять на першому місці, їх число пере-вищує 22 тисячі, що становить 56% від загальної кількості зареєстрованих .
На сучасному етапі прізвища на -енк-о поширені в усіх без винятку областях, але найбільше їх у східній частині України, в той час як на західноукраїнській території вони зустрічаються рідко, ледве перевищуючи 1%.
У зібраному нами антропонімійному матеріалі Лубенщини нараховується 353 прізвища на -енк-о(-єнк-о) (загальна кількість носіїв – 7304чол.). Це становить 24% від загальної кількості записаних прізвищ. Вони характеризуються певними особливостями як щодо семантики, так і щодо походження та структури їх твірних основ. За особливостями твірних основ прізвищ на -енк-о їх можна розподілити на кілька груп.
1.Прізвища, лексичною базою яких є церковно-християнські імена:
а) чоловічі імена різної структури;
б) жіночі імена різної структури.
2.Прізвища, похідні від автохтонних особових імен і їх дериватів:
а) імен відкомпозитного походження і їх дериватів;
б)давньослов'янських імен відапелятивного походження та відапелятивних індивідуальних прізвиськ.
3.Прізвища, базою яких є апелятивні назви особи:
а) за професією чи заняттям;
б) за місцем походження чи проживання;
в) за етнічною приналежністю.
1.Прізвища, лексичною базою яких є церковно-християнські імена.
А. Твірними основами цієї групи прізвищ виступають адаптовані канонічні церковно-християнські імена різної структури – повні, усічені, усічено-суфіксальні та суфіксальні варіанти: Демиденко, Гавриленко, Василенко, Трохименко, Максименко, Філенко(< Філь< [Тео]філь), Філоненко(<Філон< Фил[им]он), Васенко (<Вась< Вас[иль]), Костенко, Савенко (< Сава< Сав[елій]), Хоменко, Юрченко, Костюченко, Омельченко, Дорошенко.
У деяких прізвищах спостерігається варіантність форм твірних основ. У прізвищах Явтушенко і Євтушенко, Яременко і Єременко, Якименко і Єкименко, Ахременко і Охріменко наявна типова фонетична риса українського іменника, що полягає у заміні церковно-слов'янського початкового а на о та початкового є на я, о. Варіанти прізвища Самійленко і Самойленко відображають фонетичну рису лубенських говірок. У закритому наголошеному складі перед твердим або м'яким приголосним і перед й давнє [ о ] в лубенських говірках перейшло в [ і ] з пом'якшенням попереднього приголосного, ... хоча рефлексація давнього [ о ] в окремих словах має відхилення, і у частині говірок [ о ] збігається або вживається паралельно з [ і ].
Окремі усічено-суфіксальні особові імена, що мотивують сучасні прізвища Лубенщини, важко співвіднести з певними християнськими іменами. Однак поширеність таких назв у пам'ятках XVI століття дає підставу вбачати у них закономірні утворення. Найуживанішими серед них були імена з формантами -шъ, -цъ(-ць), -хъ, -хно, -нъ(-нь), -сь(-сьо), вони і стали твірною базою прізвищ : Ісенко< Ісь, Ісьо, Фесенко< Фесь, Єсенко<Єсь, Гріненко<Гринь, Даценко<Даць, Доценко<Доць, Луценко<Луць, Ярошенко<Ярошъ.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Прізвища Лубенщини на -енк-о (-єнк-о)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок