Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Зміст першої й другої частин висловлення в їх стосунку до відношення градації

Зміст першої й другої частин висловлення в їх стосунку до відношення градації

Назва:
Зміст першої й другої частин висловлення в їх стосунку до відношення градації
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,54 KB
Завантажень:
153
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Зміст першої й другої частин висловлення в їх стосунку до відношення градації


Складні сполучникові конструкції, між предикативними частинами яких виникає градаційне відношення, вивчено у вітчизняній синтаксичній науці різною мірою. Це конструкції на зразок [Таке відчуття приходить щоразу і бентежить душу, ніби] не тільки він (Шульга – С.Т.) іде назустріч сонцю, а й сонце теж поспішає до нього (Д.Міщенко); Дітям страшно впотемку, їм здається, що щось страшне заглядає з вікон, з кутів і туй-туй присунеться до них, та й їй сумно і важко чогось на серці (О.Кобилянська); З роками солдат, втративши всяку надію знайти свою рятівницю, не слав уже листів, до того ж був переобтяжений родинними турботами (С.Завгородній); [Записи В.Гнатюка надзвичайно достовірні]. Зміст розповіді вони передають слово в слово, зберігаючи індивідуальний стиль і манеру вислову кожного розповідача; крім того, вони охоплюють найточніші фонетичні нюанси народних говірок і навіть наголоси (з журналу); Не пощастило йому (Харитонові – С.Т.) потриматися за літакове кермо, більше того, його виставили звідтіля (Ю.Збанацький). Синтаксична наука пройшла складний шлях осмислення своєрідної граматичної природи згаданих конструкцій і визначення їх місця в системі складного речення.
В історії вивчення складних речень конструкції зі сполучниками та й, ще й, та ще й, а також зі сполучниковими аналогами до того ж, більше того, крім того та ін. отримали назву приєднувальних (в іншій термінології підсилювальних). Що ж до конструкцій зі сполучниками не тільки... а й (а, але й), не лише... а й (а, але й); не просто... а й (а); не стільки... скільки (а, як), то в синтаксичних описах вони визначаються як градаційні.
У вивченні приєднувальних конструкцій у поглядах дослідників не було єдності на значущість змісту предикативних частин. З одного боку, існувала думка, що приєднувальна частина має меншу смислову вагу. За таких умов до першої частини приєднуються повідомлення про факти, події, явища, менш важливі, порівняно з тими, які висвітлювалися в попередній частині [3, 406; 4, 66]. З іншого боку, йшлося про те, що інформація, утілена в першій частині, має попередній характер, тоді як друга частина становить основний інформативний зміст висловлення. Так, І.О.Попова наголошувала, що в приєднувальних реченнях містяться суттєві відомості, найважливіші оцінки, іноді провідні думки, – все те, що автор прагне підкреслити, винести на поверхню [7, 377]. Думку І.О.Попової поділяла М.Л.Міхліна, зазначаючи, що приєднувальні частини “містять зовсім не малосуттєву, другорядну, а, навпаки, – досить часто суттєву й важливу частину висловлення” [5, 128]. Заслуговує на увагу також погляд В.Т.Коломієць. Досліджуючи функції сполучника а в чеській мові, який може передавати значення до того ж, та ще й, тобто вживатися в приєднувальному значенні, В.Т.Коломієць зауважувала, що мовець подає приєднувальну частину як необхідну, з його погляду, для кращого розуміння слухачам усього змісту висловлення [2, 136].
Зважаючи на розбіжності в поглядах дослідників на значущість змісту предикативних частин градаційних конструкцій, а також на те, що градація як мовна категорія є недостатньо вивченою, робота є актуальною.
Мета роботи – виявити сутність градаційного відношення як своєрідного змістового компонента.
Для досягнення цієї мети необхідно розв’язати такі завдання:
1) установити зв’язок між градаційним відношенням у змісті складних сполучникових конструкцій і комунікативними потребами мовця;
2) схарактеризувати роль кожної з предикативних частин складної конструкції в поданні змісту висловлення як градації.
Подолати різнотлумачення в згаданих поглядах на градаційні речення і дати несуперечливе пояснення їх синтаксичної сутності можна лише завдяки багаторівневому аналізу цих конструкцій з боку їх форми, семантичної структури й комунікативної організації.
Дослідження довело, що співвіднесеність змісту першої й другої предикативних частин градаційних речень стосовно їхньої значущості можна виявити за критеріями необхідності і достатності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Зміст першої й другої частин висловлення в їх стосунку до відношення градації

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок