Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Поезія Д. Фальківського “Уривок” як тип мозаїчної цілісності

Поезія Д. Фальківського “Уривок” як тип мозаїчної цілісності

Назва:
Поезія Д. Фальківського “Уривок” як тип мозаїчної цілісності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,60 KB
Завантажень:
155
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Поезія Д. Фальківського “Уривок” як тип мозаїчної цілісності


Принцип дихотомії (Я. Мукаржовський), на якому ґрунтується це дослідження творчого процесу мистецького таланту, психологічної установки та власне результату натхненної діяльності поета (вірші, цикли, збірки тощо), означує реалістичний (різнорідний, мозаїчний) тип цілісної рецепції навколишніх предметів та явищ.
Українське літературознавство і сьогодні не може дійти згоди з приводу питання, чи існував (існує) реалізм? Проте, спираючись на дослідження І. Я. Франка, Д. Д. Благого, Л. М. Новиченка, Д. С. Наливайка, М. П. Кодака та інших, зауважуємо, що наші міркування ґрунтуються, зокрема, на результатах аналітичних студій цих учених та їхніх твердженнях, що реалізм як тип художнього осмислення дійсності існує. Л. М. Новиченко зазначав, що поети цього напряму “...прагнуть постійно наближатися засобами зображення до предмета зображення. На цьому ж ґрунтується феноменальна здатність... до постійного розвитку й самооновлення” [7, с. ].
Отже, головна мета реалістичного типу цілісності та його стильових ознак – пошук нових вражень, форм, ідей, нового сприйняття та осмислення; а особа автора, що водночас працює з інструментарієм цієї системи, “не відкидає жодний з можливих ракурсів художньої інтерпретації”[2, с. ]. Зокрема таким інструментарієм для цілісного аналізу окремого твору в цьому дослідженні є триєдиний порядок, що охоплює: концепцію особистості, природу конфлікту та структуру образно-поетичого вислову.
Одним із творців реалістичної цілісності є Д. Фальківський – митець-неореаліст. У літературному процесі початку ХХ століття поезії Д. Фальківського – помітне явище. Проте його рання й зріла творчість неоднорідна, що спричиняє можливість різних висновків щодо належності творів цього письменника до типу художньої творчості. Ю. Ковалів зазначає, що “Д. Фальківський – реаліст за типом світовідчуття, проте його поезії збагачувалася романтичними елементами, і це давало підставу деяким критикам відносити його до неоромантичного крила української радянської літератури…” [6, с. ]. Пізніші твори Д. Фальківського засвідчують у ньому представника реалістичної течії в українській поезії 20–30-х років ХХ ст. Зокрема показовою щодо цього, на нашу думку, є поезія “Уривок”(1929) [8]. Вона належить зрілому митцеві, який “сягнув свого зросту і сили”, готовності критично поглянути на пройдену частину життя.
Уже першим рядком поезії – “І я у тридцять про любов…” – поет означує проблемну ситуацію як типову вікову лірико-драматичну колізію. Психолого-біографічний інтерес до розвитку полегшує встановлення типу цілісності поезії “Уривок”. Така неантагоністична, внутрішньо стимульована конфліктність – лірико-драматична колізія – зберігається протягом усіх 96 поетичних рядків твору.
Слово, яке поет виніс у назву твору – “Уривок” – багатозначне. Та насамперед – це епізод із життя тридцятилітньої людини, перед очима якої і вже пройдений шлях, і простір попереду.
Для кожної людини тридцять років – певний “рубікон”, певний звіт перед собою за прожиті дні; близький до кризового психоемоційний момент у житті “зрілої” людини, яка вже має певний життєвий досвід і зупиняється задля його перегляду перед перспективами життя.
Звідси – та різнорідність, поліфонія думок та почуттів, якими охоплений автор поезії. На мозаїчний ефект (різнорідність) безпосередньо орієнтують текстуально імітовані інтонації процесу мовлення (думання), передані запитальними реченнями, поетичним синтаксисом твору:
А може, не любов це?
Мо’, щось друге?
Ліричний герой (його можна вважати оповідальним втіленням образу автора, який “звичайно, намагається залишатися в тіні, щоб образи мали можливість говорити про себе своєю “об’єктивною” сутністю” [3, с. ]) постає охопленим строкато-нестійкими, суперечливими почуттями, сумнівами й непевністю щодо власного стану.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Поезія Д. Фальківського “Уривок” як тип мозаїчної цілісності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок