Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Правопис складних числівників і займенників

Правопис складних числівників і займенників

Назва:
Правопис складних числівників і займенників
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,46 KB
Завантажень:
365
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.7


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Правопис складних числівників і займенників


Разом пишуться:
1) Складні кількісні числівники: один<дцять, тр_ста, п’ятдес#т.
2) Складні порядкові числівники і схожі з ними прикметники, останнім компонентом яких є -сотий, -тисячний, -мільйонний: шестис>тий, двадцятит_сячний, кількамільй>нний.
!  Увага. Складені кількісні та порядкові числівники пишуться окремо: т_сяча дв%сті тр_дцять од_н, т_сяча п’ятс>т дв<дцять в>сьмий.
Порядкові числівники, до складу яких входять слова з половиною, теж пишуться окремо: три з полов_ною т_сячний заг%н.
3) Складні заперечні займенники: ніхт>, ніщ>, ні#кий, ніч_й.
Через дефіс пишуться:
1) Порядкові числівники, написані цифрами і літерами: 5-й, 8-й, 55-мільй>нний, 5-т_сячний, 4Ѕ-т_сячний.
2) Складні займенники з компонентами будь-, -будь, небудь-, казна-, хтозна- (пор.: хто зна, коли це буде і под.): будь-хто, будь-що, що-будь, хто-неб\дь, к<зна-що, хт>зна-як_й, чий-будь, що-небудь.
Але: будь у кого, будь на чому, казна з ким (бо в середині таких слів з’являється прийменник).
Вправа . Запишіть числівники словами, поясніть їх правопис.
Їхати до 60-го кілометра. За 7 замками. Прийшли 25 студентів. Мандати були вручені 478 делегатам. У 90 питаннях із 100. На 285 місцях. У 1653 виборців. Із 12 жителів району. З 367 пасажирами на борту. Довжина сягає 1487 кілометрів. Висота Джомолунгми сягає 8848 метрів.
Вправа . Перекладіть текст українською мовою, числівники запишіть словами. Поясніть їх правопис.
На земном шаре известно до 2,5 тысячи языков. Многоязычие нередко и в пределах одной страны. Так, по данным ХХ века, в Индии насчитывалось около 200 языков; на американском континенте в настоящее время — несколько сот индейских языков…
Занимаясь подсчетом заимствованных слов, ученые смогли получить интересные данные. В немецком языке, например, заимствования исчисляются десятками тысяч, а в словарном материале английского языка они составляют более Ѕ. Такое явление не чуждо и древним языкам: в латинском языке — более 7000 греческих слов.
Лексика современного русского литературного языка содержит до 10 процентов иноязычных слов.
(Л. Микитич).
Вправа . Перепишіть речення, запишіть числівники словами. Поясніть їх правопис.
1. У Харківському районі м. Києва збудовано новий 458 (квартирний) будинок. 2. У 1982 році було широко відсвятковано 1500 (ліття) міста Києва. Цій славній даті звітувало своїми досягненнями у науці, культурі, спорті все 3(мільйонне) населення міста. 3. Із появою нової залізничної станції маленьке 23 (тисячне) селище швидко перетво-рилося на 730 (тисячне) місто. 4. Із 583 (гектарів) кормового клину 131 займають багаторічні трави. 5. У придунайських плавнях, на рисових системах, на островах і лісосмугах працюють бригади ентузіастів з 68 (колективів). 6. На перон прибув поїзд з 457 (пасажирами).
Вправа . Перекладіть словосполучення на позначення часу з російської мови на українську, зверніть увагу на використання прийменників та числівників.
В девять часов утра, в десять часов вечера, половина десятого, пять минут восьмого, двадцать три минуты одиннадцатого, без десяти семь, не позже семи часов, быть к трем часам, в час дня, не раньше трех часов, без тринадцати минут девять, половина двенадцатого, семь часов вечера.
Вправа . Провідміняйте числівники в українській та російській мовах, порівняйте їх закінчення, правопис та наголос.
Один, два, чотири, шість, сім, одинадцять, п’ятдесят, триста, сто.
Вправа . Поставте наголос у поданих числівниках, порівняйте з відповідними числівниками у російській мові.
Одинадцять, чотирнадцятьох, п’ятнадцятьома, п’ятдесяти, вісьмом, на двадцятьох, двісті, двомстам, чотирмастами, п’ятистам, сорока, шістдесятьох, п’ятдесятьома, десятеро, одинадцятеро, п’ятьох, дванадцятьом, шістнадцятьома, на сімнадцятьох, на одному, одного, одно, на однім, одним, чотирма, двадцяти, на дев’ятистах, півтора-
ста, чотирнадцять.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Правопис складних числівників і займенників

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок