Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Скачати реферат: Літературознавча практика Івана Франка і проблеми феміністичної критики

Літературознавча практика Івана Франка і проблеми феміністичної критики / сторінка 4

Назва:
Літературознавча практика Івана Франка і проблеми феміністичної критики
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,26 KB
Завантажень:
274
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
 ].
Увага Івана Франка до психологізму особливо помітна в аналізі повісті О. Кобилянської „Царівна”, у якій критик, незважаючи на деяку багатослівність, звертає увагу на мову твору, що відзначається „свіжістю і поетичним талантом” [9, с. ] Саме Ольга Кобилянська продовжувала традиції фемінізму Наталі Кобринської, якій присвятила повість „Людина”.
У статті „Канон класиків як поле ґендерної боротьби” С. Павличко стверджує, що у відомому літературному портреті „Леся Українка” (1898) І. Франко виступає завзятим борцем проти модернізму. Як доказ своєї тези дослідниця наводить Франкові слова, що Леся Українка – „ся хора, слабосильна дівчина – трохи чи не одинокий мужчина на всю соборну Україну”. Не надто точними виглядають слова С. Павличко, що у статтях про Лесю Українку І. Франко не враховував феміністичних тенденцій у її творчості. Насправді жіноча тема в феміністичному прочитанні виступає тут як частина прагнення людини до емансипації, свободи, і саме цю тенденцію відчув І. Франко. Саме у творах на жіночу тематику І. Франко помітив вміння Лесі Українки „знайти сильний, пластичний вислів для свого чуття. В початкових творах многослівна, несвобідна від певної манери, вона швидко росте, доходить високого майстерства форми, яку завсігди вміє заповнити інтенсивно відчутим змістом” [8, с. ].
Риси модерного способу зображення І. Франко помітив у повісті Ольги Кобилянської „Царівна”, ґрунтованій не на інтригах та любовних пригодах, а на психічному аналізі буденного життя людей. Водночас критик наголошував, що ця „майстерна, тонко гаптована тканина, якій бракує лише руки енергічного артиста, який би зміг злучити поодинокі рядом нанизані сцени в гарний ефектовний малюнок” [8, с. ].
Феміністичні проблеми, що їх висунуло саме життя, мали відгомін і в літературно-критичних працях І. Франка, і в його художніх творах. Особливо актуально звучали ці проблеми у статтях „Старе й нове в сучасній українській літературі”, „Южнорусская литература”, „Нарис історії українсько-руської літератури до 1890 року”. Проблеми фемінізму І. Франко порушував і в художніх творах: „Для домашнього вогнища”, „Основи суспільності”, зрештою, у циклі еротичних творів („Батьківщина”, „Сойчине крило”).
Отже, феміністичні проблеми, які так широко дискутують в українському літературознавстві другої половини ХХ ст., мали своїми передумовами українську науку про літературу попереднього століття.
Іван Франко, як один з найвизначніших українських письменників та вчених, тонко відчув цю тенденцію у другій половині ХІХ – на початку ХХ століття. Окремі принципи літературознавчих студій І. Франка співзвучні з нашою сучасністю, зокрема з позиціями феміністичної критики – інтердисциплінарної у своїй методології галузі літературознавства.
Література
Антологія світової літературно-критичної думки ХХ ст. – Львів: Літопис, 1996.
Мудуре М. Существует ли женская литературная традиция? // Гендерные исследования, 1999. – № 2.
Павличко С. Канон класиків як поле ґендерної боротьби // Павличко С. Фемінізм. Київ: Основи, 2002.
Павличко С. Чи потрібна українському літературознавству феміністична школа? // Павличко С. Фемінізм. – Київ, 2003.
Франко І. Жіноча бібліотека, видає Наталя Кобринська. Кн.. І. Наша доля, Збірник праць різних авторів. Стрий. 1893. // Франко І. Зібр. тв.: У 50 т. – Київ: Наук. думка, 1986. – Т. 29.
Франко І. Жіноча неволя в руських піснях народних // Там само. – Т. 26.
Франко І. Задачі і метод історії літератури // Там само. – Т. 41.
Франко І. З останніх десятиліть ХІХ віку // Там само. – Т. 41.
Франко І. Лист до В.Ягича від 29.ІХ. 1905 року // Там само. – Т. .
Франко І. Лист до У. Кравченко від 14. ХІ 1883 // Там само. – Т. .
Франко І. Старе й нове в сучасній українській літературі // Там само. – Т. 35.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Літературознавча практика Івана Франка і проблеми феміністичної критики

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок