Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Проблема жанру в творчості дж. Р. Р. Толкієна. літературні джерела та паралелі (на прикладі казок)

Проблема жанру в творчості дж. Р. Р. Толкієна. літературні джерела та паралелі (на прикладі казок)

Назва:
Проблема жанру в творчості дж. Р. Р. Толкієна. літературні джерела та паралелі (на прикладі казок)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,51 KB
Завантажень:
144
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Проблема жанру в творчості дж. Р. Р. Толкієна. літературні джерела та паралелі (на прикладі казок)


За традицією, широкий читацький загал починає своє знайомство з творчістю Дж. Р. Р. Толкієна з творів “Гоббіт” та “Володар перснів”. Відверто скажемо, що деякі на цьому знайомство і закінчують, але для тих, кого чарівний світ захоплює та бере в полон, зустріч із творами письменника продовжується доти, доки не перегорнуто останньої сторінки багатої літературної спадщини Дж. Р. Р. Толкієна. Але і в цьому випадку перегорнуту сторінку навряд чи можна вважати кінцевим пунктом, бо ті, хто хоча б раз потрапив усередину незвичайного світу та знайшов там щось для себе (або навіть самого себе), напевне будуть повертатися до нього знову і знову.
Керуючись власним досвідом та попередніми дослідженнями, візьмемо на себе сміливість стверджувати, що однією з причин надзвичайної популярності творів Дж. Р. Р. Толкієна є всеосяжність, багатогранність та неповторна індивідуальність його чарівного світу. Говоримо про існування одного єдиного світу, бо, на нашу думку, незважаючи на те, що сюжетно не всі герої мешкають в єдиному світовому та просторовому вимірі, усі вони органічно в нього вписуються, доповнюють, що дає підставу говорити про стильову еклектику в межах однієї жанрової форми, а саме казки. Керуючись цим припущенням, маємо на меті простежити використання цих прийомів на прикладі казок “Коваль з Великого Вутона” та “Фермер Джайлз з Хему”.
Обидві казки було створено в різні періоди творчості Дж. Р. Р. Толкієна, вони написані в різній манері, мають різні художні задуми, але навіть це не заважає нам помітити їхню поза- і надтекстову єдність та розглядати їх як елементи однієї картини.
Почнімо аналіз із твору, який виник хронологічно пізніше, але відкрито автобіографічні факти, що містяться в ньому, змусили нас спочатку звернутися саме до нього.
Казка “Коваль з Великого Вутона” була написана у 1965–1966 рр., у важкий для письменника час. Смерть одного з його найкращих друзів, К. С. Льюіса, змусила письменника почуватися особливо самотнім. Мабуть, саме страх перед майбутнім та печаль через старість, що наближається, спонукали його написати цей твір. В особистих нотатках він назвав казку “дідівською історією, сповненою гіркоти близької розлуки” [1, c. 259]. Подібно до Коваля, сільського хлопчика, який проковтнув чарівну зірку, отримавши можливість подорожувати Чарівною Країною, автор у своїй уяві довго мандрував таємничими землями; тепер він гостро відчував наближення смерті та знав, що йому, як і Ковалеві, доведеться відмовитися від своєї зірки, своєї уяви. Ця казка справді стала останньою.
Проте навряд чи все це можна вважати лише виявами особистісного песимізму. Вважаємо, що в цьому контексті йдеться про один із “законів” створення толкієнівського світу – будь-яка нагорода дістається дорогою ціною і, зазвичай, перетворюється на часткову втрату.
За якими ж “законами” твориться світ “Коваля”?
Одна з перших особливостей, на яку не можна не звернути уваги навіть під час першого читання твору, – надзвичайно важливе значення слова “чарівний”. Умовно ця казка ґрунтується на усвідомленні героями значення та розуміння цього слова. Як результат, читач знову й знову разом з героями та автором проходить шлях до з’ясування ролі чар і див у власному житті. Розтлумачити справжнє значення слова “чарівний” Дж. Р. Р. Толкієн намагався і дітям, і дорослим.
У, на жаль, не закінченій передмові до одного з видань казки Джорджа Макдональда “Золотий ключ” Дж. Р. Р. Толкієн написав, що диво має неабияку силу, і будь-якому авторові важко його уникнути. Він висловив сподівання, що можлива зустріч з дивом може статися навіть у невдалій казці, бо маленький читач побачить відблиск Чарівної Країни та захоче знайти щось краще в житті.
Звертаючись до дорослої аудиторії в есе “Про чарівні казки”, Дж. Р. Р.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Проблема жанру в творчості дж. Р. Р. Толкієна. літературні джерела та паралелі (на прикладі казок)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок