Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Концепт “результат” у лексичній системі української мови

Концепт “результат” у лексичній системі української мови

Назва:
Концепт “результат” у лексичній системі української мови
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,23 KB
Завантажень:
358
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Концепт “результат” у лексичній системі української мови


Більш глибоке вивчення лексичної системи української мови становить одне з важливих завдань сучасного вітчизняного мовознавства. Це завдання є актуальним із огляду на те, що лексична система, попри свою стійкість в загальних рисах, разом із тим є динамічною системою, для якої характерним є входження нових слів, втрата актуальності іншими словами, розчеплення значень певних лексичних одиниць на декілька нових значень тощо. Проте виявлення й дослідження цих та інших прикладів динаміки лексичної системи мови не применшують значення й такого аспекту дослідження лексики, за якого словникові дефініції перевіряються на відповідність щодо своєї точності в означенні семемного складу певних лексем. На цьому шляху необхідним є як урахування синтагматичних і контекстуальних особливостей, що стало не лише традицією, але й обов’язковим атрибутом сучасного вивчення лексики [3], так і більш прискіпливий аналіз семантичного наповнення лексем. Виразно цю потребу можна проілюструвати на прикладі лексем зі значенням результативності, наприклад: результат, наслідок, підсумок, плід та ін., які реалізують собою концепт «результат», деякі зауваги щодо якого висловлювали російські дослідники [1].
Актуальність пропонованої студії зумовлена як потребою подальшого вдосконалення й реалізації наукових підходів до вивчення лексичної системи української мови з урахуванням новітніх набутків когнітології, функціонального аналізу, так і суто практичною потребою покращення тлумачних словників української мови, зокрема в аспекті забезпечення їх такими дефініціями, які б чітко відображали сутність семантики тих чи інших лексем.
Метою роботи є визначити специфіку семантичного наповнення лексем на позначення концепту «результат» на основі встановлення змістової кореляції між ними.
У словниках результат часто тлумачиться як наслідок. Так, наприклад, 12-томний словник української мови подає таке тлумачення лексеми «наслідок» – «те, що виходить, випливає з чого-небудь; результат» [4, Т. V, 192] і таке лексеми «результат» – «остаточний, кінцевий підсумок якого-небудь заняття, діяльності, розвитку і т.ін.; наслідок якої-небудь дії, якогось явища і т.ін» [Т. VIII, 489]. Разом із тим до лексеми «підсумок» дається таке визначення: «2. перен. Результат якої-небудь діяльності, занять і т.ін» [4, Т. VI, 511]. Хоча кожний із цих концептів займає своє важливе місце у мовній картині світу й відмінності між ними досить суттєві, що, очевидно, має бути відображено й у словникових визначеннях. Однак окреслити ці відмінності не так просто, оскільки, наприклад, результат і наслідок взаємозамінні у чималій кількості контекстів на зразок: Повінь – результат (наслідок) танення снігу; Двійка сина з математики – результат (наслідок) ігнорування батьками своїх обов’язків (Із усного мовлення). Показовим щодо цієї взаємозамінності є тлумачення, запропоноване в «Словнику-довіднику з правопису та слововживання» С.І. Головащука: «Результат, у. Остаточний, кінцевий підсумок якоїсь діяльності, заняття, розвитку тощо, показник; сума, яку одержують після певних математичних дій: одержані результати, результат експерименту, результат спостережень. В усіх інших значеннях результат і наслідок вживаються паралельно» [2, 728]. Чим же насправді різняться значення лексем результат і наслідок, а також інших лексеми зі схожим значенням?
Перше, що впадає у вічі, більш тісний зв’язок із вихідною ситуацією у результаті ніж у наслідку. Так, більш природно звучить: Така інтерпретація тексту не може бути результатом багаторічної роботи: більш імовірно, що це псевдонаукове трактування отримано в результаті неуважного прочитання тексту; Така цікава інтерпретація тексту цим дослідником – наслідок наявності багатьох цікавих розвідок попередників щодо цього тексту (Із виступу). Однак якщо поміняти результат і наслідок місцями, обидві фрази втрачають свою природність.
Наслідок може існувати з початковим станом справ, у той час коли результат має іти вслід за ним.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Концепт “результат” у лексичній системі української мови

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок