Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Семантичні співвідношення між вершинами словотвірних гнізд антонімних параметричних прикметників

Семантичні співвідношення між вершинами словотвірних гнізд антонімних параметричних прикметників

Назва:
Семантичні співвідношення між вершинами словотвірних гнізд антонімних параметричних прикметників
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,81 KB
Завантажень:
33
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Семантичні співвідношення між вершинами словотвірних гнізд антонімних параметричних прикметників


У філософії, логіці, лінгвістиці явище антонімії неодноразово привертало і привертає увагу дослідників. Незважаючи на різне розуміння антонімії, дослідники завжди сходились на одному: антонімія й антоніми є вираженням протилежності в мові. Наукове визначення протилежності базується на її філософському й логічному тлумаченні. У філософії протилежність розуміють „як максимально розвинуті відмінності однієї і тієї ж сутності”. Тобто сторони суперечності стають протилежними в процесі розвитку об’єкта, що є єдиною цілісною системою [1, с. 80]. Логічну основу антонімії утворюють несумісні поняття спільною родовою ознакою, видові ознаки яких взаємно виключаються. Обсяги двох протилежних понять не вичерпують обсягу родового стосовно них поняття [42, с. 32].
У лінгвістиці антонімію вивчали досить ґрунтовно. На думку Л.О.Новікова, “одним із важливих проявів системних відношень у мові є відносна протилежність його елементів. Антонімні відношення буквально пронизують мову” [21, с. 12]. Антонімію розглядають не лише в лексиці і фразеології, а й у синтаксисі, словотворі, морфології, проте не так повно й усебічно, оскільки вважають, що “антонімія – явище, насамперед, лексичне”, с. 13].
Ґрунтовніше проблеми лексичної антонімії досліджували Л.О.Новіков] та В.О.Іванова [9]. Є також окремі праці, присвячені цьому питанню, у О.О.Тараненка [37,38], Л.О.Введенської [5], Л.А.Лисиченко [15], О.В.Вишнякової [6], В.Б.Синюк [32], М.І.Сидоренко [31], Н.Л.Соколової [33], А.П.Коваль [12], Л.М.Полюги [26], Л.Т.Малікової [18], І.К.Козки [13], Т.П.Усатенко [44], В.З.Безносенко [2], В.Н.Клюєвої [11], В.М.Турчин, М.М.Турчин] і ін. Розроблено теоретичні проблеми антонімії; здійснено класифікацію лексичних антонімів; досліджено властивості антонімів на синтагматичному, парадигматичному, функціональному рівнях; розглянуто співвідношення антонімів і синонімів, антонімів і полісемічних слів, антонімів і паронімів; досліджено антонімні відношення в окремих лексико-граматичних групах тощо. Отже, лексичну антонімію вивчають у різних аспектах. Зауважимо, що недостатньо описано антонімію окремих частин мови, не досліджено антонімію слів і фразелогізмів, межі лексичної антонімії: нерідко змішуються власне лексичні антоніми й антоніми словотвірні.
Антонімія отримала яскраве вираження не лише на рівні лексики, але й у словотворенні. Дослідники цього явища неодноразово підкреслювали, що в системній організації антонімії важливу роль відіграє словотворення [39, с. 126], хоча словотвірні антоніми вивчені не так повно й усебічно, як лексичні. Досить ґрунтовно питання словотвірної антонімії досліджували О.М.Тихонов, С.М.Саідова, С.О.Ємельянова. Теоретичні питання словотвірної антонімії розроблено у працях С.М.Саідової [28, 29], О.М.Тихонова і С.О.Ємельянової [39], О.М.Тихонова і С.М.Саідової [40, 41]. Зокрема дослідники намагаються розмежувати лексичну і словотвірну антонімію, словотвірну й “відображену”; є спроби виділити типи словотвірних антонімів. В окремих працях розглянуто антонімію твірних і похідних (Р.Н.Сафін [30]), зроблено кількісне дослідження дериваційних синонімів і антонімів (Л.І.Мініна, Б.І.Братков [19]), охарактеризовано структурно семантичні та ономасіологічні особливості антонімів - іменників (Д.В.Ященко [46]). Дієслівні антонімні словотвірні гнізда досліджено в статтях С.О.Ємельянової [7], О.С.Пардаєва [24]; словотвірну антонімію в ад’єктивних гніздах – у праці С.М.Саідової [28]. Однокореневі словотвірні антоніми розглянуто в праці В.М.Морозової [20]. Антоніми з префіксом не- охарактеризовано у статті Л.Ю.Максимова [17], з префіксами не- , без-, анти- – В.А.Василенко [4].
Однак багато проблем словотвірної антонімії все ще не розв’язано, так, при вивченні антонімії основних частин мови словотвірні й лексичні антоніми розглядають разом, у зв’язку з цим специфіка словотвірних антонімів і їх роль у системі мови залишаються не розкритими.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Семантичні співвідношення між вершинами словотвірних гнізд антонімних параметричних прикметників

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок