Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> ЕЛЕМЕНТИ СТИЛІСТИКИ В КОНТЕКСТІ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ ІЗ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

ЕЛЕМЕНТИ СТИЛІСТИКИ В КОНТЕКСТІ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ ІЗ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

Назва:
ЕЛЕМЕНТИ СТИЛІСТИКИ В КОНТЕКСТІ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ ІЗ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,28 KB
Завантажень:
139
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
УДК 378.016:811.161.2
Горох Г.В.
ЕЛЕМЕНТИ СТИЛІСТИКИ В КОНТЕКСТІ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ ІЗ СУЧАСНОЇ
УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
У статті подані тренувальні вправи з використанням елементів стилістики на практичних заняттях із сучасної української мови. Матеріал статті сприятиме виробленню навичок стилістичного аналізу вживання у мовленні частин мови.
Ключові слова: стилістика, українська мова, завдання, елементи.
Українська літературна мова являє собою складну систему синонімічних засобів вираження. Отже, перед кожним із мовців раз у раз постає питання, який мовленнєвий елемент необхідно вибрати, як краще сформулювати думку, яким лексико-граматичним одиницям віддати перевагу тій чи тій мовній ситуації.
Метою статті є навчити оцінювати виражальні експресивні можливості мовних засобів і доцільно використовувати їх, ураховуючи конкретну ситуацію спілкування.
Об'єктом дослідження є використання елементів у контексті практичних занять із сучасної української мови, вразливі місця мовної системи, ті випадки, що становлять складність для мовців. Важливу роль при цьому відіграють тренувальні вправи, які мають на меті закріплення набутих знань, вироблення навичок добору мовних засобів усіх рівнів. Завдання вправ передбачають утворення форм і конструкцій, оцінювання варіантів, добір найбільш точних, виразних і стилістично виправданих лексико-граматичних одиниць, спостереження над мовними явищами.
У статті розглядаються вправи щодо морфологічних форм сучасної української мови, характеризуються паралельні засоби вираження на морфологічному рівні, визначення експресивних функцій частин мови та особливостей їх функціонування в різних стилях мови. Матеріал статті сприятиме виробленню навичок стилістичного аналізу вживання у мовленні частин мови. Завдання передбачають утворення окремих форм слів, визначення граматичних категорій, з'ясування значеннєвих і стилістичних відтінків морфологічних варіантів, поєднання слів у реченні, вибір морфологічних варіантів відповідно до конкретних умов мовлення, спостереження над мовними явищами.
Так, при вивченні теми "Лексика і фразеологія" розглядаємо такі вправи:
Виразно прочитайте текст. Поясніть, які способи переносного слововживання використані в ньому (метафора, метонімія та інші), яку стилістичну функцію вони виконують.
Елегія
Заходить ніч на витишений сад. Глибокий вересень шумить крилом качиним, І за вікном, у листолет відчиненим, - Червоних зір червоний зорепад. В бентезі я!.. Душа моя живе Твоїм печальним іменем прозорим, Твій теплий голос кров мою зове, І я освітлений твоїм осіннім зором. Зійди мені!.. В цю ніч в своїм чутті Я мов приймач!.. - в мені всі звуки світу! Заходить доля тихо на орбіту Високоточних дум і почуттів! Творись, мій труд! На тебе ми проллєм Всі грози дня, а не чорнильну воду! Для мене найпроблемніша з проблем - Проблема серця і чола народу.
(М. Вінграновський)
Побудуйте речення так, щоб із них була зрозуміла відмінність у значенні або стилістичних можливостей слів синонімічного ряду.
Давній - колишній - стародавній - древній - віковий - донедавній.
Шум - крик - гам - ґвалт - лемент вереск.
Скасувати - анулювати - перекреслити.
Визначіть явища фоностилістики (анафора, епіфора, алітерація, асонанс), прокоментуйте, який стилістичний ефект вони створюють.
Встає вогонь, як стовп, Встає, як стовп, гармидер,
Як стовп і стогін, - над старим столом.
(М.Бажан)
В ньому всі ми спутані слов'яни, Ним усі колихані, слов'яни.
(М. Рильський)
Плили хмарини, немов перлини. Їх вид рожевий - уста дитини.
(П. Тичина)
Шевченка вулиця зелена Нагадує його слова,
Що зійдуться землі племена, Сім'я велика і нова.
(М. Рильський)
І по клавішах сивого смутку Ходять сині сумні слони.
(І. Драч)
Набігли тіні - сумні хвилини, Сліпучі тони - і дика воля!
Ой, хтось заплакав посеред поля. Зловісна доля, жорстока доля. Здаля сміялась струнка тополя.
(П. Тичина)
Усе міняється, оновлюється, рветься, у ранах кров'ю сходить,
з туги в груди б'є,
замулюється мулом, порохом береться, землі сирій всього себе передає.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: ЕЛЕМЕНТИ СТИЛІСТИКИ В КОНТЕКСТІ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ ІЗ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок