Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Українські етимології (на матеріалі апелятивної та пропріальної лексики)

Українські етимології (на матеріалі апелятивної та пропріальної лексики)

Назва:
Українські етимології (на матеріалі апелятивної та пропріальної лексики)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
51,46 KB
Завантажень:
50
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Давно вже стало постулатом твердження про реконструкцію як наріжне поняття етимології. Можливості лексичної реконструкції істотно збільшуються при гніздовому підході до відновлення слів. Йдеться про так званий принцип укладання генетичного гнізда, за умови застосування якого реставрується не тільки найдавніша матеріальна оболонка групи лексем, а й семантичне тло їх формування, тобто система мотивацій. Завданням статті є розгляд деяких українських слів, які консервують рефлекси праслов’янського етимологічного гнізда, очолюваного коренем *ver- (< і.-є. *uer- ’крутити’, ’гнути’ – [8, І, 352] з різними якісними, кількісними ступенями апофонії та різноманітними поширювачами. З’ясувавши, в якому напрямку еволюціонувало значення розглянутих лексем від найдавніших часів до сучасності та відновивши їх первісну форму, можна робити висновки не тільки про історію українських слів, а й про склад, етапи формування всього праслов’янського дериваційно-етимологічного гнізда.

Сверна – гідронім, перша фіксація якого припадає на 1744 рік (ОК). Його відповідником у басейні Одри є п.Swierzna [30, 325]. Ці приклади репрезентують топонімізацію регіонально обмеженого прикметника жіночого роду від *sъvorъ /*sъvora (

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Українські етимології (на матеріалі апелятивної та пропріальної лексики)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок