Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Лексикографічне опрацювання жаргонної лексики в “Короткому словнику жаргонної лексики”

Лексикографічне опрацювання жаргонної лексики в “Короткому словнику жаргонної лексики”

Назва:
Лексикографічне опрацювання жаргонної лексики в “Короткому словнику жаргонної лексики”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,29 KB
Завантажень:
120
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Проблематика соціальної діалектології найменш розроблена в сучасній українській лінгвістиці. Різноманітні аспекти соціально-мовної диференціації уснорозмовної, художньо-літературної, публіцистичної комунікації не так давно почали привертати увагу українських мовознавців, літераторів у той час, як славістиці вже вдалось успішно подолати існуюче в 30-60 рр. табу на вивчення “забороненого плоду арго, жаргонів сленгу”. З-поміж актуальних проблем української жаргонології слід виділити три основні: 1) здійснити глибоке науково-теоретичне осмислення в синхронному та діахронному аспектах, соціальну диференціацію української мови в різних стилях, дослідити становлення й еволюцію субстандартної лексики від арготичних систем XIX-XX ст. до теперішніх жаргонних субмов, що формують соціальні, територіальні різновиди сленгу та просторічного вокабуляру національної мови; 2) по всій території України методом анкетування та включеного спостереження дослідити живомовну практику різних соціальних та вікових груп населення, орієнтованих різною мірою на жаргонізовані стилі спілкування; 3) укласти серію словників жаргонної лексики різних соціальних груп. Вирішення названих проблем невіддільне від інвентаризації жарґонної лексики, яка впродовж останніх 15 років посідає визначене місце в стилях художньої літератури, мові ЗМІ, друкованій газетно-журнальній періодиці та ін. Вокабуляр такого словника та семантична структура його лексичного наповнення віддзеркалюватиме специфіку сучасного українського жаргоновживання, соціально-семантичне наповнення лексем, національні особливості словотвірної та словозмінної модифікації інтернаціонального лексичного шару.

Необхідні лексикографічні позначки у структурі словникової статті будуть вказувати на власне граматичні характеристики жаргонізму та його соціальне маркування. Традиційні вказівки на морфологічні категорії дають уявлення про приналежність слова до певної частини мови, парадигму його відмінювання або дієвідмінювання; у деяких випадках для іменників наводиться форма множини. Видові пари дієслів доконаного й недоконаного виду (якщо такі пари дієслово утворює) подаються в різних статтях. Соціальне маркування у словнику співвіднесене з такими соціолектами: кримінальний жаргон – кримінальна (крим.) та тюремна лексика (тюрем.), а також лексика, що обслуговує діяльність наркоманів, повій та ін., жаргон (молод.), що включає як загальномолодіжний, так і спеціалізовані молодіжні жаргони (учнів, студентів, солдатів армійської служби), а також професійні жаргонізми, що виступають не тільки приналежністю вузького професійного кола, а в розширеному вжитку поповнюють розмовно-просторічний лексикон (з мови водіїв, музикантів, наприклад). У словнику фіксуються випадки образного слововживання жаргонної лексики у рамках того ЛСВ, на семантичній основі якого здійснюється образне переосмислення. Стилістичні маркування іронічності, згрубілості презирливості і т. п. теж знайдуть відображення у словниковій статті.

Ілюстративний матеріал словникових статей узято з друкованих джерел ЗМІ, художньої літератури; у роботі використано два україномовні словники: Пиркало С. “Перший словник українського молодіжного сленгу”. – К., 1998; Поповченко О.І. Словник жаргону злочинців. – К., 1996.

Пропонований словник є першою спробою в українському мовознавстві укладання тлумачного словника, ілюстрованого писемними джерелами.

ЗРАЗКИ СЛОВНИКОВИХ СТАТЕЙ

АВТОРИТÉТ, а, чол., маф., крим. Досвідчений злодій-рецидивіст, який користується авторитетом у своєму середовищі, може впливати на інших і здатний очолити злочинну групу. Убивця дозволив зайти в квартиру дружині “авторитета”, сам швидко спустився з верхнього сходового майданчика і розстріляв “Китайця” пострілами в руку, голову та груди. (День, 26. 10.1999).

АЛКАНÁВТ, а, чол., жарт., ірон. Алкоголік, п’яниця. Не люблю пити сам. Сам на сам п’ють лише алканавти. (В.Канюс, “Сентиментальний блюз”).

АЛКОНÁВТ, а, чол. Те саме, що АЛКАНАВТ. С е р ь о г а. Я думав, ти все життя був тихим алконавтом, аж ні! Ти ще й дітей наплодив позашлюбних. (У чеканні театру, 26).

АУСВÁЙС, а, чол., молод. Посвідчення особи. (Пиркало, 4) // Обр. Це просто день, весь твій, мов “аусвайс” (С.Жадан).

БАЗЛÁТИ, аю, ає, недок. 1. молод. Розмовляти. Бо ми голосували й голосувати будемо доти таким, як ти, доки таких умніків, які навіть в морзі много базлають – щоб їх взагалі на землі не було! (Б.Жолдак, “Бог буває”).

2. крим. Голосно кричати. – Ти чого базлаєш,– сердитим шепотом спитав він, – по соплях захотіла? (Омельченко М., “Свято біди”).

БІЛÉНЬКА, у знач. імен., молод. Горілка. Час у спілкуванні спливає швидко, тим паче у шинку за гарною “біленькою” (Україна молода, 12. 12. 1999),

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Лексикографічне опрацювання жаргонної лексики в “Короткому словнику жаргонної лексики”

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок