Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> реферат українською: СЕМАНТИЧНІ ТА МОРФОЛОГІЧНІ ВАРІАНТИ ТЕМПОРАЛЬНИХ СИНТАКСЕМ У ПРОСТОМУ НЕЕЛЕМЕНТАРНОМУ РЕЧЕННІ

СЕМАНТИЧНІ ТА МОРФОЛОГІЧНІ ВАРІАНТИ ТЕМПОРАЛЬНИХ СИНТАКСЕМ У ПРОСТОМУ НЕЕЛЕМЕНТАРНОМУ РЕЧЕННІ / сторінка 5

Назва:
СЕМАНТИЧНІ ТА МОРФОЛОГІЧНІ ВАРІАНТИ ТЕМПОРАЛЬНИХ СИНТАКСЕМ У ПРОСТОМУ НЕЕЛЕМЕНТАРНОМУ РЕЧЕННІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,24 KB
Завантажень:
171
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
в.»). Напр.: О пів на другу дня на сімдесят дев'ятому році життя О. Кобилянська померла (З підручника); На другий день німці через посильних скликали село перед церквою на віче (М. Матіос); У ході розслідування свідки підтвердили версію слідства (З часопису); У процесі вербіалізації прислівники виступають у позиції співвідносного з присудком головного члена односкладних речень (З підручника); У час народження дочки Ольги батько майбутньої письменниці працював повітовим канцеляристом (З підручника); Одночасно з щоденною вчительською роботою Є. Ярошинська викроювала години і для художньої творчості (З підручника). Прийменники серед, посеред, наприкінці, уточнюючи внутрішні межі часового орієнтира, передають різновиди значення одночасності: рівновіддаленість від початкової і кінцевої межі часового орієнтира («серед + р.в.»; «посеред + р.в.») та відношення до його кінцевих внутрішніх меж («наприкінці + р.в.»), напр.: Посеред травня 1901 року Леся Українка їздила до Кімполунга (З підручника); Наприкінці 1891 року родина Коби- лянських переїжджає до Чернівців (З підручника).
Повторюваний час (1.2.2.) у групі конструкцій на позначення неозначеної тривалості виражають прийменниково-відмінкові форми «по + місц.в.»: По тій мові батько починав розпитувати про життя (Б. Грінченко); «за + ор.в.»: За вечерею Орлівський розказував про війну у Боснії (Б. Лепкий); «з + ор.в.»: З початком весни село оживає (З часопису), а також відмінковими формами родового часу й орудного часу, напр.:
Осінньої пори - сім погод: сіє, віє, мутить, крутить, рве, зверху ллє, а знизу мете (Нар. тв.); Дорогою Тимко зустрічав Павла Гречаного та інших односельців (Гр. Тютюнник) та морфоло- гізованими прислівниками, напр.: І собака зимою про хату думає (Нар. тв.).
Крім того, значення одночасності може мати додаткові семантичні відтінки розгортання і зіставлення явищ, підкреслення супроводу, напр.: Паралельно з великою науково-педагогічною роботою С. Смаль-Стоцький вів інтенсивну політичну й громадсько-культурницьку діяльність (З підручника).
На противагу прийменниково-відмінковим формам із значенням одночасності інша семантико- граматична організація притаманна темпоральним синтаксемам із значенням різночасності (2), яку поділяють на три підгрупи - підгрупу на позначення часової попередності (2.1), підгрупу на позначення часової наступності (2.2) та підгрупу на позначення проміжного часу (2.3). Кожна з цих груп об'єднує темпоральні синтаксеми на позначення часу, заповненого дією (означеної тривалості), та із вказівкою на час, частково заповненого дією (неозначеної тривалості).
Значення означеної тривалості часу (2.1.1), тобто повне охоплення явищем проміжку часової попередності, виражають форми «до + р.в.» і «по + зн.в.», у яких домінує значення кінцевої часової межі. Значення часової попередності виражають форми «до + р.в.», «перед + ор.в.», «напередодні + р.в.», «проти + р.в.», «над + зн.в.», «під + зн.в.», «раніше (раніш) + р.в.», «по + зн.в.» Загалом ці прийменники використовують для диференціації відтінків значення попередності у сфері неозначеної тривалості часу (2.1.2), зокрема точної, неточної та приблизної його фіксац. «До + р.в.» передає найзагальніше і найдиференційованіше передування в часі якомусь часовому орієнтирові. Ця предикатна прийменниково-відмінкова форма виражає дію, що може реалізуватися в будь-який момент до часового періоду, названого субстантивом, напр.: До ночі перележиш, а там і гайда - навпрошки додому (Л. Костенко). Перед (поперед) указує на ближче, порівнянно з прийменником до, передування, напр.: Аж перед самим Стрітенням зателенькали дзвінки (Б. Лепкий). У деяких випадках часове значення синтаксеми «перед + ор.в.» може переплітатися з іншими обставинними семантико-синтаксичними відношеннями, напр., причиново-наслідковими, якщо предикатний субстантив називає явища природи. Семантичним синонімом до розглядуваної конструкції є синтаксема «напередодні + р.в.», яка позначає один з моментів за день до проміжку часу, визначеного часовим орієнтиром.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: СЕМАНТИЧНІ ТА МОРФОЛОГІЧНІ ВАРІАНТИ ТЕМПОРАЛЬНИХ СИНТАКСЕМ У ПРОСТОМУ НЕЕЛЕМЕНТАРНОМУ РЕЧЕННІ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок