Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> реферат безкоштовно: СЕМАНТИЧНІ ТА МОРФОЛОГІЧНІ ВАРІАНТИ ТЕМПОРАЛЬНИХ СИНТАКСЕМ У ПРОСТОМУ НЕЕЛЕМЕНТАРНОМУ РЕЧЕННІ

СЕМАНТИЧНІ ТА МОРФОЛОГІЧНІ ВАРІАНТИ ТЕМПОРАЛЬНИХ СИНТАКСЕМ У ПРОСТОМУ НЕЕЛЕМЕНТАРНОМУ РЕЧЕННІ / сторінка 6

Назва:
СЕМАНТИЧНІ ТА МОРФОЛОГІЧНІ ВАРІАНТИ ТЕМПОРАЛЬНИХ СИНТАКСЕМ У ПРОСТОМУ НЕЕЛЕМЕНТАРНОМУ РЕЧЕННІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,24 KB
Завантажень:
171
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Найчіткіше це значення виявляємо, якщо субстантив називає частини доби, свят, дій і процесів, напр.: Напередодні Луки нема ні хліба, ні муки (Нар. тв.). Таке ж значення має синтаксема «в переддень + р.в.», але твориться вона лише від іменників нечасової семантики, напр.: Делегація з
України прибула в Брюссель у переддень саміту НАТО (З часопису). Прийменники над, під виражають відносно близьку щодо часового орієнтира попередність у сполуці з субстантивами в знахідному відмінку зі значенням частин доби та періодів року, напр.: Над ранок впала роса (Марко Вовчок); Десь під обід двері і кабінет директора місцевої восьмирічки відчинилися з шимом і гуркотом (М.Матіос). Синтаксема «проти + р.в.» визначає найближчу часову попередність, напр.: Проти ночі всі корови чорні (Нар. тв.); раніше (раніш) передає загальну часову попередність, напр.: Раніше осені почнуть линяти кури - зима буде теплою (Нар. тв.). Предикатний субстантив називає частини доби, періодів року, днів тижня та свят. Значення кінцевої часової межі виражають синтаксеми довіку, донині, дотепер, дозавтра, досі, напр.: Дотепер Анарх пам'ятає цей голос (М. Хвильовий); Дозавтра прошурхоче велосипедами нічна зміна (О. Гончар).
Семантику часової наступності (2.2) передають синтаксеми «після + р.в.», «опісля + р.в.», «по + місц.в.», «за + ор.в.», «услід за + ор.в.», «слідом за + ор.в.», «пізніше (пізніш) + р.в.» і «через + зн.в.». Порівняно з засобами вираження одночасності у групі форм часової наступності менш виразно здійснюється семантичне темпоральне протиставлення неозначена / означена тривалість. Прийменники від (од), з, починаючи з (від) разом з предикатним субстантивом у формі родового відмінка та морфологізовані прислівники на зразок віднині, споконвіку, зранку, змолоду, зроду вказують на тривання наступного явища поза межами часового орієнтира, а отже, виражають значення означеної тривалості часу (2.2.1), але водночас позначають початок перебігу явища всередині часового орієнтира та підкреслюють домінувальне в них значення початкової часової межі, напр.: З тої пори бурса стала одною з улюблених тем у розмовах (Б. Лепкий); Від нового шкільного року я утримувати буду одного бідного хлопця (Б. Лепкий).
Засоби вираження часової наступності у їх різновиді неозначеної тривалості часу (2.2.2) переважно розрізняються значенням або відтінками значення, стилістичними характеристиками та сферою використання. Синтаксеми на позначення неозначеного післячасу відрізняються лексичним наповненням субстантива, особливо це стосується прийменників по, після, опісля, за та пізніше (пізніш), які виражають загальну часову наступність, напр.: «по + м.в.»: По преферансі і по добрій вечері в гостинній хаті Ідецьких він [Пищук] думав про повернення до тих Богом забутих Колубинець (Б. Лепкий); «пізніше + р.вжПізніше Івана вже не треба жупана (Нар. тв.); «після (опісля) + р.в.»: Після обіду посидь часинку, опісля вечері пройдися, синку (Нар. тв.). Як бачимо, предикатний субстантив найчастіше називає дії, процеси, свята, періоди приймання їжі, перепочинку та різноманітні події. Прийменник через у сполуці з предикатним субстантивом часової семантики в родовому відмінку виражає точну кількісно-часову наступність, напр.: Через день - той неділя, через хату - то й весілля (Нар. тв.). Таке ж значення передають синтаксеми завтра, післязавтра, напр.: Завтра за вами прийдуть, Василю (М. Матіос); Післязавтра побачиш перед себе Дніпро (О. Гончар). Решта прийменників - за, вслід (услід) за, слідом за - передають градацію в напрямку посилення близької часової наступності, напр.: За ніч перед пожежою Левантина втекла від нього Романа не знати з чого (Б. Гринченко); Слідом за гулянням ходить голодування (Нар. тв.) або виражають приблизний відрізок часу, що відмежовує наступне в часовому перебігу явище (днів через два, днів за два), напр.: Днів через два по святі Корнелія почала збиратися в дорогу (М. Матіос).
Специфічну ланку між двома проаналізованими, виразно окресленими підгрупами складають синтаксеми колись, давно, пізніше, потім, незабаром, «близько + р.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: СЕМАНТИЧНІ ТА МОРФОЛОГІЧНІ ВАРІАНТИ ТЕМПОРАЛЬНИХ СИНТАКСЕМ У ПРОСТОМУ НЕЕЛЕМЕНТАРНОМУ РЕЧЕННІ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок