Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Образна структура колядок з військовими мотивами

Образна структура колядок з військовими мотивами

Назва:
Образна структура колядок з військовими мотивами
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,32 KB
Завантажень:
126
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Образна структура колядок з військовими мотивами


Українська усна словесність славиться багатством жанрів і своєрідною художньою структурою, характеризується розмаїтим лексичним складом і образами. Кожен окремий жанр має як універсальні, так і лише йому властиві усталені вирази, образи, художні елементи.
Поетика колядок і щедрівок, без сумніву, своєрідна. Досліджуючи ідейно-художню структуру колядок і щедрівок, науковці завжди звертали увагу не лише на змістову модифікацію, а й на образний світ цих пісень.
Відповідно до внутрішньожанрової типології виокремлювали й певні образні формули. Наприклад, у колядках про створення світу переважають міфологічні образи-символи, у величальних – традиційні гіперболічно-пафосні і т. д. Текстам із військовими мотивами найвластивіші образи міфологічні, символічні, гіперболічні та орнаментальні (за М.Грушевським). Це органічно пов’язано з традицією колядування: возвеличення адресата зазвичай відбувається на історичному тлі, часто переплетеному з міфологізмом, але водночас важливе місце відводиться прагматичному побутовізму, властиво, – звичайному повсякденному життю, яке у колядках та щедрівках набуває форм ідеального.
Колядник змальовує найфантастичніші, вимріяні образи, найбільш приємні для того, кому вони присвячені. Створюючи образ ідеального героя, людська уява обдаровувала його чудесними слугами – фантастичним конем чи бажаною, недоступною у буденному житті зброєю, а чи допомагала вполювати чудесного звіра тощо. Взявши за основу вказану вище класифікацію, розроблену М.Грушевським, яка, на наш погляд, найповніше охоплює систему образів колядок із військовими мотивами, проаналізуємо їх образну структуру детальніше:
1. Символічно-міфологічні образи
Колядки з військовими мотивами, присвячені як правило парубкам, містять у собі елемент похвали. Більшість образів у цих колядках виконують функцію величання. Але крім них є група символічних образів, які водночас займають чільне місце і в замовляннях, і в космогонічних колядках. Це, зокрема, космічне море, острів-камінь (у замовляннях – Олтар, Алатир) на цьому морі, Світове дерево і т. д.:
А що нам било з нащаду світа?
Синая вода тай білий камінь [6, c. 196-197]
Тут вода – першоматерія, символ життя, із якого постала земля.
Світове дерево – образ Всесвіту-Космосу – у колядках змальовано в різних втіленнях: кедрового древа, дуба, зеленого явора та ін. Рівнозначно і деміургами – творцями Світу – можуть бути сокіл (образ цього птаха як деміурга найдавніший), голуби (цей образ, швидше за все, позначений впливом християнства) та ластівки (значно рідше). Зазначимо, що навіть такий суто міфологічний, відомий багатьом народам світу образ, як Світове дерево, в українських колядках тісно пов’язаний із побутовим елементом: воно часто змальовується як своєрідний оберіг для господаря, його родини і господарства, бо росте у дворі-острозі возвеличуваного.
Часто прообразом Світового дерева є виноград, його ґрона чи лоза, а то й вино, що одночасно символізує весільне дійство: "В неділю рано зелене вино саджено" [17, c. 64; 6, c. 231-232]. Виноград – нова форма райського дерева, що може означати родину: "На горі, на винограді стоїт світлонька мурованая" [6, c. 231-232].
Міфологічний образ Світового дерева часто супроводжується іншими образами, які його доповнюють, окреслюючи тричленну структуру. Наприклад, у його "вершейку" – золотий престіл, за яким "сам милий Господь служив службу суборовую" [6, c. 196-197]. Як бачимо, колядки охристиянізувалися набагато сильніше, порівняно із замовляннями, в яких язичницький елемент зберігся повніше. Це зумовлено тим, що боротьба церкви зі світськими "колядками" проходила у руслі асиміляції, а не повного заперечення. Але подекуди язичництво ще пробивається крізь потужний пласт нашарувань, і золотий престіл у цій колядці є, очевидно, символом Сонця. Ймовірно, що "сам милий Господь" – це і є Сонце – найважливіший космічний елемент для наших предків.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Образна структура колядок з військовими мотивами

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок