Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Історичні типи публікацій народномузичних творів

Історичні типи публікацій народномузичних творів

Назва:
Історичні типи публікацій народномузичних творів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,31 KB
Завантажень:
490
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Історичні типи публікацій народномузичних творів


За останні двісті років у світ вийшло чимало найрізноманітніших видань українських народних мелодій – від окремих, часом навіть випадкових журнальних публікацій до великих, багатотомних фундаментальних зібрань. Складаючи важливу частку джерельної бази етномузикознавства як науки про музичну культуру усної традиції, вони різняться, ясна річ, не тільки обсягом, але й підбором і способами викладу матеріалу, якістю його опрацювання, поставленими перед ними завданнями, своїми адресатами і, врешті, історичною вагою.
Ця неоднорідність зумовила власне потребу в їх певному впорядкуванні, щоби по можливості розмежувати різновартісні явища й оцінити їх по достоїнству. Мабуть тому, що в критиці етномузичних записів найголовнішим вважається "з’ясування того, яку мету ставив собі збирач-записувач" [20, с. 34], найуживаніші нині класифікації розглядають видання народних наспівів тільки за призначенням і відповідно поділяють їх на "популярні", "наукові" та "науково-популярні" [див., наприклад: 17, с. 355; 64, с. 35].
Однак такого роду класифікації, природні з суто типологічного погляду, з історичного виявляються доволі штучними, що спираються на малосуттєві ознаки, й, отже, можуть мати лише допоміжне значення. Адже за таким поділом до одного типу повинні належати, скажімо, видання початку ХІХ та кінця ХХ ст., однаково "популярні" за функцією, але принципово відмінні значимістю: якщо популярне видання на початку XIX ст. (а тоді, як це буде показано далі, видань іншого типу просто не існувало) новизною свого змісту могло відкривати цілком нову сторінку в пізнанні музичної культури усної традиції, то таке ж популярне видання в кінці ХХ ст. рідко коли спроможне в принципі виходити за рамки свого прямого ужитково-побутового призначення.
З іншого боку, наукова, новаторська за інтенцією праця на момент виходу в світ може зовсім уже не відповідати сучасним їй вимогам і залишитися в історії музичної фольклористики позбавленим значення анахронізмом, як це сталося з музично-етнографічним доробком Порфирія Бажанського [1] чи певною мірю Людвіга Куби [72].
Таким чином, реальну значимість того чи іншого друкованого джерела музично-етнографічної інформації визначає не стільки його призначення, безпосередній адресат, скільки позиція, роль і місце в закономірному процесі історичного осмислення явищ музичної культури усної традиції, що може і повинно послужити суттєвою ознакою справді природної класифікації видань народномузичних творів. Спроба саме такої історично-типологічної класифікації і пропонується в даних пролегоменах, покликаних намітити її в найзагальніших рисах.
Публікування народних мелодій пройшло доволі складний шлях історичного розвитку. Незважаючи на очевидну відмінність своїх конкретних проявів, він був типологічно однаковим практично в усіх народів Європи. Загалом тут можна виділити щонайменше шість основних історичних типів. Три перші – це популярні або ужиткові видання, три наступні – видання суто науково-академічного плану При такому історично-хронологічному підході відпадає потреба виділяти окремою групою т.зв. науково-популярні видання, які за певних умов можуть, ясна річ, використовуватися для наукових потреб, так само, як академічні видання – для суто ужиткових потреб. Наприклад, призначені для широкого загалу збірочки "Народні співи Галичини" Михайла Мишанича [45-47] мають не тільки ужиткову, але й, безперечно, певну наукову вартість.. Кожен з них якісно відрізнявся від попереднього, тож поява публікації нового типу знаменувала собою, як правило, початок чергового етапу в історії не тільки публікування записів народної музики, але й музичної фольклористики загалом.
Як відомо, широке зацікавлення народною музичною культурою в Європі припадає орієнтовно на кінець XVIII початок ХІХ ст., хоча тоді ще, як констатував Золтан Кодаї, "переважна більшість збирачів народних пісень і видавців не цікавились мелодіями, ніби їх зовсім не існувало" [23, с.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Історичні типи публікацій народномузичних творів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок