Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Явище підтексту та засоби його вираження в художньому творі

Явище підтексту та засоби його вираження в художньому творі

Назва:
Явище підтексту та засоби його вираження в художньому творі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,79 KB
Завантажень:
124
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Явище підтексту та засоби його вираження в художньому творі


У сучасній лінгвістиці намітилася тенденція переходу від вивчення мови як абстрактної системи до дослідження її функціональних виявів. Орієнтація на діяльнісний аспект змусила науковців зосередити увагу на тексті як динамічній одиниці вищого рівня, за допомогою якої відбувається вербальна комунікація. Інтерес дослідників до тексту з’явився ще на початку ХХ століття (праці М. Бахтіна, В. Шкловського, В. Проппа, В. Томашевського, членів Празького лінгвістичного гуртка та ін.). Згодом у працях В. Дресслера, Х. Ізенберга, П. Хартманна, Ц. Тодорова, Н. Енквіста, Г. Золотової, І. Гальперина, Г. Солганика та ін. це явище стало об’єктом системного лінгвістичного дослідження, зокрема було поглиблено коло питань, пов’язаних з його параметрами, структурою, онтологією, граматикою, типологією. Вивчення тексту з метою пізнання специфіки буття мови, її закономірностей, які розкриваються лише в процесі функціонування мовних одиниць різних рівнів у відрізках, більших від речення, проводиться багатьма сучасними українськими вченими, серед них С. Єрмоленко, І. Кочан, Л. Мацько, В. Мельничайко, Т. Радзієвська, В. Різун та ін. У працях вітчизняних мовознавців аналізуються текстові категорії, специфіка їх мовного вираження і функціонування, вивчаються комунікативні властивості тексту, особливості структури текстів різних стилів тощо. Багато уваги приділяється вченими дослідженню текстів художніх творів, оскільки саме в цьому середовищі повною мірою виявляються творчі можливості загальномовної системи: тут найповніше реалізується виражальний потенціал усіх мовних засобів, відбувається взаємодія загальномовних і внутрішньотекстових чинників, яка породжує художньо-естетичний смисл усього твору. У зв’язку з цим особливої актуальності набуває і проблема підтексту. Як факультативна частина змісту мовлення, підтекст використовується в усіх функціональних різновидах літературної мови, проте найсприятливіші умови для його виникнення і реалізації існують тільки в текстах художніх творів.
Текст художнього твору являє собою складну багаторівневу цілісну структуру, створену із мовного матеріалу і наповнену таким обсягом різнотипної інформації, який, на думку вчених [8; 123], не може передати текст будь-якого іншого стилю. Це зумовлено, з одного боку, тим, що мовні одиниці всіх рівнів, перебуваючи у тісному зв’язку і взаємодії, творять детерміновану автором «внутрішню композиційно-смислову єдність» [2; 155], кожен елемент якої і вся система в цілому набувають особливого семантичного навантаження, а з іншого — властивістю самої мови породжувати «проективні» форми: «Мова ніби надбудовує над лінією мовлення додатковий багатовимірний простір, у постійному контакті з яким мовлення розширює свої дисменсійні потенції» [7; 186]. У процесі мовотворчості реалізується не тільки активний потенціал мовних одиниць, а й народжуються нові естетичні значення, тобто відбувається «образно-естетична трансформація засобів загальнонародної мови [2; 155] та створення надслівних змістових єдностей. Тому текст художнього твору може нести не тільки інформацію про факти, події, процеси об’єктивної реальності, факти і образи, створені уявою митця, не тільки передавати ставлення до них персонажів і автора, а й містити приховану інформацію, яка випливає з усього тексту і не має спеціального мовного вираження. Цю глибинну інформацію, що сприймається адресатом (читачем, слухачем) на основі співвіднесення вербально вираженого змісту з контекстом і мовленнєвою ситуацією, називають підтекстом.
Замаскований спосіб подачі думок з натяками, недомовками відомий з VІ-V ст. до н.е. і пов’язаний з ім’ям давньогрецького байкаря Езопа. Але системно окремі прийоми створення підтексту почали застосовуватися відносно недавно — у кінці ХVІІІ століття (Й.В. Ґете «Страждання молодого Вертера», Л. Стерн «Сентиментальна подорож Францією й Італією»). Згодом це поняття було теоретично осмислене у книзі бельгійського письменника М.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Явище підтексту та засоби його вираження в художньому творі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок