Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Брати Грімм і філологія

Брати Грімм і філологія

Назва:
Брати Грімм і філологія
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,96 KB
Завантажень:
386
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Брати Грімм і філологія


В кінці XVIII та на початку XIX ст., коли в літературі запанував ро-мантичний напрям. Письменники-романтики, для яких середні віки були ідеалом суспільної й духовної організації, охоче звертаються до середньовічних джерел, беручи звідти сюжети й персонажів. Видають-ся збірки народних балад, казок, пісень, наприклад «Чарівний ріг хлопчика» Арніма і Брентано, «Шведські пісні» Гейера й Афцеліуса. Видавці модернізували мову оригіналів, наближуючи її до сучасних зразків.
З романтизмом була пов'язана діяльність Якоба й Вільгельма Гріммів — вчених, що поставили германську філологію на справді наукову основу. Брати Грімми почали свою освіту з вивчення філосо-фії й права. Навчаючись у Марбурзькому університеті, вони брали участь у діяльності історично-юридичної школи, заснованої Фрідріхом Савіньї, що об'єднувала юристів, мовників та істориків. Тут брати Грімми засвоюють історичний підхід до матеріалу досліджень і, захо-пившись ідеями романтизму, починають вивчати народну поезію. З 1811 р. вони невпинно видають пам'ятки давньої народної творчос-ті — німецький переклад датських героїчних пісень, вибраних пісень Едди, найдавніші пам'ятки німецької поезії (пісню про Гільдебранда та Весобрунську молитву). Брати Грімми зібрали й опублікували дві великі збірки німецьких народних казок, збірку німецьких народних саг тощо. Навіть у цей ранній період Я. Грімм обстоював наукову точність дослідження, виступав проти модернізації давніх пам'яток письменства.
Опрацьовуючи давні тексти, Я.Грімм зрозумів, що для їх успішно-го дослідження потрібно мати грунтовні лінгвістичні знання. Він сер-йозно зайнявся мовознавством, і в 1819 р. вийшов перший "том його «Німецької граматики» — твору, що знаменував нову епоху в герман-ській філології, епоху історизму й точності наукового методу. Це була перша порівняльна граматика германських мов, що вийшла в чотирьох томах у 1819—1837 рр. У 1848 р. вийшла інша праця Я. Грімма — двотомна “Історія німецької мови”. Ці твори Я. Грімма мали величез-ний вплив на весь дальший розвиток германістики.
На противагу довільному зіставленню окремих фактів і явищ різних періодів у довільно взятих мовах, Я. Грімм проводить послідовне історичне вивчення всіх засвідчених у писемних пам'ятках зв'язків споріднених мов. Він ловів закономірність мовних змін, насамперед звукових, і загальну закономірність мовного розвитку Я.Грімм був першим мовознавцем, хто спробував науково довести існування й дію звукових законів у певні періоди розвитку мови. Те, що на початку XVIII ст. стихійно відчував Ламберт та Кете, Я.Грімм сформулював і виклав як наукові закони. Історизм, розуміння генетичного зв'язку й наступності пронизує всі наукові праці Я. Грімма.
З 1852 р. брати Грімми видавали багатотомний історичний «Німець-кий словник», видання якого продовжували інші вчені ще довго після смерті ініціаторів.
К. Маркс і Ф. Енгельс високо оцінювали значення праць братів Гріммів як першу спробу вивчення германських мов у порівняльному плані. Але водночас вони підкреслювали й значні методологічні недо-ліки їхніх досліджень, вузькість та обмеженість історико-мовних по-глядів, де відбивалася загальна ідеологія реакційного німецького ро-мантизму.
Досягнення Я. Грімма у вивченні германських мов спиралися на ранні спроби попередніх германістів визначити своєрідності герман-ських мов, особливо на праці Ф. Шлегеля і Ф. Боппа. В кінці XVIII ст. поширилося вивчення санскриту — давньоіндійської мови, що від-крило нові перспективи у вивченні генетичних зв'язків індоєвропей-ських мов. Ф. Шлегель («Про мову й мудрість індійців», 1808) вважав санскрит основою всіх індоєвропейських мов, «органічною» мовою, тобто мовою високої організації. Франц Бопп («Про систему дієвід-міни санскриту в порівнянні з системою дієвідміни грецької, латин-ської, перської та германської мов», 1816) відібрав і систематизував генетичне спільні елементи в структурі германських мов і накреслив перші схеми морфологічних співвідношень.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Брати Грімм і філологія

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок