Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Урок тематичного оцінювання за розділом “Словотвір”, словотвірний словник (практично)

Урок тематичного оцінювання за розділом “Словотвір”, словотвірний словник (практично)

Назва:
Урок тематичного оцінювання за розділом “Словотвір”, словотвірний словник (практично)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
2,49 KB
Завантажень:
231
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.6


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Урок
Урок тематичного оцінювання за розділом “Словотвір”, словотвірний словник (практично)


Тема. Урок тематичного оцінювання за розділом “Словотвір”
Диктант з граматичним завданням
Мета уроку: виявити рівень знань, умінь та навичок шестикласників з метою їх корекції, перевірити грамотність учнів, знання вивчених орфограм і вміння використовувати їх практично;
виховувати зацікавленість історичним минулим України.
Обладнання: текст диктанту, граматичне завдання.
Хід уроку
І. Оргмомент.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів.
ІV. Основний зміст роботи.
Інструктаж до виконання роботи.
Написання диктанту.
Гетьманська столиця
Гетьманською столицею був Чигирин на річці Тясмин, тихоплинній притоці Дніпра. Це місто розташовувалось неначе в самому серці України. Богдан Хмельницький обрав Чигирин столицею ще й тому, що недалеко від нього було його родинне село Суботів.
Чигиринський замок височів на горі, з якої відкривався зорові чудовий краєвид. Довкола замок був обведений валом і муром.
Двір гетьмана розташовувався на міській площі неподалік від церкви. Дім був звичайний, козацький, бо гетьман розкошів не любив. Тільки гармата, що стояла перед двором, свідчила про боєздатність житла головного козака.
За часів козачини Чигирин був найславнішим містом на всю Україну.
Виконання граматичного завдання.
І варіант ІІ варіант
а) Визначити основи, від яких утворилися слова
боєздатність тихоплинній
б) з’ясувати спосіб словотворення
Хмельницький, козацький Чигиринський, гетьманський.
в) Зробити словотвірний аналіз слова
родинне сердечний
Організований збір зошитів.
Відповідь учителя на питання учнів щодо правильності виконання роботи.
Написання складних слів
Складні та складноскорочені слова пишуться
Разом | Через дефіс
1. Якщо слово утворене з двох основ, поєднаних сполучними звуками [о], [е]: водолаз, земле-трус, життєпис;
2. Якщо першою частиною є незмінне слово: кінозал, радіопередача;
3. Якщо слово утворене від сло-восполучення: тихоплинний, столітній;
4. Якщо перша частина слова пів- уживається із загальною назвою: піввісь, півслова;
5. Якщо слово складноскорочене: держапарат, СНД | 1. Якщо слово утворене з двох слів без з'єднувального голос-ного: фабрика-кухня, льон-довгунець;
2. Якщо між частинами слова можна поставити і; синьо-жов-тий, військово-морський;
3. Якщо складне слово означає відтінок кольору: яскраво-зеле-ний, світло-синій;
4. Якщо перша частина слова пів- стоїть перед власною на-звою: пів-Києва, пів-Європи;
5. Якщо складноскорочене сло-во вжито з цифрами: АН -70
Тема уроку. Словотвірний словник (практично).
Мета уроку: закріпити знання про основні способи словотворення;
навчити учнів користуватися словотвірним словником, вірно робити запис словотвірного розбору слова.
Обладнання: словотвірний словник, алгоритм словотвірного розбору слова, зразки усного та письмового словотвірного розбору.
Тип уроку: урок-практикум.
План уроку
І. Оргмомент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
ІV. Узагальнення теоретичних положень теми: похідне слово, твірна основа, способи творення слів, словотворчі засоби.
V. 1. Демонстрація словотвірного словника, інструктаж, як працювати з ним.
2.Робота з алгоритмом словотвірного розбору слова.
Зразок усного розбору.
Світиш світлом ясним любові й величі (Р.Іванченко)
Велич – означає “велике значення чогось”; найближче спільнокореневе слово – великий; слотворчий1 засіб - відкидання закінчення. Отже, слово велич утворене без-афіксним способом.
Визначення усно твірних основ та способів словотворення слів змагання, припадати, привільний, військовий.
Зразок письмового розбору.
Велич < великий — безафіксний сп.
Славний < слава — суфіксальний сп.
Зробити словотвірний розбір наступних слів.
Придорожній, оберіг, легкозрозумілий, міць, уламок, виноградарський, нафтобудування, пританцьовувати, килимарський.


Консультація
словотвірні частини твірна основа
вказує
Застереження: Не плутайте!
Розбір за будовою Словотвірний розбір
Пережиток Пережиток пережитий
VІ.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 



Реферат на тему: Урок тематичного оцінювання за розділом “Словотвір”, словотвірний словник (практично)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок