Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> реферат: Теоретичні основи культури мовлення

Теоретичні основи культури мовлення / сторінка 2

Назва:
Теоретичні основи культури мовлення
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,62 KB
Завантажень:
572
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Ось за таких умов можна досягти високого рівня культури мовлення.
Визначень понять культура мовлення є чимало. Наприклад, Б.М.Головін пише, що поняття культура мовлення має два семантичних аспекти: 1) культура мовлення – це сукупність і система комунікативних якостей мовлення і 2) культура мовлення – це вчення про сукупність і систему комунікативних якостей мовлення.
Отже, поняття культура мовлення має теоретичний і практичний аспект. Культура мови – дотримання усталених мовних норм усної і писемної літературної мови, а також свідоме, цілеспрямоване, майстерне використання мовно-виражальних засобів залежно від мети й обставин спілкування.
Основні причини недостатнього рівня культури мовлення такі:
1) Більшість сучасних учнів мало читає, у тому числі художніх текстів, зокрема рідною мовою; окремі мовці не володіють навичками швидкого і осмисленого читання, у них слабо розвинуті почуття естетичного задоволення від спілкування з книгою.
2) Байдужість до гуманітарних дисциплін, зокрема до мови як предмета шкільної програми (література володіє більшим арсеналом засобів естетичного і виховного впливу), у зв’язку з чим подекуди втратились елементи творчості, усвідомлення практичної необхідності знання мови, потреби системності у засвоєнні нормативної граматики, а це продукує поверховість, фрагментарність знань тощо.
3) Правильний переклад.
4) Правильний зразок для наслідування ( мова батьків, вихователя, вчителя).
Отже, щоб підвищити рівень мовленнєвої культури, необхідно:
- шанувати мову, якою спілкуєшся, і людей, з якими спілкуєшся;
- багато читати – творів різних стилів, майстрів індивідуального художнього стилю, читати вдумливо.
- намагатися користуватися кількома мовами, добре оволодіти нормами кожної з них, осмислити їх специфіку, не допускати змішування мовних явищ;
- незалежно від сфери своєї діяльності стежити за змінами норм, які фіксуються у нових виданнях словників, правописних збірниках та ін.:
Таким чином, головними теоретичними засадами культури мовлення є осмислення мовної норми, знання про функціональні стилі літературного мовлення; усвідомлення взаємозв’язків системи мови, структури мовлення.
2. Мова і мовлення в житті людини
Мова є однією з характерних ознак сучасної нації. Мову створили люди, Вони її розвивають, удосконалюють. Основна функція мови – бути засобом спілкування, збереження і передачі знань, взаємного розуміння. Мова – слово багатозначне. Мова спільна для усіх представників нації. Але мова живе тільки у мовленні, без нього вона мертва. Мова - здатність людини говорити, висловлювати свої думки. (Новий тлумачний словник СУМ. Т 2. с. 209. К. 2006)
Мовлення - «спілкування людей між собою за допомогою мови, мовна діяльність( Там же . с 210.)
Отже, мовлення – це практичне користування мовою в конкретних ситуаціях і з наперед визначеною метою; це діяльність за допомогою мови. Мовець – той, хто користується мовою.
Мова – це 1) універсальний засіб навчання і виховання людини; 2) енциклопедія людського досвіду; 3) першооснова нагромадження культурних цінностей; 4) один з компонентів духовної культури суспільства; 5) засіб координації усіх виробничих процесів.
Мовлення - це: 1) спосіб існування і вияву мови, «мова в дії», мовний процес у багатьох його видах і формах (говір, писання, слухання, читання), мовчазна розмова з самим собою, обдумування майбутнього свого чи сприйнятого від інших повідомлення. 2) вияв процесу формування ( а не втілення) думки; 3) засіб конкретизації спілкування.
Функції мови: засіб спілкування, засіб пізнання, засіб вираження емоцій, внутрішнього стану людини і волі, засіб створення словесних художніх образів.
1. Мова виконує комунікативну функцію – це головна функція, суть якої полягає у тому, що мова використовується для інформаційного зв’язку між членами суспільства, вона несе повідомлення, інформацію. Ця функція є важливою не тільки для нас, людей, а й для самої мови. Якщо не спілкуватися мовою, то вона стає мертвою, а народ, який втрачає мову, зникає.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему: Теоретичні основи культури мовлення

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок