Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> реферат українською: Теоретичні основи культури мовлення

Теоретичні основи культури мовлення / сторінка 5

Назва:
Теоретичні основи культури мовлення
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,62 KB
Завантажень:
572
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Приходимо до лікаря — і замість: «Слухаю Вас, Ольго Іванівно!» чуємо: «На що скаржитесь, хвора?» (і при тому очі не на вас дивляться, а в папери). А може, я ще не хвора — порадитись прийшла? Адже давньоруське врачь походить від врати, шо означало говорити. А чи всі сьогоднішні лікарі вміють говорити так, щоб слово їхнє полегшувало страждання, знімало біль, виліковувало? Хто навчає лікарського етикету? Хай сучасні умови їхньої праці винні, але ж душевність мусить зберігатись за будь-яких умов. Слово рада, яке сьогодні суспільно активізувалось, споріднене зі словом радитись, тобто розмовляти, слово гласність означає «казати вголос», тобто розраховане на порозуміння.
Етика спілкування висуває вимоги до вживання займенників ти і ви. «Пошанна» множина і «множина ввічливості» (вживання щодо однієї особи займенника ви) функціонують автоматично, є фактом мовленнєвим і психологічним. Поширені звертання на ви до осіб, віком старших від мовця, або малознайомих (адже ти — ближче, інтимніше, ви — ввічливе, шанобливе). Історично звернення до особи на ти — східнослов'янське, на ви — західноєвропейське, диференціація цих звертань почалася у XVII ст. і мала не лише етичний, а й соціальний зміст. Характерно, що сьогодні нормою звертання до батька чи матері є форма ти, проте в локальному мовленні здавна закріплена форма ви, і не варто цей факт заперечувати — мовній системі він не суперечить, мораль не відкидає. Це — вияв традиції локальної етики. Ти здебільшого виконує інтимізуючу функцію, але трапляється й у зниженому, фамільярному вживанні і принижує співбесідника. Отже, ти і ви — мовні засоби етики (як і стилістики), вживати їх потрібно для досягнення доброго тону і стилю. Важливо пам'ятати: «Вміння подивитися на себе самого очима співбесідника — одна з найважливіших ознак правильного спілкування. Без цього мистецтва не можна будувати здорові стосунки ні в шкільному класі, ні в студентській групі, ні в цеху, ні в сім'ї»
3. Усна і писемна форма літературної мови.
Мова існує у двох формах – усній і писемній. Первинним щодо виникнення, звичайно, було усне мовлення. Воно передувало появі писемного мовлення.
Люди у процесі спілкування використовують обидві форми мовлення, які тісно взаємопов’язані між собою. Розвинене усне мовлення – основа для успішного розвитку писемного мовлення. А розвинене писемне мовлення позитивно впливає на усне мовлення.
Обидві форми мовлення тісно пов’язані з мисленням.
Літературне мовлення
Усне Писемне
Діалогічне Монологічне здебільшого монологічне
Електронне рукописне, електронне, друковане
Форми літературного мовлення
Усне | Писемне
1. Первинне. Усне слово – це слово живе, виразне, інколи спонтанне. В усному мовленні не завжди є час для добору найбільш точного слова. Сказане слово не можна виправити. |
1. Вторинне. У писемному мовленні завжди попередньо обдумується кожне слово, кожна фраза. Написаний текст можна перечитати, виправити.
2. Діалогічне і полі логічне (монологічне). |
2. Здеб. Монологічне.
3. Розраховане на певних слухачів, що виступають співрозмовниками. Розраховане на сприйняття слухом. | 3.Писемне мовлення – графічне мовлення, розраховане на зорове сприйняття.
4.Усне мовлення володіє більшим арсеналом засобів передачі думок і почуттів. | 4. У писемному мовленні ясності і виразності правильно дібраних мовних елементів сприяють характерні для даної форми мовлення додаткові засоби.
5.В усному мовленні вживаються здебільшого неповні речення, прості. | 5. Старанний відбір фактів та їх мовне оформлення.
6. Використовує невербальні засоби спілкування |
6. Відбір мовних засобів, чітке підпорядкування стилю і типу мовлення
7. Найчастіше імпровізоване мовлення |
7. Повний і ґрунтовний виклад думок
8. Чітко індивідуалізоване мовлення |
8.Поглиблена робота над словом і текстом
9. Емоційне й експресивне мовлення |
9. Редагування думки і форми її вираження.
10. Наявність повторів, слів-паразитів тощо.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему: Теоретичні основи культури мовлення

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок