Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Теоретичні основи культури мовлення

Теоретичні основи культури мовлення

Назва:
Теоретичні основи культури мовлення
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,62 KB
Завантажень:
573
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат
Теоретичні основи культури мовлення


План
1. Мова і мовлення в житті людини
2. Літературна мова, її характеристика
3. Усна і писемна форма літературної мови
4. Норма літературної мови
Література
1. Антоненко - Давидович Б.Д. Як ми говоримо. — К., 1991.
2. Бабич Н.Д. Основи культури мовлення. – Львів: Світ, 1990. – 232 с.
3. Кочан І.М., Токарська А.С. Культура рідної мови. — Львів, 1996.
4. Пазяк О.М, Кисіль Г.Г. Українська мова та культура мовлення: навч. посібник для студентів вищих навчальних закладів. — К., 1995.
5. Пентилюк М. Культура мови і стилітика: Пробний підручник для гімназій гуман. Профілю. – К.: Вежа, 1994.
6. Пономарів О. Стилітика сучасної української мови: Підручник. – К.: Либідь, 1993
7. Шевчук С. Українське ділове мовлення: Навч. Посібник. – К.: Літера, 2000
Вступ
Предмет курсу ОКТМ
Комунікативні ознаки мовлення
- Правильність; - виразність;
- точність; - доречність;
- логічність; - впливовість;
- багатство; - доступність.
- чистота;
Місце курсу ОКТМ у системі навчальних дисциплін
Спеціальні дисципліни
- Сучасна українська мова;
- Основи культури і техніки мовлення;
- практикум з української мови;
- українська ділова мова;
- методика викладання української мови;
- музичні дисципліни;
- психологія.
1. Сучасне суспільство не може існувати без мови – найважливішого засобу спілкування, засобу вираження думок та передачі досвіду сучасникам і нащадкам. Мова – наше національне багатство, тому на перший план виходить питання культури мови.
Мова є однією з характерних ознак сучасної нації. Мову створили люди, вони її розвивають, удосконалюють. Основна функція мови – бути засобом спілкування, збереження і передачі знань, взаємного розуміння.
[У давньогрецькій легенді розповідається про те, як під час боротьби з ворогом спартанці потрапили у скрутне становище і звернулися за допомогою до оракула. Вони просили прислати до них досвідченого полководця, сильного і хороброго. Яке ж було їхнє здивування, коли оракул прислав шкільного вчителя, який був далекий від військових справ та й ще накульгував. Проте спартанці не посміли порушити волю оракула й поставили Тіртея на чолі війська. Виявилося, що Тіртей володів одним із могутніх знарядь, яким можуть користуватись люди. – силою живого слова. Він ішов попереду війська і складав пристрасні гімни мужнім воїнам, з гнівом таврував зрадників і боягузів. У спартанців знову піднявся бойовий дух і вони розбили ворога. Звідси й пішов вираз – «Словом полки можна повести за собою».]
Слово – одне з наймогутніших комунікативних знарядь людини. Недарма народна мудрість вчить: говори не так, щоб тебе могли зрозуміти, а говори так, щоб тебе не могли не зрозуміти.
Основна вада навчального процесу в школі полягає в тому, що учнів навчають мови, та не навчають володіти нею, тобто застосовувати набуті знання в конкретній мовленнєвій ситуації. Мова здається нам чимсь звичним і дуже простим, а насправді цей дивний феномен людини як частки живої матерії надзвичайно складний. Саме тому люди нерідко забувають: знати мову – ще не означає володіти нею; і засвоївши шкільний курс мови, вважають, що на цьому навчання закінчується. Звичайно, для того, щоб «порозумітися» у будь-якій сфері діяльності, людині вистачить 3,5 – 5 тис. слів. Але ж мова народу має близько 200 тис.слів ( у сучасних словниках зафіксовано понад 130 тис.). Отже, багатство загальнонародної мови повинно виховувати прагнення до багатства індивідуального мовлення.
Отже, повага до слова людству необхідна так само, як і повага до самої людини. Без цього не може бути розвитку, без цього неможливе удосконалення ні мови, ні мовця.
Добрим мовцем можна стати якщо до цього прагнути, тобто багато читати ( і не тільки сучасні бестселерні твори, а й класику, з історії літератури, твори різних жанрів, тексти різних стилів); уважно слухати живе слово (людей різних соціальних і професійних груп, майстрів художнього слова і сцени); працювати зі словниками; стежити за змінами норм (лексичних і правописних, орфоепічних і текстологічних): не піддаватися впливам можливих «модних» тенденцій, які здебільшого зумовлені прагненням окремих мовців виділятись, похизуватися неординарністю «індивідуального» стилю; навчитися чути себе (навіть тоді, коли висловлюєш думку в письмовій формі).

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему: Теоретичні основи культури мовлення

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок