Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Шляхи трансформації образу Дон Жуана в європейській драматургії ХХ століття

Шляхи трансформації образу Дон Жуана в європейській драматургії ХХ століття

Назва:
Шляхи трансформації образу Дон Жуана в європейській драматургії ХХ століття
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,68 KB
Завантажень:
385
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Шляхи трансформації образу Дон Жуана в європейській драматургії ХХ століття


Новітня доба є особливим етапом в історії функціонування традиційних сюжетно-образних утворів. Поява нових онтологічних реалій, небачені раніше темпи соціально-економічного, науково-технічного, культурно-мистецького розвитку, суспільно-політичні катаклізми світового масштабу, ускладнення соціально-психологічної структури особистості людини ХХ ст. стимулюють активне звертання митців останніх десятиліть до міфологічних сюжетів і образів у пошуках універсальних, загальних, позачасових психоповедінкових моделей – своєрідних еталонів, за якими людство могло б звірити екзистенційний досвід Нового часу. Водночас вплив означених чинників викликав не лише „перерозподіл” провідних ролей у світовій літературній традиції і появу в ній нових „фаворитів” (таких, приміром, як образ Орфея, що зазнав найбільшого мистецького ангажементу саме в літературі ХХ ст.), але зумовив і низку істотних змін у характері функціонування таких її структур-„ветеранів”, якою майже чотириста років був образ Дон Жуана.
Питання про специфіку трансформації образу Дон Жуана в літературі Новітньої доби не є новим чи мало розробленим. Різних аспектів переосмислення функціонально-сутнісних характеристик образу невтомного шукача любовних насолод торкалися у своїх працях численні дослідники, серед яких є вагомий доробок і представників східнослов’янської науки про літературу (Л. Агапової, М. Амусіна, Є. Волощук, Д. Затонського, Н. Мазепи, А. Нямцу, А. Очмана та інших). Утім поза увагою науковців залишилися деякі істотні грані процесу трансформації цієї естетичної сутності (проблеми жанрології, вплив „великих” мистецьких систем та художніх стилів тощо), заакцентувати які ми й маємо намір у межах цього наукового викладу.
Оскільки на тлі низки пізніших жанрово-родових модифікацій теми іспанського звабника своєю первинністю, неперервністю і тривалістю розвитку вирізняється драматична донжуаніана, саме вона дає найповніше уявлення про специфіку трансформації, що її образ середньовічного перелюбника зазнав у літературі Новітньої доби загалом.
Основні шляхи трансформації образу Дон Жуана в драматургії ХХ ст. пролягають у тих самих напрямах, що й в епічній (ліро-епічній) традиції відповідного періоду, і пов’язані передусім з адаптацією:
1) системи часопросторових (а також національно-культурних та соціопобутових) параметрів цього традиційного матеріалу до буттєвих реалій середовища-реципієнта;
2) комплексу психоповедінкових (ментально-психологічних, поведінково-мотиваційних тощо) та аксіологічних характеристик власне образу Дон Жуана.
Однак якщо магістральні шляхи оновлення темпорально-географічних та соціально-побутових координат матеріалів про легендарного спокусника є спільними для епосу і драми (повна / часткова, відкрита / прихована адаптація-осучаснення), то для оновлення особистісних вимірів легендарного персонажа драматична донжуаніана – з огляду на художню своєрідність драми як роду літератури (відсутність розгорнутого авторського мовлення, коротку тривалість сценічної дії, особливу сконцентрованість і напругу сюжетних колізій), а також помітне тяжіння драматичних версій до збереження усталеної фабули і системи дійових осіб – потребує застосування спеціальних художніх прийомів – таких, які дали б змогу адаптувати матеріали про знаменитого звабника до екзистенційного досвіду та духовних потреб людини ХХ ст. без руйнації канонізованого подієво-змістового комплексу.
За таких умов чи не єдино можливою сферою оновлення семантики традиційного матеріалу стає система логіко-смислових зв’язків всередині сталого утвору. Основним способом переосмислення психоповедінкових характеристик класичного Дон Жуана стає прийом іронічного парадоксу, використання якого становить основну типологічну ознаку т. зв. „драматургії парадоксу”, яку дослідники вже давно розглядають як самостійний напрям у театральному мистецтві ХХ ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Шляхи трансформації образу Дон Жуана в європейській драматургії ХХ століття

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок