Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Універсальна категорія аспекту в українському етноваріанті

Універсальна категорія аспекту в українському етноваріанті

Назва:
Універсальна категорія аспекту в українському етноваріанті
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,91 KB
Завантажень:
23
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Універсальна категорія аспекту в українському етноваріанті


Однією з провідних галузей функціональної лінгвістики є функціональна граматика, об’єктом вивчення якої є закономірності функціонування одиниць мови. Головний підхід до дослідження лінгвальних одиниць – інтегративний: одиниці різних мовних ендосистем розглядають у системній єдності виконуваних семантичних функцій. Предметом функціональної граматики є граматична транссистема мови (така, що пронизує усі ендосистеми) у її взаємодії з концептуальною картиною світу, а через її призму – з позамовним універсумом. Функція відображення позамовного довкілля у вигляді мовної картини світу об’єднує різнорівневі засоби в єдину, ієрархічно організовану та чітко структуровану систему.
Серед проектів функціональної граматики, що співіснують у сучасній лінгвістиці досить привабливою є інтерпретаційна модель, якої дотримуються дослідники, що поділяють засадничі теоретичні принципи та позиції лінгвістичної школи на чолі з О.В. Бондарком. Становлення теорії функціонально-семантичних полів (ФСП) О.В. Бондарка відбувалося в процесі дослідження категорії дієслівного виду (на матеріалі російської та деяких слов’янських мов) як граматикалізованої частини більш широкого понятійного поля – аспектуальності, домінантою якого є семантична категоріальна ознака “внутрішній” час дієслівного процесу”, або ж “характер перебігу та розподілу дії в часі” [Теория… 1987: 41].
Пошуки у відносно новій для українського мовознавства галузі – аспектології, теоретичне підґрунтя для яких було закладено в працях В.М. Русанівського [Русанівський 1959; 1971], продовжили сучасні дослідженнями: [Бондар 1996, Загнітко 1990, Соколова 2003], однак разюча диспропорція між значною кількістю аспектологічних праць, написаних на матеріалі російської мови та поодинокими студіями, присвяченими дослідженню аспектуальної специфіки українського дієслова, спонукає до подальшого освоєння царини аспектології на ґрунті української мови.
Дієслово – частина мови, яка “просотана” часовою семантикою, тому цілком закономірна його названо “часівник” у граматиці Є. Тимченка та “Zeitwort” (буквально “часове слово”) в німецькій мові. Але серед функціонально-семантичних категорій, об’єднаних функцією етноваріантного відображення онтологічного феномена “час” лише аспектуальність пронизує всю систему дієслівних форм сучасної української мови, маркуючи кожну з них однією з опозиційних ознак свого граматичного ядра. Це свідчить про репрезентацію аспектуальності та виду на віртуальному рівні мовного знака, що засвідчує когнітивність видової семантики [Загнітко 1993: 213]. Разом із тим, проблема когнітивного підґрунтя семантичної категорії аспектуальності як інваріантної категоріальної ознаки, яка виступає в тих чи інших варіантах у мовних значеннях, належить поки що до недостатньо досліджених аспектологічних проблем, а існуючі хронотипні “візитівки” аспектуальності, найбільш популярними з яких є “характер перебігу та розподілу дії у часі” О.М. Пєшковського та “внутрішній час” процесу Г. Гійома [Теория… 1987: 47] навряд чи дають чітке уявлення про когнітивну основу видової семантики. Тому проблема встановлення онтологічних категорій, з якими корелює лінгвістична категорія аспектуальності, належить до актуального поля української аспектології. Наш пошук найзагальнішої семантичної ознаки, яка відбиває онтологію аспектуальності ґрунтується на врахуванні трьох існуючих напрямів (хронотипного, логічного, асоціативного), та на використанні деяких постулатів загальнофілософського характеру, що уможливлює висунення інтегративного хронотипно-філософського підходу, основними положеннями якого є:
1. Спосіб концептуалізації дійсності, на якому ґрунтується українська аспектуальна система, можна охарактеризувати через встановлення кореляції семантичної категорії аспектуальності та її граматичного осердя – категорії виду із певними логіко-філософськими категоріями, що відображають закономірності облаштування позамовної дійсності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Універсальна категорія аспекту в українському етноваріанті

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок