Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> ОСОБЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ СТРАТЕГІЙ І ТАКТИК АДРЕСАНТОМ ТЕКСТІВ ЕТИЧНИХ КОДЕКСІВ

ОСОБЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ СТРАТЕГІЙ І ТАКТИК АДРЕСАНТОМ ТЕКСТІВ ЕТИЧНИХ КОДЕКСІВ

Назва:
ОСОБЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ СТРАТЕГІЙ І ТАКТИК АДРЕСАНТОМ ТЕКСТІВ ЕТИЧНИХ КОДЕКСІВ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,87 KB
Завантажень:
347
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
УДК 811.11Г42
Шипшина Ю.В.
ОСОБЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ СТРАТЕГІЙ І ТАКТИК АДРЕСАНТОМ ТЕКСТІВ
ЕТИЧНИХ КОДЕКСІВ
Стаття присвячена дослідженню специфіки стратегій і тактик, використаних адресантом тексту етичного кодексу з метою впливу та регулювання поведінки адресата. Встановлено, що адресант тексту етичного кодексу застосовує жорстку та м'яку стратегії, які передбачають застосування різноманітних тактик. Перевага тієї або іншої стратегії у кодексах залежить від прийнятого стилю керівництва у компанії та від типу адресантно-адресатних відносин.
Ключові слова: етичний кодекс; стратегії та тактики; адресант; адресат.
У процесі комунікації з метою регулювання поведінки адресата адресант, як правило, вдається до застосування різноманітних стратегій і тактик. Поняття стратегії в прагматиці є одним із центральних, оскільки характерною рисою комунікативно-функціонального підходу до вивчення мовленнєвої діяльності є дослідження різних її аспектів, як статичних, так і динамічних, що описуються поняттями стратегії та тактики.
За останні роки виконано низку робіт, присвячених дослідженню комунікативних стратегій і тактик дискурсу [див., напр., 2; 3; 4; 6; 8; 10; 13]. Стратегія розглядається як комплекс мовленнєвих дій, спрямованих на досягнення комунікативної мети [9, 96]. Вибір певної стратегії ще не гарантує досягнення поставленої мети. Загальний результат реалізації стратегії залежить від адекватного та вдалого комбінування різноманітних тактик як способів реалізації стратегії. Тактика описує конкретні мовленнєві дії, за допомогою яких здійснюється вплив на адресата. Спрямованість різних тактик на досягнення певної комунікативної мети вибудовується у відповідну стратегію, яка визначає загальний "стиль" взаємодії в спілкуванні, тобто, як і якими способами й засобами може бути досягнута мета комунікації [1, 119].
Вибір стратегії залежить від цілей, які ставить перед собою адресант. Подвійна комунікативно- прагматична спрямованість текстів етичних кодексів зумовлює широкий арсенал стратегій і тактик. Відповідно, мета цієї статті полягає у виявленні специфіки стратегій і тактик, використаних адресантом тексту етичного кодексу з метою регулювання поведінки адресата. Матеріалом даного дослідження слугують етичні кодекси американських бізнес-компаній (далі - ЕК), розміщених у мережі Інтернет. Етичні кодекси є різновидом ділових документів, де викладено загальні принципи діяльності компанії, її цінності, а також правила поведінки керівників та персоналу компанії.
За способом здійснення впливу на адресата у текстах ЕК виділяються жорстка та м'яка стратегії, які передбачають застосування різноманітних тактик (див. табл.1). Жорстка стратегія, нехтуючи принципом ввічливості, переслідує мету здійснення впливу на адресата за допомогою вибору вербальних засобів категоричного характеру. Натомість м'яка стратегія передбачає схильність до встановлення гарних міжособистісних стосунків, співробітництва з адресатом і має на меті спільне вирішення поставлених завдань. Розглянемо кожний із виділених видів стратегій окремо.
У текстах етичних кодексів жорстка стратегія реалізуються за допомогою цілої низки окремих тактик: тактикою домінування, тактикою відчуження, тактикою погрози, тактикою заборони.


Таблиця 1 Стратегії і тактики в текстах ЕК
СТРАТЕГІЇ
ЖОРСТКА | М'ЯКА*
домінування* | прирівнювання
В
и я* | відчуження* | збільшення значущості*
погрози* | рефлексії
н м <!* | заборони* | оптимальної самопрезентаци*
аргументації
Н | заохочення до відкритого діалогу адресованості
позитивної ввічливості
Тактика домінування має директивний характер, який зумовлений вищим соціально-рольовим статусом адресанта. Керівництво компанії займає домінуючу позицію стосовно адресата - співробітників компанії - і діє в інтересах компанії, відповідно до чого адресант має право регламентувати (наказувати, забороняти, диктувати) дії нижчого за статусом адресата.
У кодексах тактика домінування реалізується за допомогою модальних дієслів та еквівалентних конструкцій з модальним компонентом у значенні з підвищеною категоричністю висловлення, а також за допомогою стверджувальних речень.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: ОСОБЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ СТРАТЕГІЙ І ТАКТИК АДРЕСАНТОМ ТЕКСТІВ ЕТИЧНИХ КОДЕКСІВ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок