Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Практичне значення встановлення модальних засобів польської мови (дещо про епістемічну модальність)

Практичне значення встановлення модальних засобів польської мови (дещо про епістемічну модальність)

Назва:
Практичне значення встановлення модальних засобів польської мови (дещо про епістемічну модальність)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,51 KB
Завантажень:
243
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему:
Практичне значення встановлення модальних засобів польської мови (дещо про епістемічну модальність)


Модальність як вияв антропоцентричного характеру мов є важливою і багатоаспектною категорією. Встановлення лексичних та синтаксичних засобів будь-якої мови, спрямованих на вияв суб’єктивного наміру мовця, має практичне значення при вивченні мов та при виробленні навичок мовного спілкування. У цій невеликій розвідці, яка не претендує на вичерпність та повноту, а є лише пропозицією для можливих подальших досліджень, йдеться про модальні конструкції одного з видів модальності у польській мові, а саме про епістемічну модальність. Як ілюстративний матеріал обрано тексти двох творів популярних сучасних польських прозаїків, зокрема детектив Йоанни Хмельовської “Romans wszech czasуw” та роман-фентезі Анджея Сапковського “Ostatnie їyczenie”; твори ці були надзвичайно популярні у Польщі (на їх основі повстали навіть фільми).
Епістемічною модальністю називається інформація про те, правдивим чи неправдивим є зміст висловлення з точки зору мовця (Sіownik wyrazуw obcych В.Копалінського фіксує: gr. epistзmз „wiedza, zrozumienie” [3, 154]). Ми ж сьогодні зупинимось тільки на деяких аспектах цієї модальності, а саме на засобах, за допомогою яких той, хто говорить може робити висновки про правдивість змісту висловлень та впливати на оцінку інформації своїм слухачем чи співрозмовником.
1. Висновки, як додатковий чинник оцінки правдивості чи неправдивості інформації висловлень
Висновки – це немодальне значення, яке додатково з’являється у семантичній структурі висловлень з оцінкою правдивості чи неправдивості інформації, поданої у них [4, 52]. Мовець впевнений або, навпаки, сумнівається в істинності тих фактів, про які говорить, а його позиція щодо правдивості/неправдивості висловлень може бути результатом його роздумів, висновками, які змусили мовця вважати дані судження правдивими, можливими, сумнівними... Висновки – це продукт процесу мислення людини. Опираючись на відповідні дані, на досвід чи знання, на обставини та умови, людина робить той чи інший висновок, аби пояснити собі (чи комусь) події, що відбуваються, стани, що мають місце тощо. Дійсність залишає свій відбиток або віддзеркалюється у свідомості мовця, а це, в свою чергу, є основою для висновків і прийняття мовцем конкретної позиції щодо змісту висловлення. Висновки можуть становити семантичну частину висловлень правдивості/неправдивості. У деяких з них висновки є обов’язковим елементом, і тоді вони мають домінуюче значення, це передається за допомогою таких конструкцій, як: widocznie, widaж, wnioskujк, їe.., staіo siк jasne, їe... і т.д.:
Caldemeyn, obeznany widaж z dziaіaniem mechanizmu, zbliїyl siк, odchrz№kn№l i wyrecytowaі... [Дж. 2, 82]
Natychmiast wywnioskowaіam z tego, їe wybiera siк gdzieњ z dziw№. [Дж. 1, 242]
1.1. Поява таких конструкцій у висловленнях вказує на те, що повинні існувати якісь певні причини, через які мовець оцінює висловлення як правдиві чи неправдиві, як можливі чи сумнівні, неможливі. У таких висловленнях, навіть тоді, коли ці причини не сформульовані експліцитно, мовець займає саме таку, а не іншу позицію на основі власних висновків. Така ситуація виникає тоді, коли мовець однозначно вказує на те, що існує причина, обставина чи умова, яка вплинула на його думку:–
...Poza tym mуwi pani takim tonem, jakby pani aktualne obowi№zki rуїniіy siк czymњ od zwykіych. Wnioskujк z tego, їe jest to jakieњ wyj№tkowe zajкcie, ktуre wkrуtce siк
skoсczy? [Дж. 1, 27]–
...Tam, pod њcian№, przygl№da siк pani jakis gbur. <…>–
Niech siк pan nie przejmuje – powiedziaіam uspokajaj№co, - to jest mуj pierwszy m№ї, ktуry mnie w dodatku nie poznal, co wnioskujк po uprzejmoњci ukіonu... [Дж. 1, 27]
Причини, обставини чи умови, які визначили позицію мовця щодо змісту судження, адресат може відшукати у попередніх чи наступних репліках, у попередньому чи подальшому контексті, в тій контекстуальній ситуації, в якій судження прозвучало:
Przy samej wierzbie wygryzionego obcasa nie dostrzegіam, wњrуd kwiatkуw natomiast, w zaroњlach, wystкpowaі gкsto.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Практичне значення встановлення модальних засобів польської мови (дещо про епістемічну модальність)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок