Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Структурно-функціональні стилі української мови

Структурно-функціональні стилі української мови

Назва:
Структурно-функціональні стилі української мови
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,06 KB
Завантажень:
167
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Структурно-функціональні стилі української мови


Останнім часом у вітчизняному мовознавстві дедалі більше уваги приділяється питанням стилістики. В школі й вузі стилістика вивчається на рівні інших розділів науки про мову. Однією із складових проблем стилістики є використання стилістичних ресурсах у найрізноманітніших сферах спілкування.
При вивченні стилів мови і стилів мовлення основна увага звертається на літературну мову, яка, на відміну від діалектів, у своїй усній і писемній формі обслуговує всі сфери діяльності людини, всю націю в цілому, має усталені, обов’язкові для всіх, хто нею користується, норми.
Що ми розуміємо під стилем, стилями мови?
Первісно слово стиль (лат. stilus) означало загострену паличку, якою писали на навощених табличках, пізніше воно набуло переносного значення манери письма.
У мовознавстві слово стиль означає різновид літературної мови, сукупність мовних одиниць, об’єднаних за ознакою спільного стилістично-функціонального значення. У “Словнику лінгвістичних термінів” стиль визначається як “сукупність мовних засобів і прийомів, вибір яких зумовлюється змістом, характером і метою висловлювання, а також обстановкою в якій воно відбувається”. Стилі, як функціональні різновиди літературної мови обслуговують різні сторони суспільного життя і характеризуються своєрідними диференційними ознаками.
У визначенні стилю беруться до уваги як мовні, так і позамовні (екстралінгвістичні) фактори. Кожний стиль складається з відповідних мовних одиниць, що в стилевому плані належать до різних шарів (широке протиставлення – стилістично забарвлені і стилістично нейтральні мовні одиниці), а вибір певних мовних одиниць зумовлюється відповідними позамовними чинниками – ситуацією, обстановкою тощо.
Мовні одиниці, що становлять диференційні ознаки стилів (функціональних різновидів), належать до всіх систем: фонологічної (наявність ритмо-інтонаційного членування мови, алітерацій, асонансів та інших засобів, що створюють милозвучність мови), словотворчої (вживання різних словотворних моделей слів, експресивно-оцінних афіксів), лексико-фразеологічної (стилістично забарвлені і стилістично нейтральні слова, фразеологізми), граматичної, зокрема морфологічної (стилістичне навантаження частин мови, їх граматичних категорій) і синтаксичної (наявність певних синтаксичних конструкцій, стилістичне значення певних синтаксичних категорій – членів речення, різного типу простих і складних речень тощо). Ступінь зв’язку мовних одиниць, що належать до певних мовних систем (рівнів), із стилістичним функціональним забарвленням неоднаковий. Найбільше функціонально-стильове навантаження мають лексико-фразеологічні і синтаксичні одиниці мови, а найменше – фонологічні (фонетичні).
У науковій літературі немає єдиного погляду на системи функціональних стилів, кількість їх. Розходження виявляються навіть у програмах і підручниках сучасної української літературної мови, історії української літературної мови і стилістики.
Практично загальновизнаними можна вважати такі стилі мови: науковий, діловий, художній, публіцистичний і розмовний (останній, очевидно, доцільніше було назвати виробничо-побутовим, бо йдеться про стиль, сферою використання якого є повсякденне спілкування в побуті, на виробництві).
Кожний з цих функціональних стилів має свою мету завдання, обслуговує ту чи іншу сторону суспільного життя і характеризується своєрідними ознаками. Проте в кожному стилі є також загальні, так би мовити міжстильові мовні одиниці, їх називають стилістично нейтральними. Своєрідна сполучуваність цих стилістичних нейтральних мовних одиниць з одиницями, що характеризують той чи інший стиль (тобто стилістичне забарвлення), а також взаємо перехід у системі стилістично забарвлених мовних одиниць зумовлює появу різновидів (варіантів) у межах певного стилю.
Віднести той чи інший текст до певного функціонального стилю можна на основі його глибокого аналізу, врахування всіх його ознак: мети і завдання спілкування, сфери спілкування, змісту тексту, використання мовних одиниць, що є діагностуючими для стилю, тобто тих, які відрізняють один стиль від іншого, співвідношення мовних одиниць стилістично забарвлених і стилістично нейтральних (тут важливе значення має і статистична характеристика представлених у тексті мовних одиниць), визначення їх ролі й місця в загальній структурі тексту.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему: Структурно-функціональні стилі української мови

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок