Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> реферат: Займенник

Займенник / сторінка 2

Назва:
Займенник
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,35 KB
Завантажень:
272
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.7

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Годі й уявити собі май без того співака, його кра-си! І ночі ті наші весняні тихозорі утратили би весь свій чар, коли б світлої їх тишини, скупаної в блідім сяєві місяця, не мережили дзвінкі тони солов'їної пісні.
Прилітає він з кінцем травня. І ось одного ясного вечора в зеленім гаю над річками та ставками почувся його величний гімн, перше вітання весни на рідній зе-млиці. Спершу квилить він тихим, несміливим голо-сом, немов пробує, настроює свій інструмент. Та заспів цей недовго триває, згодом могутніє й одушевляється співак, щоб у цілій певності розвинути усю красу свого голосу.
Сиплються короткі, відривисті звуки, немов вистріли в небо линучої мелодії - відтак переходить, артист з якісь ніжні, омліваючі тони, то знов затягне високо, розсипається безкінечним цвірканням і урве в половині, нудячи лише стиха, немов утомився сам своєю піснею (К.Малицька).
II. Солов'їв в Україні зустрічається два види: східний і західний.
Це невеличка пташка, розміром з горобчика, але довша і стрункіша. Забарвлення оперення рудувато-буре, знизу сірувате. Очі великі, темні. Повертається з зимівлі соловей наприкінці квітня - на початку трав-ня. Першими прилітають самці, а згодом і самки. Че-рез 3-5 днів після прильоту самець, сидячи десь неви-соко на гілці з трохи опущеними крилами, починає співати. Спочатку його можна почути тільки вранці та ввечері, а потім якийсь час він співає безперервно, особливо вночі.
Соловей - неперевершений співець. Його пісня - це характерне посвистування, тьохкання. Ніжні звуки змінюються гучнішими, радісні — сумними. Все це підкреслює неповторну красу солов'їної пісні (НЯри-шеаа."Природа України").
VІ. "Спільний проект". (Робота у групах.) Прочитайте текст. Що вас найбільше вразило? Яки-ми засобами змальовано весняне буяння приро-ди? Який колір символізує весну?
За переліском стелився луг. Гриць перевів погляд на безмежне море трав, яке набухало хвилями і піни-лося яскравими суцвіттями...
...Грицеві все видалося зеленим: зелений вітер гой-дав зелені списи і кучері трав, зусібіч зеленими іскра-ми сипалися коники, в зеленому гомоні гули зелені джмелі, пурхали зелені метелики, переливалися зе-лені тіні. Весь неосяжний буйнозелений світ бринів тонкою і ніжною музикою.
Різнобарвними вогниками палахкотіли квіти. А чи не диво-птиці купалися в цьому зеленому морі та й розгубили своє райдужне пір'я? (За І.Ільєнко.)
Знайдіть займенники, визначте граматичні категорії їх.
Опишіть .туг у різні пори року, використовуй-те символічні кольори: група А - восени група Б - влітку; група В - взимку.
Проаналізуйте вжиті в описі займенники з погляду синтаксичної ролі їх у реченні.
VІІ. "Пошук інформації". Учні виконують завдан-ня у групах. Члени експертної групи працюють з учителем, потім перевіряють завдання.
Завдання 1. Знайдіть "п'яте зайве".
1. Абихто, дехто, ніхто, казна-хто, хто-небудь.
2. Мене, тебе, себе, нас, вас.
Мій, той, їхній, свій, твій.
Завдання 2. Зредагуйте речення.
1. Мені здається, що він говорить одне, а думає зовсім друге.
2. Зі страху вона схопилася за свою голову.
3. У мойого брата канікули вже розпочалися.
4. Після того як діти закінчують малювати, зби-раю їх і вивішую на дошці.
Завдання 3. Визначіть можливості синоні-мічної заміни займенників всякий, будь-який, кожний.
1. У ... справі треба бути фахівцем.
2. Я можу виконати ... доручення.
3. Прошу Вас перевірити ... документ.
4. ... відмовки вигадуєш, аби не працювати. Завдання 4. Запишіть фразеологізми, комі понентами яких є займенники.
Зразок. Цей номер не пройде; не нашого поля ягода; узяти себе в руки.
Усне словесне малювання (за варіантами).
Виразно прочитайте поезію. Знайдіть займенни-ки, з'ясуйте їхні виражальні можливості. Скла-діть словесний малюнок за мотивами вірша. При-гадайте музичний твір, співзвучний поезії.
Пролісок
Іще зима гуляє всюди,
Не гріє сонечко між віт,
А він розсунув снігу груди
Й голівку висунув на світ.
Такий тендітний і зелений,
Глядить довірливо навкруг
Йому байдужий свист шалений
Морозів лютих, завірюх.
Здається от-от захолоне,
І все ж радіє: не біда!
На сонце зирка з-під долоні
І красну весну вигляда.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Займенник

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок