Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Новела Івана Франка “Мавка”

Новела Івана Франка “Мавка”

Назва:
Новела Івана Франка “Мавка”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,10 KB
Завантажень:
133
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Новела Івана Франка “Мавка”


Названий твір малої прози Івана Франка належить до найцікавіших і поки що маловивчених.
Уперше новела була надрукована в журналі “Зоря”, 1883, ч. 21, з підзаголовком “Літня казочка”, за підписом “Мирон. Важливо відзначити вік автора в час написання “Мавки”. І.Франкові було тоді 22 роки... Нас вражає глибоке проникнення юного письменника в душу його маленької героїні. Дивуєшся, як багато інтуїтивного знання мав І.Франко, коли зображував внутрішній світ незвичайної п’ятирічної дівчинки.
“Я бачу себе малим п’ятилітнім хлопчиною, – писав І.Франко про себе в новелі “Микитичів дуб”. П’ять років мають і інші маленькі герої. Сучасна дитяча і вікова психологія твердить, що п’ять років у дитячій драмі людини – це якась особлива, можна сказати, містична межа. І.Франко перший у світовій літературі задовго до даних психологічної науки відкрив це явище. Про вік самого автора, коли він писав названу новелу, ми дізнаємося з його автобіографічного листа до М.Драгоманова від 26.IV.1890р.: “Ще 1878 р. поклик з Відня до співробітництва в виданні “Слов’янського альманаху” (звернемо увагу на міжнародне визнання молодого Франка – З.Г.) заставив мене засісти до написання новел з життя народного; деякі з написаних тоді новел були друковані пізніше (“Мавка”, “Муляр”) [...] Тоді я задумав, – продовжує письменник, – в цілім циклі новел списати по змозі всі боки життя простого люду і інтелігенції, відносини економічні, освітні, правні, політичні і т.д.” [1, т. 49, с. 246]. Письменник не сказав про психологічну проблему згаданого циклу новел...
Готуючи новелу “Мавка” до передруку у збірці “На лоні природи” і інші оповідання” (1905 р.), І.Франко зробив ряд виправлень (“ту” на “тут”, “Скомліти” на “щеміти”, “непроглядний” на “непрозорий”, “цілу” на “всю”, “поняти” на “зрозуміти”), наближаючи мову новели до наддніпрянської редакції української літературної мови, яка ближча до сучасних літературних норм.
“На лоні природи”... Іван Франко належить до тих митців, які глибоко відчувають природу, її таємне життя, пори року. Його б можна (звичайно, дуже умовно) назвати Вівальді у Слові. Він був одним з найбільших у світовій літературі поетом лісу. При чому, лісу рідного. Все життя його не покидала “вічна пісня” лісів Радичева, Панчужної, Ділу, Теттюжу. Скільки зворушливо-ліричних слів він присвятив лісам його “малої Ітаки”, до якої він духом і серцем линув доостанку...
Не знати, чи була в Гандзі – маленької героїні новели дівчинка-прототип. Але дія в творі локалізована – так чи інакше ми відчуваємо місце дії – “... на самім краю села”. Пригадаймо: “А на горбі край села” – йдеться про присілок, шо називався колись Горою, тепер “нагуєвичани називають його Франківкою”...
“З трьох боків, не дуже далеко, виднівся густий, темний, вічно тужливий ліс, що шумів раз у раз та виводив якусь таємну пісню. Дивна то пісня”. І далі йде ліричний відступ: “Деякі її ноти шумлять у серці, мов недавня ледве загоєна рана; інші рвуть душу з собою в темну пахучу безвість, у якийсь безмежний непрозорий простір; інші порушують самі глибокі і сильні струни в людській душі, будять бажання життя, енергію, охоту до невтомної праці, світлої будущини, а ще інші навівають якусь недовідому глибоку тугу на серце” [1, т. 15, с. 91-92].
“Глибока туга на серці” персоніфікувалася в Гандзі в образі казкової лісової дівчини – Мавки. Гандзя слухала пісню лісу в різні пори року (автор подає лаконічні, але вельми динамічні пейзажні картинки: зимові буряні вечори, весна, пекуче літнє полудне”. “Пісня причарувала всю нервову, тендітну Гандзину істоту”. Чи писав хто до Франка так про селянських дітей?
Гандзя до глибини душі проймалася казками про лісових духів і особливо про мавок “...з білим, як березова кора, личком і з довгими зеленими косами”. Біле, “...мов льон”, волосся мала і сама Гандзя. Білий колір (колір березової кори), образ берізки стануть у новелі вагомими структурними компонентами.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Новела Івана Франка “Мавка”

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок