Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Модифікації жанру віршової присвяти Івана Франка

Модифікації жанру віршової присвяти Івана Франка

Назва:
Модифікації жанру віршової присвяти Івана Франка
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,64 KB
Завантажень:
44
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Модифікації жанру віршової присвяти Івана Франка


Віршові присвяти І.Франка – визначне досягнення у розвитку цього жанру, їх модифікаційне багатство свідчить про необмежені можливості у вирішенні складних стосунків між автором та адресатом і формуванням провідних ідей в галузі політики і моралі, що визначають поступальний рух суспільства. вперед. І.Франко пристосував давній жанр присвяти до потреб свого часу, наповнив його новим змістом, надав йому досконалої форми.
Віршова присвята – це певний спосіб поетичного висловлювання. Воно спрямоване до конкретного адресата, але стосунки між ним і автором можуть мати найрізноманітніше забарвлення: від дружніх – до абсолютно конфронтаційних, від славослов’я на його честь – до розмови на рівних з ним, або абсолютної незгоди, а звідси викриття як людини реакційної, навіть висміювання його поглядів, рис характеру, поведінки.
Для віршових присвят І.Франка характерне тяжіння якогось першообразу. Він визначає естетичні устремління епохи. Загалом у цьому виявляється традиціоналізм поезії І.Франка, її зв’язок із творчістю попередників, зокрема Т.Шевченка. М.Коцюбинська, пишучи про поетику творів Кобзаря, зазначає: “Одухотвореність ідеєю як критерій прекрасного, “ідеологізація” всієї системи оцінок зумовлює колосальну змістовність кожної клітини художнього твору” [2, с. 65]. Сила поезії Т.Шевченка та І.Франка у тому, що читач і слухач з кожним поетичним твором вдовольняє свої естетичні потреби, стає учасником гуманізації суспільства і національного життя.
Поетичне висловлювання в присвяті має визначену емоційно-логічну мовну конструкцію, кожна зі своїми особливостями. Вона виникає на основі первісної метафори – провідної ідеї та сюжету, що складається внаслідок стосунків автора й адресата. Таким чином, художньо-стильова основа присвяти формує її значення.
Вірші-присвяти І.Франка становлять собою певні модифікації: присвяти-заклики, присвяти-звертання, посмертні присвяти, присвяти-звернення до читача, присвяти-звернення до Музи, вірші-присвяти літературним героям, присвяти-повчання, присвяти-філософські роздуми, присвяти на любовну тему (звертання), присвяти-викриття, присвяти – сатиричні викриття. Поетичне висловлювання в них відбиває специфіку жанру і формується подієвим сюжетом та відповідним поєднанням емоційно-смислових елементів, що в сукупності складають стильову основу.
Віршові присвяти-заклики “Анні П.” (1880), “Корженкові” (1882), “Зоні Юзичинській” (1916) І.Франка наділені рядом спільних рис. Для них характерними є закличні інтонації, часто коротка фраза поєднується з рішучим рубаним ритмом. Поет вдасться до випробованих у таких випадках художньо-синтаксичних фігур: інверсій, підкреслюючи цим потрібне йому слово, риторичних стверджень та питань, надаючи віршеві емоційно-смислової виразності.
Провідною для віршових присвят-закликів І.Франка “Анні П.” та “Корженкові” є національна ідея. Феня Пустова зазначає, що “тема відродження самостійної України пройшла через усю творчість поета”, вона має тісний зв’язок з творчістю Т.Шевченка і є “виявом свідомого бажання автора засвідчити свою спадкоємність з геніальним попередником” [5, с. 369].
Ствердження людської порядності як найвищої моральної норми знаходимо у присвяті-закликові І.Франка “Зоні Юзичинській”.
Вірші присвяти-заклики І.Франка визначаються позитивними образами адресатів. Вони покликані бути соратниками автора в нелегкій життєвій боротьбі за ствердження високих людських ідеалів, загалом для них дорогими є інтереси власного народу, надаючи значення сьогоденним проблемам – подолання його утисків владою та пануючими верхами, автор протиставляє з аксіологічних позицій моральні принципи справедливості і несправедливості, підсилюючи цим гуманізуючий вплив своєї поезії на читачів та загалом на міжлюдські та міжнаціональні стосунки.
Вірші присвяти-звернення відзначаються конкретністю адресата. Як правило, у них автор веде довірливу, пройняту вболіванням за його долю розмову.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему: Модифікації жанру віршової присвяти Івана Франка

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок