Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Грамматика малороссийского наречия...” О.Павловського — перша друковані праця з нової україн-ської філології.

Грамматика малороссийского наречия...” О.Павловського — перша друковані праця з нової україн-ської філології.

Назва:
Грамматика малороссийского наречия...” О.Павловського — перша друковані праця з нової україн-ської філології.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,16 KB
Завантажень:
313
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему:
“Грамматика малороссийского наречия...” О.Павловського — перша друковані праця з нової україн-ської філології.


“Грамматика малороссийского наречия, или грамматическое описание существеннейших отличий, отдаливших малорусское наречие от чистого российского языка», автором якої був Олексій Павлович Павловський, протягом тривалого часу була єдиним посібником у цій галузі і відіграла значну роль як у розвитку української літературної мови, так і у роз-витку україністики.
Про граматику О. Павловського існує значна література, проте й досі лишається незіпсованим ряд питань, що стосуються цієї важливої праці з українського мовознавства та особи її автора, зокрема: хто був О. Павловський, де він учився, який мав фах, де працював, коли і на під-ставі яких матеріалів була написана його граматика, чому ця праця була видана аж через 13 років після того, як у 1805 р. автор подав ЇЇ на розгляд Академії Російської, чому її не видала Академія (як відомому 1818 р. книга була-надрукована у приватній друкарні) і т. ін.
Виявляється О.Павловський навчався в одному з найкращих вищих наукових закладів ХVІІІ ст. – Київській академії, що, як відомо, вихована для України (і не лише для України) значну кількість видатних культурних діячів.
О. Павловський з походження був селянином з Путивль-ського повіту, філософський клас Київської академії закінчив у 1789 p., а далі навчався в Санктпетербурзькій учительській семінарії.
За даними Д. А. Толстого, в Санктпетербурзьку вчительську семіна-рію приймали випускників духовних семінарій віком 20 років і навчали їх протягом трьох років 6. На підставі цього можна вважати, що О. Павлов-ський народився близько 1770 р.
О.Павловський є одним з перший збирачів українського фольклорного матеріалу, зокрема прислів’їв, приказок, пісень тощо.
Павловський був людиною на свій час широко освіченою:--воло-дів латинською 4 і польською мовами, знав у певній мірі грецьку, німецьку і французьку мови, історію Русі, України (І)5, був обізнаний також з мовою літопису Нестора (113). Хоч Павловський ніде в граматиці не посилається на філологічні й літературні російські твори, проте сучасні йому філологічні й літературні напрями зна-йшли своє відображення у теоретичних частинах його граматики, яких йдеться про особливості української мови.
Зміст граматики
«Показание содержаний»
Часть первая
О буквах и о произведении слов Глава I. О буквах
а) О числе букв 1
б) О произношении их 2-3
Глава П. О частях речи
а) О имени 4
б) О местоимении 13
в) О глаголе 14
г) О причастии 21
д) О прочих частях речи
О сочинении и о стихотворстве малороссийском
Глава I. Краткий малороссийский Словарь
а) Простыи слова 24
б) Слова принадлежащий к натуральной истории 68
в) Имена данные при крещении 75
г) Фразы и пословицы малороссийский 78
Глава II. Примеры на малороссийское сочинение
а) Простыи примеры 86
б) Разговор 88
в) Пісня 89
г) Отрывок из истории некоторого малороссиянина 90
д) Вакула Чмыр 93
Общие замечания 106
Власне граматика, як бачимо із змісту книжки, складається з двох частин: «О буквах» та «О частях речи».
Назва «буква» у Павловського, як і в усіх граматиках податку XIX ст., вживається в двох значеннях — буква і фонема. «Буква есть изображаемый знак какого-нибудь звука» (3). Тому перша глава складається з двох частин: «О числе букв» і «О произно-шении их».
У першій частині Павловський коротко інформує, що українці вживають «гражданки» і «кирилиці», що дехто ще й досі пише — псі, псі, іжицю (1).
У другій частині — «О произношении их» — відмічені деякі фонетичні особливості української мови, відмінні від. російських. Павловський вирішив «все слова малоросийськии писать точно теми буквами, какими они там произносятся». Він вважає, що «в Мало-россии весьма мало существенного отличия в произношении от чистого российского языка, и главнейшее есть ощущаемая ухом грубость» (3).
Павловський відмічає тільки вісім фонетичних особливостей, які відрізняють українську мову від російської.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Грамматика малороссийского наречия...” О.Павловського — перша друковані праця з нової україн-ської філології.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок