Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Мова- суспільне явище. Функції мови.

Мова- суспільне явище. Функції мови. / сторінка 15

Назва:
Мова- суспільне явище. Функції мови.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
27,64 KB
Завантажень:
703
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.2

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20 

Запозичення слів властиве всім мовам світу і є ознакою життєздатності певної мови. Історичні зв”язки укр народу з народами Заходу та Сходу, потреба називати нові поняття, що є в інших народів, загальний розвиток науки і культури, виробництва і суспільного життя зумовлювали доплив слів з ін мов.
Укр мова засвоїла певну кількість слів з німецької мови. Німецькі за походженням слова стосуються ремесел, мистецтва, побуту, торгівля, наприклад: верстат, шайба, бухгалтер, солдат, бинт, лазарет, арфа, мольберт та ін.
З середини ХVІІІ ст. починається помітний вплив французької мови , здебільшого через російську. Такими запозиченнями є назви деяких суспільно-політичних понять, а також слова, пов”язані з мистецтвом, технікою, побутом: парламент, політика, бюст, сюжет, пальто, партизан та ін.
Англійські запозичення проникають до укр лексики, починаючи з ХІХ ст., теж переважно через російську мову. Вони стосуються техніки, політики, спорту, мореплавства, побуту: тунель, лідер, мітинг, бокс, футбол та ін.
Певна кількість слів була засвоєна укр мовою з інших західноєвропейських мов: музична та деяка інша термінологія – з італійської (акорд, дует, аварія, бензин); терміни, пов”язані з мореплавством, військовою справою – з голландської (боцман, рейд, шлюпка, картуз). З інших європейських мов укр мова запозичила лише поодинокі слова: армада, карамель, сигара – з іспанської; каста, кобра – з португальської; гейзер – з ісландської; бринза, мамалига – з румунської; морж, пурга – з фінської.
46. Взаємодія національних та інтернаціональних елементів у процесі формування економічної терміносистеми.
Спільнослов”янська лексика – це найдавніший шар словникового складу укр мови, успадкований з праслов”янської мови, яка існувала до V- VІ ст. н.е., через мову давньоруську. Згодом, розпадаючись, праслов”янська мова стала тим джерелом, на основі якого виникли усі інші слов”янські мови. Спільнослов”янські слова становлять ядро укр лексики, її найуживанішу, найдавнішу і найважливішу частину.
Східнослов”янська лексика – це слова, успадковані з давньоруської мови і поширені переважно в сучасних східнослов”янських мовах (укр-кій, рос-кій та білоруській), іншим слов”янським мовам вони не властиві. До групи східнослов”янської лексики належать переважно іменники, які означають назви тварин і птахів (білка, собака), назви рослин (ожина, щавель), назви продуктів харчування (яловичина, пряник), назви людей за професією (мельник, селянин), назви частин обличчя (щока) та ін.
Власне українська лексика – це слова, які виникли на українському грунті в період становлення і розвитку мови української народності, що припадає приблизно на ХІV ст. Власне укр лексика вживається тільки в укр мові, визначаючи її специфіку і національну самобутність. Вона відзначається великим розмаїттям, зокрема ця група слів включає: назви житла, будівель, назви одягу та взуття, назви, пов”язані з розвитком сільськогосподарського виробництва, назви, пов”язані з розвитком науки, техніки, освіти та ін.
47. Грецькі й латинські терміноелементи у сучасному економічному словнику.
Запозичення слів властиве всім мовам світу і є ознакою життєздатності певної мови. Історичні зв”язки укр народу з народами Заходу та Сходу, потреба називати нові поняття, що є в інших народів, загальний розвиток науки і культури, виробництва і суспільного життя зумовлювали і зумовлюють доплив слів з ін мов.
В укр мові є здавна засвоєні слова з грецької мови – назви предметів (парус, баня, миска), назви рослин і тварин ( лавр, мак, м”ята), власні імена (Андрій, Василь). Але основна частина грецьких з походження слів є слова-терміни, що належать до різних галузей науки, культури й мистецтва: астрономія, історія, філософія, фізика, ідея, метод; азот, бром; клімат, полюс; грам, метр; граматика, фонетика; театр, сцена; монархія, демократія та ін. З грецьких словотворчих елементів утворюються також нові слова: термостат, фотографія, космодром.
Слова латинського походження, за винятком деяких найдавніших запозичень (кесар, коляда, фортуна) і власних імен (Марко, Павло), найчастіше пов”язані з наукою і технікою ( аргумент, контакт), суспільно-економічною сферою (агітація, диктатура, республіка), правом (адвокат, нотаріус),мистецтвом (декламація), навчанням (аудиторія, конспект, лекція).

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20 
Реферат на тему: Мова- суспільне явище. Функції мови.

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок