Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Злети та падіння XX століття (до проблеми духовного відродження)

Злети та падіння XX століття (до проблеми духовного відродження)

Назва:
Злети та падіння XX століття (до проблеми духовного відродження)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,24 KB
Завантажень:
446
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
УДК 821.161.206.09
Л. В.Третяк
Злети та падіння XX століття (до проблеми духовного відродження)
У статті йдеться про бачення Григорієм Костюком Івана Світличного як літературного критика, теоретика шістдесятництва а також про зусилля діаспори, спрямовані на захист його громадянських прав.
Ключові слова: шістдесятництво, Міжнародний ПЕНКлуб, діаспора, цензура, естетичні засади, творча індивідуальність.
Духовне відродження України кінця XX початку та XXI століття співпало із складними процесами, які відбуваються у світовому культурному просторі, що переживає процес глобалізації. Враховуючи всі позитиви і негативи цього явища, інтелектуальна еліта стає перед проблемою збереження самоідентичності. «Культура в умовах глобалізації, стверджує Г.Жулинський, буде основним фактором консолідації українською суспільства, громадянського єднання і злагоди. Саме на основі культури як системи цінностей, опертих на традицію, і можна сформувати духовну єдність України» [1, с.98]. За таких обставин можлива консолідація українців як у межах України, так і за її межами у єдину спільноту, об'єднану історичною долею, зусилля якої спрямовані на динамічну трансформацію та переорієнтацію на загальнолюдські ліберальнодемократичні цінності, злиття у єдиний потік культурного процесу, який розвивається в Україні, і культури, твореної українською діаспорою. Таких спроб у XX столітті було декілька.
Свого часу, а саме у 20і роки, в роки культурного ренесансу України, українська інтелігенція в діаспорі повірила у національне відродження України на засадах соціалістичної ідеї. В Україні ж тих інтелігентів, які покладали сподівання на лібералізацію суспільства у зв'язку із впровадженням непу, судили на показовому політичному процесі 1924 року, назвавши цю вигадану організацію «Центр дії».
60і роки, які увійшли в історію духовного життя під красномовною назвою «хрущовської відлиги», пробудили нові надії у середовищі мислячої інтелігенції. Так, відомий літературознавець у діаспорі Г.Костюк, голова Об'єднання українських письменників «Слово» в СІЛА, щиро порадів з того, що на початку 60х років XX століття почала опускатись завіса, яка ділила українських мистців на вітчизняних та емігрантів, з появи молодої талановитої літературної еліти, до якої вчений відносив, зокрема, Івана Світличного. Однак ці сподівання виявились завчасними. І.Світличний, став одним із перших, хто постраждав від постхрущовської відлиги: у 1965 році він був заарештований. Г.Костюк, дізнавшись 1 квітня 1966 року зі шпальт швейцарської газети «Цюріхер цайтунг» та 7 квітня « НьюЙорк тайме» про арешти Івана Світличного та Івана Дзюби, добре знаних у колах західноєвропейських журналістів, доклав чимало зусиль до тою, щоб привернути увагу світового громадянства до актів несправедливості, які розпочались в Україні. Він як голова Об'єднання українських письменників «Слово» в СІЛА і як член Міжнародною ПЕНКлубу уклав меморандум на ім'я генерального секретаря Міжнародного ПенКлубу Девіда Карвера, в якому навів факти порушень свободи думки і висловлення у СРСР, що вилились у арешти та судові процеси над російськими та українськими письменниками: «Вважаємо за свій обов'язок, зазначалось у меморандумі, поінформувати вас про те, якого розмах}' набрала ця акція в Українській другій за кількістю населення республіці Радянського Союзу. Вже з середини 1965 року в Україні пройшли численні арешти молодої творчої інтелігенції» [2, с.482].
Цей документ був затверджений на засіданні президії ОПУ «Слово» і відправлений до Лондона. Подібні за змістом листи були оперативно розіслані до Американської академії поетів, ЮНЕСКО (відділ культури і мистецтва), Європейського союзу (співтовариства) письменників на ім'я його голови італійського письменника Джянкарло Вігореллі та персонально видатним діячам світової культури і літератури (Бертран Рассел, Іньяціо Сілоне, Артур Міллер та інші).
Об'єднання українських письменників на еміграції «Слово» підготувало декларацію з таким заголовком: «До учасників 34 Міжнародного Конгресу ПЕНКпюбу.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Злети та падіння XX століття (до проблеми духовного відродження)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок