Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> реферат на тему: Смисл: сутність і сфери вияву в мові

Смисл: сутність і сфери вияву в мові / сторінка 3

Назва:
Смисл: сутність і сфери вияву в мові
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,25 KB
Завантажень:
125
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 

Комунікативний смисл – інформаційний компонент спілкування, який формується як результуюча домінанта комунікативних стратегій всіх учасників кооперативного спілкування в межах певного контексту і ситуації із застосуванням вербальних, невербальних і паравербальних засобів. Оскільки смисл може розглядатись, з одного боку, в аспекті мисленнєво-мовленнєвої діяльності як процес, а з іншого як її результат [Бондарко 2001: 5-6], ця результуюча домінанта відповідно виформовується як складний синтез апріорних і апостеріорних (поточних) комунікативних смислів, тобто смислів, які сформувались у носіїв мови в численних актах спілкування, і смислів, які лише формуються „тут і тепер” у конкретному акті спілкування. Комунікативний смисл – це явлена інтенція учасників спілкування.
Комунікативний смисл – це складний синтез інтенцій учасників спілкування, які вживають засоби мовного коду, тобто його одиниці, категорії тощо в конкретному часо-просторовому континуумі спілкування. Враховуючи те, що в комунікації досить чітко виявляють себе смисли окремих повідомлень, смисли структурних одиниць тексту (дискурсу) і смисл деякого „результуючого” семантичного утворення – концепції того фрагменту світу, про який йдеться в тексті (дискурсі) [Дымарский 2000], вважаємо, що наступними рівнями вияву комунікативного смислу можна вважати рівень одиниць та категорій мовного коду в спілкуванні та рівень одиниць і категорій комунікативних.
Смислові аспекти мовних одиниць і категорій (тобто їхні апріорні й, частково, апостеріорні комунікативні смисли) мають певну традицію свого вивчення. Зокрема, у лінгвістиці є праці, присвячені особливостям вияву смислу граматичних одиниць (О.Бондарко, І.Вихованець та ін.), лексичних одиниць і категорій (Ш.Баллі, Й.Стернін, М.Нікітін, Ф.Литвин, З.Попова та ін.), виявляються елементи смислу на фоно-фонологічному рівні (так званий звукосимволізм) (В.Журавльов). Свої особливості вияву смислу мають частини мови як синтетичні лексико-граматичні розряди слів.
Комунікативні ж одиниці й категорії лише починають виділяти і вивчати. Зауважимо, що це, перш за все, виділені Дж. Остіном і Дж. Серлем мовленнєві акти, які вважаються мінімальними мовленнєвими діями учасників спілкування [Остин 1986; Серль 1986]; виділені М.Бахтіним мовленнєві жанри [Бахтин 1986], а також найзагальніші категорії процесу спілкування, тобто дискурси (тексти) [детальніше про це див.: Бацевич 2003; 2004].
Зважаючи на недостатню опрацьованість проблеми вияву смислу в межах згаданих комунікативних категорій, зупинимося на цьому питанні дещо детальніше.
У межах мовленнєвого акту апріорний комунікативний смисл виявлений у межах комунікативних навичок (адресант) і комунікативних очікувань (адресат) асертивно-пресупозитивної та локутивно-ілокутивної побудови типового мовленнєвого акту. У разі відсутності узгодження комунікативних очікувань і реальної структури мовленнєвого акту спостерігаються різноманітні комунікативні девіації. Розглянемо приклад, у якому наявне заперечення пресупозицій мовленнєвого акту, в результаті чого ілокутивні сили останнього ніби „зависають” і виявлення особистісних смислів мовця ускладнюється:
[Батько:] – Допоможіть знайти його [сина]...
[Незнайомець:] – ... Скажіть, ви галасливий чоловік, чи нерви у вас залізні?–
Що з ним трапилося?
– Спокійно... Нічого смертельного... Ви знаєте, хто найклятіший ворог преферансу? Жінка, скатертина і шум.
– Я вас не розумію (О.Бураковський. Готеню).
Апостеріорний комунікативний смисл особливо помітно виявлений у непрямих мовленнєвих актах. Розглянемо приклад:–
Она [собака] что, тебе мешает? – заподозрил Адам. ...–
Да, – сказала Инна. – Мешает.–
Тогда как же мы будем жить?–
Где? – не поняла Инна.–
В Москве. У тебя. Я же не смогу её бросить. Я должен буду взять её с собой.–
Кого? – растерялась Инна.–
Собаку, кого же ещё... –
Это было официальное предложение. ... (В.Токарева. Старая собака).

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Смисл: сутність і сфери вияву в мові

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок