Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Скачати реферат: ТИПОЛОГІЯ ДЕРИВАЦІЙНИХ ОДИНИЦЬ

ТИПОЛОГІЯ ДЕРИВАЦІЙНИХ ОДИНИЦЬ / сторінка 4

Назва:
ТИПОЛОГІЯ ДЕРИВАЦІЙНИХ ОДИНИЦЬ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,99 KB
Завантажень:
138
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
.. нім. Wunsch wunschloss wunschvoll... Можемо припустити, що словотвірна парадигма є двоплановою дериваційною одиницею, оскільки вона являє собою сукупність двопланових дериваційних одиниць.
Словотвірне гніздо у метамові лінгвістики постає як сукупність похідних слів, що об'єднані одним коренем відповідно до вимоги наявності формально вираженої його вершини, упорядкованих відношеннями похідності, яке передбачене системою мови і закріплене нормою вживання [13, с. б20; 25, с. 25, 29-30]. Об'єм словотвірного гнізда може коливатися від однієї одиниці до кількох сотень. Словотвірне гніздо є комплексною одиницею словотвірного рівня, яка включає словотвірні пари, словотвірні ланцюжки, словотвірні парадигми. Наявність матеріально виражених структурних елементів зі своїми комплексами словотвірних значень у межах словотвірного гнізда є достатньою підставою для визнання словотвірного гнізда двоплановою одиницею аспекту спостереження на морфемно-дериваційному рівні.
Словотвірний тип є одиницею морфемно- дериваційного рівня, що має бінарну семантичною структуру «основне (лексичне) значення + словотвірне значення» і формальну структуру «твірна база з певною частиномовною належністю + словотворчий формант», що служить для творення похідних слів певної частини мови [6, с. 182; 15, с. 622-633; 25, с. 239]. Маючи як план змісту (семантична структура), так і план вираження (формальна структура), словотвірний тип є двоплановою дериваційною одиницею. Відсутність конкретної матеріальної форми і функціонування у якості стандартизованої схеми
Встановивши типологію дериваційних одиниць, можемо звернутися до розгляду питання щодо визнання за певною дериваційною одиницею статусу основної одиниці морфемно-дериваційного рівня.
Статус основної можуть отримати насамперед одиниці, які повною мірою розкривають внутрішній механізм творення похідних слів [6, с. 11], тобто такі, що як безпосередньо пов' язані з реалізацією основної функції морфемно-дериваційного рівня у мовній структурі [6, с. 182; 19, с. 4], так і є достатньо узагальнюючими за своєю природою. Важливим критерієм у світлі лінгвістичної типології постає також наявність у цієї мовної одиниці бінарної семантичної структури «основне (лексичне) значення + модифікаційне словотвірне значення» і членованої формальної структури (істотні ознаки аналітичної одиниці) [4, с. 18].
Отже, критеріями для виділення основної одиниці морфемно-дериваційного рівня вважаємо:
забезпечення функції творення похідних слів;
належність до одиниць абстрактного аспекту з достатнім рівнем абстрактності;
наявність бінарної семантичної і членованої формальної структур.
Подані вище критерії виділення основної одиниці морфемно-дериваційного рівня зумовлюють побудови похідних слів певної частини мови дають підстави вважати словотвірний тип двоплановою одиницею аспекту спостереження.
Таким чином, класифікація основних дериваційних одиниць за критеріями
співвідношення плану змісту і плану вираження;
характер матеріальної репрезентації мовної одиниці може бути представлена у вигляді такої схеми:
необхідність розв'язання питання про те, чи відповідає їм словотвірний тип як єдина дериваційна одиниця аспекту спостереження, чи, можливо, перед лінгвістами ХХІ століття постає проблема пошуку одиниці, яка б відповідала зазначеним критеріям.
Поняття морфеми постає як таке, що не відповідає критеріям про належність до одиниць абстрактного аспекту з достатнім рівнем абстрактності та наявність бінарної семантичної і членованої формальної структур. Морфема не може бути використана при узагальненні особливостей словотвірних систем неспоріднених мов, оскільки вона не пов'язана безпосередньо з функцією творення нових слів. Таким чином, морфема не може мати статусу основної одиниці морфемно-дериваційного рівня.
З'ясування змісту поняття словотвірного типу є необхідною умовою для встановлення відповідності цього поняття критеріям до основної одиниці морфемно-дериваційного рівня. Зміст поняття словотвірного типу на сучасному етапі розвитку лінгвістичних знань складають такі його істотні ознаки:
1) належність до одиниць конструктів з достатнім рівнем абстрактності, що використовуються для творення похідних слів [6, с.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: ТИПОЛОГІЯ ДЕРИВАЦІЙНИХ ОДИНИЦЬ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок