Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Правопис прикметників

Правопис прикметників

Назва:
Правопис прикметників
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,79 KB
Завантажень:
465
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Правопис прикметників


1. Якісні та відносні прикметники, що мають основу на твердий приголосний і належать до твердої групи, в називному відмінку однини чоловічого роду мають закінчення -ий: безл<дний, бідол<шний, зам>жний, нов_й, нар>дний, пит>мий, сх%дний, тогоб%чний, туг_й, тям\щий, ч_стий.
2. Присвійні прикметники з суфіксами -ів (після голосного й апострофа -їв), -ин (-їн) у називному відмінку однини чоловічого роду мають нульове закінчення: б<тьків, Г<лин, П+трів, Ігорів, Ма-р%їн, н#нин, шевц%в.
3. Усі короткі форми прикметників мають у називному відмінку однини чоловічого роду нульове закінчення: в_нен, г>ден, варт, зг>-ден, гот>в, жив, здор>в, з+лен, п+вен, п>вен, пов_нен, прав, рад, #сен.
4. Прикметники м’якої групи, що мають основу на м’який приголосний -н-, у називному відмінку однини чоловічого роду мають закінчення -ій (після голосного -їй): б\дній, в+рхній, д<вній, др\жній (і др\жний — з іншим значенням), л%тній, майб\тній, п%зній, подо-р>жній, прис\тній, р<нній, стор>нній, сер+дній та ін.
Закінчення -ій мають і прикметники на -жній, -шній, що походять від прислівників: бл_жній, д<вн%шній, з>внішній, теп+рішній, тор%шній, а також прикметники з основою на -й: безкр<їй, довгов%їй, короткош_їй та відносні прикметники з відмінком присвійності: бр<тній, >рлій і прикметник с_ній.
Вправа 1. Прочитайте і запишіть наведені тексти. Знайдіть у них прикметники. Які ознаки предметів вони називають?
1. Уночі була гроза, а ранок видався ясний на диво. Небо чисте, лагідне-лагідне, що дивлячись на нього, мимоволі посміхнешся. Сонце веселе, тепле, бадьоре. На бур’янах рясніли блискучими діамантами краплі нічного дощу, круто пахли високі буйні ромашки.(О. Гончар). 2. Згідно з прийнятим Верховною Радою України Законом «Про іноземні інвестиції» виробнича кооперація, спільне виробництво та інші види спільної діяльності за участю іноземних інвесторів можуть здійснюватися на основі договорів без утворення юридичної особи. Для забезпечення нормальних умов господарської діяльності установи комерційних банків можуть відкривати їм розрахункові рахунки (З газети). 
Які стилістичні функції виконують прикметники у текстах? 
На вибір провідміняйте по одному прикметнику кожного з розрядів. 
Поясніть розділові знаки та правопис виділених слів.
Вправа 2. Утворіть різними способами ступені порівняння прикметників.
Обліковий, кароокий, новий, розумний, гіркуватий, банківський, сестрин, високий, маркетинговий, весняний, гарний, дорогий, експортний, поганий, чистий, швидкий, торговельний. 
Які характерні особливості утворення ступенів порівняння прикметників гарний, поганий? 
Поясніть, які зміни відбуваються при утворенні ступенів порівняння виділених прикметників? 
Які з форм використовуються в офіційно-діловому стилі?
Вправа 3. Замініть іменники в словосполученнях прикметниками. Поясніть, за допомогою яких суфіксів утворюються прикметники.
Зразок.
Договір про майно — майновий договір
Оплачувати готовими грошима —
Податок на землю —
Фонд ректора — 
Поясніть, чи є виправданим вживання їх у діловому стилі?
Вправа 4. Запишіть словосполучення. Визначте, які з них використовуються у діловій мові? Які з форм прикметників використовуються в офіційно-діло-вому стилі?
1) Фонд ректора — ректорів фонд — ректорський фонд;
2) Недоброякісна продукція — погана продукція — поганенька продукція — продукція, яка не відповідає вимогам якості.
3) Величезний борг — найбільший борг — дуже великий борг.
Вправа 5. Запишіть речення, розставте в них розділові знаки. Розкрийте дужки і напишіть правильні закінчення. Замість крапок поставте пропущені прикметники, користуючись довідкою, яку подано після вправи. Визначте їх розряди і групи, поясніть правопис.
Коли збігти на могилу на саму вершину цього покритого … травами глобус( ) то звідси видно далеко видно як степ маревіє на південь а край нього на обрії … … металом блищить смужка моря … лиман.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Правопис прикметників

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок