Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Тема любові у творчості Агатангела Кримського та Василя Пачовського

Тема любові у творчості Агатангела Кримського та Василя Пачовського

Назва:
Тема любові у творчості Агатангела Кримського та Василя Пачовського
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,84 KB
Завантажень:
277
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Тема любові у творчості Агатангела Кримського та Василя Пачовського


Споконвіку людина спрагло шукала формулу любові, намагалася розв'я--зати те магічне плетиво загадок довкола неї, зміст яких із кожним днем, за---мість увиразнюватися, набував все більше форми витончено-заплутаних го-ловоломок. Для інтимних почуттів не існує ніяких визначених планів, схем чи сценаріїв. Кожна любовна історія несе в собі щось своєрідне, не-зро-зуміле, а іноді навіть безглузде в очах сторонніх. Любов то про-буджує в людині поетичні струни, то, навпаки, до краплини висмоктує всю снагу за-ко-ханих. Таким химерним почуттєвим злетам і падінням присвячено чимало перлин поезії, і кожен віртуоз пера прагне викласти свою, цілком не-пов-торну, мозаїку вічної “любовної одіссеї”. Свої голоси в одвічний хор псал-----мо-співів коханню долучили на межі XIX-XX століть і екстраординарний про-фесор орієнталістики, поет і прозаїк Агатангел Кримський, і вишуканий, аристократичний “молодомузівець” Василь Пачовський.
Волею долі сталося так, що якщо у приватному житті дороги А.Крим-ського та В.Пачовського не перетиналися (принаймні жодної згадки про такий випадок не зустрічаємо), то зустріч їх поезії відбулася ще зав--дяки посередництву І.Франка в його критичному нарисі “Наша поезія в 1901 році”, в якому він дав високу оцінку їхнім дебютантським збіркам-од-но-літ-кам – “Пальмовому гіллю” та “Розсипаним перлам”. З особливою прихиль-ніс-тю критик привітав їхні спроби самобутнього трактування “вічної” теми любові. У своїй статті ми і спробуємо окреслити колообіг провідних лю-бов-них мотивів у їхній творчості в зіставному аспекті.
Психологічний мікроклімат епохи, із симптомами декадентської зневіри і розчарування, неоднакові умови та обставини життя (Галичина – провінція Австро-Угорщини та Москва й українське Придніпров’я в Російській імпе-рії), а також своєрідність особистих зацікавлень обох митців (схо-до-знав-чі та славістичні наукові студії А.Кримського й одержимість націо-наль-ною ідеєю В.Пачовського, за що він не раз потерпав) “диктували” певну ін-ди-ві-дуальну специфіку вислову інтимних почут-тів. Неза-переч-ним є те, що митці у своїй ліриці кохання послуговувалися досвідом своїх великих попередників – Г.Гейне й І.Фран-ка. Збірка “Книга пісень” (1827) німецького романтика, в якій окремі по-е-зії та цикли закроюються в сюжет, була першим у світовій літературі “ліричним романом”. Своєю чергою І.Франко створив геніальну “ліричну дра--му” “Зів'яле листя” (1896), вдало застосувавши гейнівський принцип по-ділу збірки на цикли та надавши їм рис викінченого сюжету.
Творчість Г.Гейне у другій половині XIX ст. мала широкий резонанс в ук-ра-їн-ській літературі. Зокрема, й І.Франко ввів у нашу літературу чимало йо--го лі-ричних та сатиричних віршів і поему “Німеччина. Зимова казка”, Леся Укра-їнка повністю переклала “Книгу пісень” (1892) і поему “Атта Троль” (1900). А.Кримський також захоплювався Гейне, інтерпретував україн-ською мовою низку ліричних віршів, поеми “Віцлі-Пуцлі”, “Поет Фірдовсій” і то виділяв їх в окремий цикл, то органічно вписував поміж ори---гінальні поезії. Уводив власні переспіви та переклади творів німецького поета у свої збірки і В.Пачовський.
Іван Франко своєю “ліричною драмою” з її лейтмотивом – темою непо-діль-ного трагічного кохання та суїциду (самознищення героя) – великою мі-рою спричинився до появи ряду нових поетичних книжок в українській літе-ратурі межі ХІХ-ХХ століть із виразними ознаками наслідування та вза-ємоперегуку зі своїм “першеджерелом”, у т. ч. “З теки само--вбивці” (1899) П.Кар-манського, “Пальмове гілля” А.Кримського, “Розсипані перли” та “Ладі й Марені терновий огонь мій” В.Пачовського. Нема потреби зупинятися ши-р-ше на впливах Г.Гейне й І.Франка на тих чи інших поетів. Звернемо ли-ше увагу на засвоєння та плідне використання у творчій практиці автора “ек-зо-тичних поезій” і “молодомузівця” В.Пачовського ідеї заокруглення цик-лів чи навіть книжки поезії в цільний сюжет. Це за-свід-чено вже навіть самими підзаголовками циклів або збірок: “ліричний ро-ман”, “лірична ілюзія”, а то й “лірична драма з ілюстраціями”.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Тема любові у творчості Агатангела Кримського та Василя Пачовського

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок