Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Модель світу-України крізь призму міфологеми “Хаос – космос”у драматургії В.Пачовського

Модель світу-України крізь призму міфологеми “Хаос – космос”у драматургії В.Пачовського

Назва:
Модель світу-України крізь призму міфологеми “Хаос – космос”у драматургії В.Пачовського
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,64 KB
Завантажень:
316
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Модель світу-України крізь призму міфологеми “Хаос – космос”
у драматургії В.Пачовського


Міф став одним із провідних чинників формування модерного світобачення, що створював нову модель естетичного всесвіту. Саме модерністи залучали до своєї творчості національну міфосимволічну поетику, переосмислюючи етнофольклорний матеріал. У свої твори вони вводили символи, що мали міфологічний підтекст, тим самим підносячи значення образів до найбільш універсальних контекстів.
Як певний художній прийом міфологізм сформувався в літературі раннього модернізму ще в кінці ХІХ ст. Саме ранній український модернізм заклав основне підґрунтя художньої міфотворчості, приділяючи увагу національній історії, міфології, пов’язуючи національну ментальність і психіку з найглобальнішими парадигмами людського буття.
У творчості В.Пачовського як одного з представників раннього модернізму, що належав до літературної групи “Молода муза”, кожна поема, кожна збірка віршів ґрунтується на міфологічній основі. Автор майстерно трансформує та інтерпретує художні образи як світової, так і слов’янської міфології, зокрема української. Саме через міфологічні образи, мотиви В.Пачовський втілює своє бачення історії України, будує свою художню модель світу.
Творчість В.Пачовського зазнала скромної рецепції, яка була викликана рядом суперечностей у підходах до спадщини митця, нерозумінням його думок і прагнень, заангажованістю літературної критики. Це створило певний вакуум навколо постаті поета, який почав поступово заповнюватися лише в останні десятиліття. Аналізуючи твори митця, такі дослідники, як Е.Балла, Волкова Т., Голомб Л., Ільницький М., Кононенко О., Нахлік Є. та інші, крім глибокого ліричного особистісного підґрунтя творчості письменника, відзначають націотворчі, державницькі мотиви його творів; звертається увага на посилений міфогенний пласт його поетичного спадку.
Завдання статті: дослідити авторське трактування образів слов’янської міфології крізь призму опозиції “хаос-космос”; простежити онтологічні виміри екзистенційної проблеми любові і смерті; проаналізувати трансформацію міфологеми “хаос-космос” як основного художнього способу зображення трагедії історії історичного буття України.
Фактично всі драматичні твори В.Пачовського структуровані міфологічною опозицією “хаос-космос”, “добро-зло”, яка виступає своєрідною моделлю світу-України. Художні твори поета своєрідно структуровані не тільки на рівні композиції та сюжету (містичний епос “Золоті ворота”, “Сон української ночі”), а й на рівні образної системи (“Золоті ворота”, “Роман Великий” тощо).
Так, у поемі В.Пачовського “Золоті ворота” художній світ твору різко поділений на дві частини: добра і зла, божественного космосу, порядку і хаосу, що протистоїть божественному началу. Така міфологічна опозиція структурує художній світ його твору: все, що було до зради Марка Проклятого (головного героя твору) – це первозданний, сакральний світ, золотий період історії української держави. На думку В.Пачовського, це майже ідеальний світ. Після зради Марком князя Михайлика та своєї держави починається період хаосу. “Метафізичне зло народжується в душі людини і здатне зруйнувати її світ, – зазначає автор. – Це й покликаний довести Марко Проклятий, втілена “душа маси” [5, 21]. Однак, як це загалом характерно для міфоструктур, і світ космосу, і світ хаосу у В.Пачовського мають тенденцію до повторення, змінюючи один одного в процесі художнього осмислення автором розвитку історії України. Період космосу або наближення до нього письменник пов’язує з періодами князювання Володимира, гетьманства Мазепи, правління Скоропадського та з омріяним майбутнім, яке письменник планував описати в третій частині поеми “Небо України”. Однак цю частину, як наголосив сам автор, він міг би “вповні написати щойно тоді, як побачу Україну в новім виді. Може доведеться при кінці життя” [5, 55]. Отже, на думку митця, сакральний світ, космос – це утвердження своєї держави, самостійності України, що пов’язується насамперед з національною ідеєю.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Модель світу-України крізь призму міфологеми “Хаос – космос”у драматургії В.Пачовського

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок