Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Поетика герметизму в київському списку «палімпсестів» Василя Стуса

Поетика герметизму в київському списку «палімпсестів» Василя Стуса

Назва:
Поетика герметизму в київському списку «палімпсестів» Василя Стуса
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,69 KB
Завантажень:
403
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Поетика герметизму в київському списку «палімпсестів» Василя Стуса


Творчість Василя Стуса, поета, котрий став знаковою постаттю в українській літературі ХХ ст., на сьогодні (хоч минає уже 20 років від його смерті) лишається малодослідженою цариною вітчизняної науки, яка потребує застосування різноманітних підходів до її вивчення. Приміром, дослідження стилістики Стуса передбачає врахування і особливостей її складної еволюції (що включала епічні та ліричні етапи), і соціокультурних умов кожного періоду творчості, і зміни філософських та мистецьких уподобань поета. Тож наша стаття, що присвячена розглядові власне мистецьких особливостей творів, що увійшли до Київського списку збірки «Палімпсести» До Київського списку збірки увійшло лише кілька творів, написаних до ув’язнення автора, а отже він, на відміну від інших, має моностилістичний характер. Автограф списку зберігається у відділі рукописів Інституту літератури України (Фонд 179 № 769). У «Творах» Василя Стуса [6] він опублікований як «Частина перша» «Палімпсестів» [III–1; 27–108]. (Тут і далі, посилаючись на це видання, римською цифрою (курсивом) вказуємо номер тому і через дефіс – книги, якщо є. Номер у списку літератури не зазначатимемо.) (а це приблизно 1/10 частина оригінального поетичного доробку поета), є лише одним із фрагментів панорамного погляду на це масштабне й різнобічне явище.
Наша мета – розгляд витоків поетики герметизму у «Палімпсестах» та аналіз стилістичних засобів герметизму як системи, що визначає художній стиль Київського списку. Аналіз лише формальних елементів поетики зумовлений як вузькими рамками статті, так і тим, що змістові особливості Стусової лірики, зокрема і «Палімпсестів», уже були в полі зору дослідників [див., зокрема, 2].
Поетика герметизму – тема, до якої у стусознавстві першим звернувся Ю.Шерех у своїй відомій статті «Трунок і трутизна» (написаній як передмова до закордонного видання «Палімпсестів»). Він, аналізуючи тексти збірки, виділив поміж них окрему (невелику) групу герметичних поезій як приклад традиції, «що веде свої початки чи не від Стефана Малларме...» [9, 252]. Ці поезії, пише дослідник, «не повідомляють ні про яку подію, не оповідають жодної історії, вони діють співгрою нюансів значень, і враження від них не повинно розкриватися до логічного кінця, а, радше впливати різними можливостями, закладеними в вірші» [9, 253]. Такий твір не може мати однозначного прочитання, «відтворення світу тут комплексне і асоціативне» [9, 255], отже «розгадувати його як ребус» – даремна справа.
Роздуми про герметичність деяких Стусових поезій були підхоплені Михайлиною Коцюбинською у передмові до видання творів Василя Стуса. Вона, розцінивши їх характеристику, дану Шерехом, як негативну, виступила на захист Стуса. «Що ж, така “маячня” – право поета, він вводить у свій химерний світ того, хто подужає за ним іти. Та загалом сенс, настрій, підтекст тієї химерії в загальному контексті збірки і в контексті долі поета прочитуються досить чітко» [4, 31], – пише М.Коцюбинська, відкидаючи тезу про «нерозгадуваність» подібних творів.
Та варто зазначити, що до поняття «герметизм» звертався у своїх літературознавчих працях і сам В.Стус. І, очевидно, використовуючи його, він мав на увазі традицію, розвинену представниками однойменного напрямку в італійській літературі у 20 – 40-х роках ХХ ст. Адже італійських герметистів С.Квазімодо та Д.Унгаретті він називає поміж своїх улюблених поетів. Для їхніх творів характерні надзвичайно суб’єктивна мова, загадкова стислість, неясності і складності стилю – поетика, що постала в умовах трагізму міжвоєнного світовідчуття та фашистської цензури.
Василь Стус про герметизм згадує у праці «Феномен доби», причому говорить про цей напрямок як про вимушений для тих, хто до нього звертається: «[...] вияви Тичинівського таланту могли б призвести до дуже цікавого герметизму, що, як відомо, виникає в умовах посиленого (не надмірного!) тиску на художника слова» [IV, 332].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Поетика герметизму в київському списку «палімпсестів» Василя Стуса

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок