Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Типологічні домінанти і критерії масової літератури в західноєвропейському письменстві xix століття

Типологічні домінанти і критерії масової літератури в західноєвропейському письменстві xix століття

Назва:
Типологічні домінанти і критерії масової літератури в західноєвропейському письменстві xix століття
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,95 KB
Завантажень:
118
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Типологічні домінанти і критерії масової літератури в західноєвропейському письменстві xix століття


Ознакою літературного процесу нашого часу є той беззаперечний факт, що масова Література домінує над класикою і сучасними творами епічного, соціально-філософського плану – за тиражами, читацьким попитом, жанровим різноманіттям, невимушеним, а почасти і оригінальним сюжетом і наративністю. Увагу дослідників все більше привертає тенденція до певного синкретизму, злиття масової і серйозної літератури.
Однією з перших і очевидних ознак масової літератури є плідність авторського
доробку – по роману, а іноді і більше на рік. Тоді під категорію масової літератури підпадають навіть такі письменники „високої” літератури як Айріс Мердок, Ірвінг Стоун, Франсуа Моріак, Маргарет Дребл. Цей список можна продовжити. Але плідний творчий доробок – це лише зовнішній критерій, який поєднує, або об’єднує, масову і „серйозну” літератури. Сучасна тенденція до синкретизму двох полярних, як вважалося раніше, різновидів художньої літератури виявляється, насамперед, у запозиченні масовою і серйозною літературою домінант протилежної поетики.
Над проблемою „межі і дистанції” між двома Літературами розмірковує автор (не вказаний) інтернет-статті, коли він порівнює сучасну російську і японську літератури. „Тенденція, яку можна було б назвати взаємопроникненням різних жанрів, отримала зараз широке розповсюдження <…> в сьогоднішньому світі тільки в Росії і Японії „товсті літературні щомісячники” користуються високим авторитетом у читачів і служать мірилом художньої цінності твору” [4].
Отже, зближення сучасної серйозної і масової літератури є тим важливим чинником, який робить актуальним розгляд феномену масової літератури. Фахівців все більше цікавить специфіка масової літератури, художня структура, мовні і естетичні домінанти літератури „другого ряду”. Все більше набуває визнання та очевидна обставина, яка ігнорувалася раніше, що вершинні, знакові твори світової літератури не виникли ізольовано, вони певною мірою обумовлені сучасним письменнику літературним процесом і літературною стратегією письменника.
У нашій публікації ми ставимо за мету окреслити три проблеми, пов’язані з масовою літературою в західноєвропейському письменстві XIX ст.: типологію художньої структури творів масової літератури, критерії зближення масової і серйозної літератури, феномен читацької популярності.
Жанрову ознаку можна вважати першою типологічною домінантою масової літератури. Розрізняють такі піджанри як сенсаційний роман, ньюгейтський роман, авантюрний або пригодницький, авантюрно-історичний, кримінальний або роман поліцейського розслідування, карного розшуку (police casebook fiction), від якого виокремився детектив, наукова (science fiction) і ненаукова (fantasy) фантастика, мелодрама або роман кохання.
Прикметною рисою масової літератури є її протиставленість «високій» літературі; вона не входить до „офіційної літературної ієрархії” свого часу і є відчуженою від „пануючої літературної теорії епохи” [3]. Але, з іншого боку, „висока” Література, так само, як і масова, – це перемінні величини літературної системи. Ці величини потерпають іноді кардинальні зміни у своєму складі і по-різному інтерпретуються прибічниками протилежних літературних шкіл і напрямів [3]. Світова література знає тому чимало прикладів, коли ревізувалися навіть твори Шекспіра. Так, Джон Драйден „творчо переробив” „неправильні”, під кутом зору класицистів, п’єси Шекспіра „Буря”, „Троїл і Кресіда”, „Антоній і Клеопатра”.
Третьою домінантою масової літератури, у нашому переліку, є такі її загальновідомі риси як технологічність, „конвейєрність” виробництва, а також наявність кліше і певних схем стосовно сюжету, мови, стилю і навіть об’єму твору [2, 130]. Технологічність виробництва масової літератури і відповідна „поетика штампу” стають можливими у Франції і Англії в XIX ст. завдяки зростанню читацького загалу і розповсюдженню дешевих масових видань („дешева преса у 40 франків„ у Франції і dime novels у Англії – десятипенсові пригодницькі або детективні романи), а також завдяки появі цілих письменницьких бригад (артелей): „Самой знаменитой литературной фирмой того времени можно по праву считать артель „Александр Дюма”.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Типологічні домінанти і критерії масової літератури в західноєвропейському письменстві xix століття

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок