Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Системність лексичного складу української мови крізь призму синонімії

Системність лексичного складу української мови крізь призму синонімії

Назва:
Системність лексичного складу української мови крізь призму синонімії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,44 KB
Завантажень:
326
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Системність лексичного складу української мови крізь призму синонімії


Сьогодні положення про системність лексичного складу української мови є загальноприйнятим у мовознавстві. Про це свідчить і чимало наукових досліджень, зокрема, О.С.Мельничука, М.П.Кочергана, О.О.Тараненка, Л.А.Лисиченко та ін.
Так, М.П.Кочерган відзначає: „Лексика – це не механічне нагромадження слів, а система” [Кочерган 1999:119], тим самим наголошуючи на тому, що лексика – не проста сума слів, а з певна система взаємопов’язаних лексичних одиниць. О.С.Мельничук розуміє систему як внутрішньо організовану сукупність взаємопов’язаних і взаємозумовлених елементів [Мельничук 1970: 27]. „Системність лексичного складу, – зауважує Л.А.Лисиченко, – виявляється у всіх її елементах: в організації тематичних лексичних груп, у структурі багатозначного слова, у наявності синонімічних, антонімічних і т.п. зв’язків” [Лисиченко 1997:4].
Отже, системність мови виявляється у різних вимірах: у наявності лексико-семантичних груп, у визначенні системних, зокрема синонімічних, відношень усередині цих груп. У зв’язку з цим аспектом вивчення лексичної системи повинні бути не лише окремі парадигми, а й парадигматичні відношення, різновидом яких, як відомо, є і синонімія, що дає змогу глибше проникнути у сутність цих відношень і не тільки диференціювати і класифікувати одиниці мови, але і визначити деякі закономірності в структурі і функціонуванні слів і ЛСГ.
Оскільки в літературі відомо чимало визначень особливостей ЛСГ, беремо за початкове формулювання Ф.С. Бацевича: „Системна організація одиниць ЛСГ проходить на рівні загальної семантики і морфологічної будови слів. Це насамперед означає, що найважливішою семантико-парадигматичною особливістю лексичних одиниць одної ЛСГ є наявність у їх структурі загальної категоріально-лексичної семи [Бацевич 1997:71].
Мета нашого дослідження: здійснити структурно-системний аналіз однієї з мікроділянок лексичної системи (ЛСГ прикметників, що позначають людські взаємини) крізь призму синонімії, тобто з’ясувати специфіку прояву синонімічних зв’язків усередині групи, що слугують основою системності її утворень, виявити семну формулу кожного ЛСВ, а також семантичну структуру всього ряду.
Компонентний аналіз, який ми використовуємо в дослідженні, передбачає на парадигматичному рівні визначення семантичних компонентів, сем, якими розрізняються члени синонімічних рядів, а також встановлення їх смислових зв’язків.
У межах системного групування виділяємо: архісему, яка відображає загальні властивості певного класу одиниць; гіперсему – спільну сему для двох і більше лексичних одиниць у структурі синонімічного ряду; і нарешті, гіпосему, за допомогою якої одиниці протиставляються одна одній.
ЛСГ становлять розгалужену систему синонімічних рядів. Однією з ознак, що характеризують людські взаємини, є здатність/нездатність до співпереживання, які в українській мові виражаються двома різними за структурою і протилежними за значенням синонімічними рядами з домінантами співчутливий – нечулий.
Синонімічний ряд з домінантою співчутливий складається з ЛСВ: співчутливий – чулий – чуйний – чутливий – душевний – сердечний. Дефініції названих прикметників, подані в Словнику української мови, показують, що тільки слово співчутливий входить до синонімічного ряду у прямому значенні, чим і зумовлено його домінуюче положення в структурі ряду. Решта синонімів є похідними і через це мають різний ступінь прояву експресивності.
ЛСВ чулий і чуйний виступають словотвірними і семантичними дублетами.
На підставі словникових дефініцій і текстового аналізу інтегруємо набір сем, властивий усьому синонімічному ряду: 1) „здатний пройматися чиїмись переживаннями”; 2) „готовий прийти на допомогу”; 3) „сердечний у ставленні до інших”; 4) „уважний”; 5) „доброзичливий”; 6) „який співчуває іншим”; 7) „який тепло ставиться до людей; 8) „щирий”.
Кожен з прикметників характеризується таким семним складом: співчутливий: 1, 2, 6; чулий: 1, 2, 3, 6; чуйний: 1, 2, 3, 6; чутливий: 1, 2, 4, 5; душевний: 1, 3, 7, 8; сердечний: 1, 3, 7.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Системність лексичного складу української мови крізь призму синонімії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок